Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Аргентина – Росія – 5:0!

Посольський кокаїн майже непомітний
27 лютого, 19:37
ФОТО REUTERS

Скандал із 389 кг добірного кокаїну, виявленими на території російського посольства в Аргентині, продовжує розростатися. За офіційною версією, ще наприкінці 2016 року російський посол в Аргентині Віктор Коронеллі повідомив аргентинські правоохоронні органи про вантаж кокаїну, який на оптовому ринку йде за 50    млн євро, що зберігається в посольській школі. Якщо ж покупці контролюють ще й збут, то може йтися про сотні мільйонів, якщо не мільярди євро. А після цього спецслужби двох країн провели блискучу операцію. Шкідливий кокаїн замінили на нешкідливе борошно, а валізи, де раніше містився кокаїн, обладнали датчиками GPS, звукозаписувальними пристроями і в результаті захопили банду наркоторговців з п’ятьох осіб, зокрема одного російськомовного працівника аргентинської поліції. Шостий учасник банди, такий собі бізнесмен Андрій Ковальчук, ймовірно, переховується на території Німеччини, де, як і в інших європейських країнах, мав реалізовуватися аргентинський кокаїн.

При цьому першими про скандал з кокаїном написали аргентинські газети. До того ж вони висловили припущення, що валізи з борошном, яке замінило кокаїн, переправили до Москви літаком колишнього голови ФСБ і нинішнього секретаря Ради Безпеки Росії Миколи Патрушева, який нещодавно відвідав Аргентину з несподіваним візитом. У всякому разі, журналісти сфотографували лайнер урядового авіазагону «Росія», до якого нібито завантажили горезвісні кокаїнові валізи. Москва одразу ж спростувала будь-яку роль Патрушева у транспортуванні псевдококаїну (борошна), так само як і причетність до цього літаків авіазагону «Росія».

Чому ж Кремль не хоче робити високопосадового чекіста героєм такої успішної операції проти всесвітньої наркомафії? Такі спростування наводять на сумні роздуми.

Почнімо з того, що офіційна російська версія, буцімто провезення кокаїну в дипломатичному багажі забезпечував технічний працівник посольства, який не має дипломатичного паспорта і який вже закінчив своє відрядження (завгосп Алі Аб’янова, затриманий у Москві під час отримання вантажу), шито білими нитками і не витримує жодної критики. Дипломатичним вантаж, а тим паче вагою майже півтонни, може бути оголошено лише з відома посла, його заступника, військового аташе чи офіцера з безпеки. А Коронеллі аж ніяк не 2016 року приїхав до Аргентини. Він там послом аж з 2011 року. І за цей час багато чого сталося.

З опублікованих в аргентинській пресі роздруківок розмов членів наркобанди, що їх надали аргентинські спецслужби, випливає, що за останні п’ять років до Аргентини 11 разів приїжджав російський бізнесмен Андрій Ковальчук, який мешкає в Німеччині і офіційно торгує там коньяком, цигарками, ікрою та іншими «преміальними товарами» (у Росії його заочно заарештували лише в січні 2018 року). І він завжди вивозив якісь валізи, які він називав валізами з коньяком. Валізи доправляли до аеропорту автомобілями з дипломатичними номерами. Потім він посварився з послом, через що 12 валіз із кокаїном так і не було вивезено з території посольства.

До того ж, аби розв’язати цю проблему, Ковальчук сподівався, використовуючи свої зв’язки, домогтися відкликання посла і заміни його на поступливішого. Просто тобі не бізнесмен, нехай і в преміальному секторі, а справжній продукувач послів! У те, що посол наївно вважав, нібито Аргентина спрадавна славиться своїми коньяками і що у валізах справді елітні коньяки, віриться насилу. А ось чим справді славиться Латинська Америка, зокрема Аргентина, то це своїм кокаїном.

А сварка Ковальчука з Коронеллі відбулася, найімовірніше, по команді з Москви. Річ у тім, що саме наприкінці 2015 року в Аргентині змінилася влада. Президентом став Маурісіо Макрі, і він разом зі своїм соратником Марією Відаль, яка стала губернатором найбільшої аргентинської провінції Буенос-Айрес,  розпочали нещадну боротьбу з наркомафією і корупцією в державних структурах, звільнивши і канувши за ґрати близько 8000 поліціянтів. А за наркомафію серйозно взялися в листопаді 2016 року. Виникла реальна небезпека, що влада Аргентини вийде на місцеву ланку кокаїнового ланцюга.

Ось після цього Віктор Вікторович і прозрів. Адже якщо аргентинські наркоторговці здадуть посольський канал, скандалу не оберешся. Тому в Кремлі чи на Луб’янці могли почати діяти на випередження, пожертвувавши технічними виконавцями, але обмеживши масштаби скандалу. А тут ще з’ясувалося, з тих-таки опублікованих в Аргентині прослуховувань, що на російському посольстві в цій країні світ клином не зійшовся і що так само використовувалося для наркотрафіку російське посольство в Уругваї, а цілком імовірно — й інші посольства РФ у країнах Латинської Америки. Невже все це міг зробити всемогутній Ковальчук? Або хтось інший?

З перехоплених розмов випливає, що Ковальчук тісно контактував, зокрема, щодо дванадцяти валіз із «коньяком» і двох валіз із «цигарками» (що за наркотик маскувався за тютюновими виробами, поліція поки що не з’ясувала), з Олегом Воробйовим, помічником посла з питань безпеки. Гадаю, не варто пояснювати, яке відомство він представляє. До речі, незрозуміло, як без відома охорони можна було занести на територію посольства майже 400 кг кокаїну, а потім так само непомітно винести його, коли до валіз поклали нешкідливе борошно. Адже якби чутка про те, що кокаїну в посольстві більш немає, дійшла до членів банди, вони б негайно лягли на дно. А ось якщо в контрабанді із самого початку брало участь ФСБ, до того ж на найвищому рівні, багато загадок рогадується.

Саме у грудні 2016 року, коли Коронеллі звернувся до аргентинської поліції, у Москві у своєму помешканні було знайдено з вогнепальним пораненням у скроню головного радника Латиноамериканського департаменту Петра Польшикова, але пістолета не знайшли. Тому з’явилася версія, що дипломата убили. Цілком імовірно, що таким чином позбулися непотрібного свідка. І мені лячно за Віктора Коронеллі, з яким мені колись довелося навчатися на одній кафедрі Географічного факультету МДУ, тільки він був на курс молодший. Щоб часом з ним чого не сталося! Може, йому краще в Аргентині залишитися або взагалі до США перебратися, під захист ФБР і Управління з боротьби з наркотиками (DЕА)?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати