Перейти до основного вмісту

Кабмін вирішив "здати" волонтерів терористам?

30 червня на сайті Кабміну опублікована постанова №451, яка має довгу назву: «Про затвердження Порядку здійснення публічного збору благодійних пожертв для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності та функціонування Збройних Сил України». Це – підзаконний акт, що відсилає до ухваленого торік Закону «Про благодійну діяльність» і конкретизує низку його положень. Й одразу ж урядова постанова викликала зливу дискусій у соціальних мережах серед волонтерів, які допомагають фронту.

Справа в тому, що формулювання пунктів 6 і 7 цієї постанови, на думку юристів, побудовані так, щоб унеможливити роботу волонтерів не лише без відома, а й поза контролем Міноборони. Ба більше: волонтери й волонтерські організації мають перераховувати зібрані пожертви тричі на місяць на спеціальні рахунки Міноборони, попередньо уклавши договори з ним, де буде зазначено чимало даних про тих, хто допомагає армії. Інакше кажучи, Збройним Силам України легально допомагати матимуть змогу тільки ті, кому дозволить робити це Міноборони…

Перша реакція волонтерів була дуже простою – Кабмін прагне накласти лапу на те, що збирають волонтери, включивши все до своїх корупційних (про що постійно нагадують соціальні мережі) потоки. Ні для кого в Україні не таємниця, що волонтерські структури діють значно ефективніше й оперативніше, ніж офіційні. Звісно, навколо них і під їхньою маркою виникли і фальшиві організації, що займаються банальним викачуванням грошей із довірливих громадян, але з такими шахраями найкраще зуміють боротися самі волонтери за допомоги правоохоронців, а не бюрократи, для яких головне – справна документація, а там хоч трава не рости.

Утім, волонтери вже знайшли і бездоганний у юридичному сенсі вихід. Адже в постанові Кабміну йдеться про Збройні Сили і Міністерство оборони, тобто про певні структури. Але ж ніхто не забороняє здійснювати волонтерську допомогу конкретним бійцям і командирам ЗСУ. Тож волонтери мають змогу просто перешикувати лави й обійти бюрократичні перепони за допомогою так само бюрократичних формулювань.

Утім, дехто вже закликає представників волонтерських організацій вийти з пікетами під Кабмін та Верховну Раду з вимогою скасування постанови, дехто пропонує радикальні заходи – скинутися й купити урядовцям колективний «квиток на Ростов», дехто готовий для продовження благородної справи перейти «у тінь», а дехто – можливо, дещо наївно, – наголошує, що на Майдан вийшли не за те, щоб в країні й надалі чинилося беззаконня і процвітала корумпована бюрократія…

Але вся ця історія має ще один вимір, про який поки що соціальні мережі мовчать. Справа в тому, що зібрані докупи дані про волонтерські організації і про їхніх членів, про їхню конкретну діяльність і місцезнаходження можуть доволі легко – зважаючи на нехлюйство вітчизняної бюрократії й фаховість хакерів сусідньої держави – потрапити до рук російських спецслужб і терористів Донбасу. А це створить реальну і дуже серйозну загрозу безпеці і життю найактивніших активістів волонтерського руху. Чи подумав про це хтось у Кабміні? Чи там «на всі сто» переконані в надійності свого апарату та електронних систем захисту інформації? Чи, можливо, ідею зібрати всі дані про всіх волонтерів докупи підказав якийсь непримітний чоловічок з обслуги Кабінету Міністрів, який поліпшує свій матеріальний стан роботою на відомо чию зарубіжну «контору»?

Так чи інакше, а збурення у лавах тих людей, які вже понад рік безкорисливо, ризикуючи своїм здоров’ям і життям, допомагають фронту, не йде на користь ані ЗСУ, ані волонтерському руху, ані самому уряду. Як на мене, при підготовці документів такого штибу Кабміну слід залучати не лише казенних бюрократів, а й незалежних експертів та представників зацікавлених сторін. Тим більше, що волонтерський рух не словами, а діями давно довів свою високу ефективність і відданість українській справі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати