Перейти до основного вмісту

Грузія і Німеччина: два кілери, дві долі

21 червня, 12:02

У Грузії вибухнув новий скандал, пов'язаний з імовірним російським політичним кілером. Служба державної безпеки (СДБ) Грузії підтвердила, що громадянин Росії, уродженець Інгушетії, 38-річний Васамбек Бадрієвич Боков заарештований у межах кримінальної справи за підготовку вбивства на замовлення. Однак поки що кілер-невдаха має всі шанси відбутися легким переляком. Бокову досі інкримінують лише виготовлення та зберігання фальшивих документів. За це дають мінімальний термін або взагалі штраф. Тому не можна виключити, що через кілька місяців слідства і після короткого суду Бокова просто депортують у Росію як такого, що відбув більшу частину призначеного судом покарання. Генеральний директор опозиційного телеканалу «Мтаварі архі» («Головний канал»), заснованого замість взятого під контроль владою «Руставі-2», Ніка Гварамія на надзвичайному брифінгу заявив, що Васамбек Боков, за його інформацією, готував убивство журналіста телеканалу Георгія Габунії, щоб помститися за його нецензурні висловлювання на адресу Володимира Путіна в ефірі «Руставі-2». Замовником убивства Гварамія назвав главу Чечні Рамзана Кадирова. Сам Кадиров це, природно, заперечує, проте робить Габунії зловісне попередження: «Якщо хтось діє за моїм дорученням, він його виконає». І додав, що грузинський журналіст «образив не одну людину, а всіх росіян».

Найцікавіше тут те, що СДБ оприлюднила інформацію тільки після того, як Ніка Гварамія кілька разів категорично зажадав від влади підтвердити або спростувати відомості про підготовку вбивства Георгія Габунії. Однак повідомлення СДБ виявилося надзвичайно дипломатичним: «Васамбек Боков затриманий, а потім, у вигляді запобіжного заходу, заарештований на два місяці Тбіліським судом за звинуваченням у придбанні та зберіганні фальшивих документів за ч. 1 ст. 362 КК Грузії. Його затримання відбулося в межах кримінальної справи за фактом підготовки замовного вбивства. Тим самим було попереджено ще більш тяжкий злочин». При цьому не називається ні ім'я того, хто повинен був стати жертвою замовного вбивства, ні назво країну, яка послала кілера. У повідомленні також міститься досить дивний заклик до всіх зацікавлених сторін «утриматися від поширення перевіреної або неперевіреної інформації, щоб не заважати слідству, що продовжується». Що неперевірену інформацію поширювати не варто - ця вимога цілком зрозуміла і справедлива. Але ось чому закликають не поширювати перевірену, отже, достовірну інформацію, зрозуміти складно, тим більше що в Грузії, хоча б формально, зберігається свобода слова. До того ж із повідомлення СДБ стає зрозуміло, що грузинські спецслужби достатньо тривалий час стежили за підозрюваним і навіть отримали дозвіл суду прослуховувати його телефонні розмови і квартиру. Це дозволило звинуватити підозрюваного в придбанні фальшивих документів і заарештувати його. Але чомусь, з'ясувавши, що він дійсно готує вбивство Габунії, СДБ не потурбувалася про те, щоб зібрати відповідні докази і звинуватити Бокова в набагато більш серйозному і суспільно небезпечному злочині - в підготовці замовленого вбивства.

Є ще одна цікава деталь. Як розповів Радіо Свобода Ніка Гварамія, початкову інформацію про «групу чеченців з оточення Рамзана Кадирова», в якій перебував Васамбек Боков і яка планувала вбивство Габунії, передали до Грузії українські спецслужби. Але в повідомленні СДБ лише туманно йдеться про «міжнародне співробітництво по лінії Інтерполу» в справі Бокова. А журналістам і керівництву «Головного каналу» про роль України в запобіганні вбивству Габунії повідомило якесь конфіденційне джерело в силових структурах Грузії. Як сказав Ніка Гварамія в інтерв'ю «Радіо Свобода», «те, що вже є, дає повне право стверджувати: готувалося вбивство журналіста Георгія Габунії. Початкова справа надійшла з України. Грузинські спецслужби продовжили розслідування, але не дуже охоче та без ентузіазму. Нарешті їм все-таки довелося заарештувати громадянина РФ, який готував убивство». Відсутність же ентузіазму у грузинських спецслужб в розслідуванні цієї справи генеральний директор «Головного каналу» пов'язує з тим, що «Грузія вже не є державою, яка розглядає спецслужби Росії як ворожу силу, так, як їх розглядають всі демократичні держави в світі». Тому Георгія Габунію зараз охороняють не поліцейські, а працівники служби охорони «Головного каналу». Уряд же Грузії хотів би якомога швидше купірувати цей скандал і позбутися Васамбека Бокова, виславши його в Росію ще до парламентських виборів у Грузії, намічених на кінець жовтня. Під тиском західних партнерів правлячої партії «Грузинська мрія» довелося погодитися на їхнє проведення переважно за пропорційною системою, що дає опозиції непогані шанси на перемогу. І якраз у неділю, 21 червня, грузинський парламент повинен провести голосування щодо ухвалення відповідних поправок до конституції. Якщо і цього разу «Грузинській мрії» шляхом тих чи інших маніпуляцій вдасться провалити поправки, це буде загрожувати масовими виступами протесту.

У Німеччині з російськими кілерами обходяться рішучіше, ніж у Грузії, хоча в Берліні теж не хочуть псувати відносини з Москвою. Федеральна прокуратура Німеччини висунула звинувачення підозрюваному в замовному вбивстві колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі Вадиму Красикову, який в'їхав у Євросоюз за фальшивим паспортом на ім'я Вадима Соколова. В обвинувальному висновку прямо говориться, що завдання ліквідувати Хангошвілі вбивці дали відомства, які підпорядковуються уряду Російської Федерації, а можливим мотивом вбивства названі «ворожі відносини жертви з російською державою, з урядами Чеченської Республіки та Інгушетії, а також із проросійським урядом Грузії». Щоправда, пізніше посол Німеччини в Грузії Губерт Кнірш уточнив, що слова про «проросійський уряд Грузії» не відображають офіційну позицію Берліна, а є цитатою зі звернення самого Хангошвілі до німецьких властей з проханням про політичний притулок: однією з причин втечі в Німеччину чеченець назвав те, що він протистояв «проросійського уряду Грузії». Але тут найважливіше те, що уряд Німеччини зараз вважає вбивство Хангошвілі російським державним злочином. І він, щоб урятуватися від довгих рук Кадирова і Путіна, цілком можливо, пішов на співпрацю зі слідством. А ось уряд Грузії боїться оголосити російським державним злочином підготовку замовного вбивства Габунії, тому Боков навряд чи буде співпрацювати зі слідством, у якого немає жодного бажання отримати від нього якусь незручну інформацію.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати