Коронавірус: правда і брехня
Відому російську журналістку Юлію Латиніну можуть піддати кримінальному переслідуванню. Пресненський слідчий відділ Москви почав перевірку щодо неї у зв'язку з тим, що в програмі «Код доступа» на «Эхе Москвы» від 11 квітня журналістка зачитала лист, отриманий від керівника профспілки «Альянс лікарів» Анастасії Васильєвої, пов'язаної з Олексієм Навальним. У ньому медики з Нижньокамська (Республіка Татарстан) скаржилися на важкі умови праці та брак засобів захисту. Також йшлося про те, що в місті в березні було 1,3 тисячі пацієнтів з двосторонньою пневмонією (в 2019 році, як зазначено у зверненні, їх було 79), при цьому тестів на коронавірус не проводили. За це Латиніній інкримінується поширення «неправдивої інформації» про неготовність регіонів, зокрема Татарстану, до боротьби з коронавірусом. «А по телевізору говорять про вільну ситуацію і що наше місто чи не єдине в Татарстані, де немає заражених коронавірусом людей», - обурилися медики. Слідчі звернулися до «Эха» з проханням «посприяти в забезпеченні явки» Латиніної у відділ для дачі пояснень.
Також правоохоронні органи зацікавилися адресою, за якою журналістка дотримувалася режиму самоізоляції. Важко зрозуміти, як остання вимога може бути пов'язана з поширенням «неправдивої інформації». Але, як зазначила Латиніна в своєму листі на «Эхо Москви», у своїй передачі вона жодного разу не назвала Нижньокамськ, а говорила лише про одне місто в Татарстані. Виходить, що в цьому випадку на злодієві шапка горить і висунення слідчими звинувачень проти журналістки якраз і доводить достовірність відомостей, зазначених у зверненні нижньокамських лікарів. Російська влада продовжує із завзятістю, гідною кращого застосування, нарікати на дзеркало громадської думки, не бажаючи визнавати, що крива її власна фізіономія. А оскільки влада, як центральна, так і регіональні, найактивнішим чином фальсифікує статистику та інші дані про епідемію коронавірусу, зокрема ступінь забезпеченості засобами захисту в різних регіонах, то єдиний спосіб домогтися, щоб офіційній брехні повірили, це припинити ті струмочки правди, які просочуються в соцмережах і незалежних ЗМІ, й оголосити правду брехнею.
Тим часом російська статистика щодо коронавірусу викликає все більше запитань навіть у такої більш ніж лояльної до Росії структури, як Всесвітня організація охорони здоров'я. Ґрунтовно дискредитована своєю поведінкою на початку епідемії в Китаї і така, що довела свою практичну марність у боротьбі з коронавірусом, ВООЗ тепер намагається хоч частково реабілітуватися в очах громадськості, піддаючи критиці деякі явні статистичні недоладності. Голова програми ВООЗ із надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров'я Майк Райан заявив, що важко зрозуміти причину низького рівня смертності людей із коронавірусом COVID-19 у Росії, виходячи з кількості населення країни. За його словами, «це, звичайно, незвично, що кількість смертей щодо кількості підтверджених випадків є дуже низькою». Правда, Райан на всякий випадок похвалив Росію за високий рівень тестування людей на наявність COVID-19 у Росії, проте підкреслив, що російська влада повинна пояснити, який метод вона використовує, заявляючи про причини смерті хворих із коронавірусом: «Важливо, щоб влада надала метод, за яким проводиться підтвердження причин смертей для того, щоб упевнитися, що вона точно і належним чином підтверджує їх». Подив міжнародного чиновника викликає та обставина, що в європейському регіоні, де спостерігається висока смертність, системи охорони здоров'я схожі з російською з точки зору розвиненості та доступності. Додам, що якщо якісь відмінності тут і є, то вони скоріше не на користь Росії. Але, щоб пом'якшити свою критику на адресу Росії, Райан додав, що в деяких країнах, мовляв, можуть завищувати кількість смертей від коронавірусу, оскільки можуть бути «інші основні причини захворювання». Не дуже зрозуміло, проте, навіщо таке комусь треба. І далеко не одна Росія занижує статистику смертності від COVID-19.
Ось дві головні нині країни Євросоюзу - Франція і Німеччина. За останніми даними, у Франції коронавірусом заразилися 193 746 осіб і померли 29 401 (15,5%), а в Німеччині заразилися 187 267 осіб і померли 8 799 (4,74%). Цікаво, хто раціонально зможе пояснити чимось іншим, крім заниження німецької статистики смертності, чому при практично однаковому числі тих, що заразилися, смертність у Німеччині виявилася в 3,3 разу нижче, ніж у сусідній Франції. Деякі біологи, щоб не визнавати факт заниження смертності, починають говорити про якусь особливу генетичну несприйнятливість і стійкість німців щодо коронавірусу. Цим заодно намагаються пояснити, чому при тому, що населення Німеччини перевищує населення Франції в 1,24 разу, кількість хворих у двох країнах практично однакова. Ну, що тут скажеш! Але ВООЗ зараз, після відходу США, не вигідно викликати гнів найвпливовіших членів ЄС, небагатьох потенційних спонсорів організації. У Росії ж, якщо вірити офіційній статистиці, при 528 267 тих, що заразилися, померли 6 938 осіб (1,3%). Тут вже ніяка генетика не врятує.
Єврокомісія, в свою чергу, підозрює Росію і Китай в організації дезінформаційних кампаній про пандемію коронавірусу стосовно країн Євросоюзу. А «помилкова інформація може завдати серйозної шкоди, може навіть убити громадян, підірвати заходи, вжиті органами державної влади для боротьби з хворобою». Але тут Росії куди як далеко до Китаю! За останніми даними американської розвідки, коронавірус, швидше за все, проявився в Китаї ще наприкінці серпня. На цю думку американських аналітиків навело незвичайне скупчення машин на парковках біля лікарень Ухані в цей час. Значить, з'явитися він повинен був не пізніше початку серпня. Якщо це дійсно так, то виходить, що епідемія в Китаї абсолютно безконтрольно розповсюджувалася протягом майже п'яти місяців. З огляду на чисельність населення Китаю і його високу щільність у населених районах, можна припустити, що епідемія в Китаї дійсно завершилася, але не завдяки героїчним зусиллям влади, а завдяки природним причинам. Вся пропагандистська кампанія щодо ізоляції Уханя і спішного спорудження там інфекційних лікарень - це не більше ніж понти. На той час епідемією давно вже був охоплений увесь Китай.
Відомо, що епідемія припиняється, коли перехворіють дві третини популяції. За моєю оцінкою, реальна чисельність населення Китаю становить зараз близько 1,6 млрд осіб. Дві третини від цього числа - 1,066 млрд осіб. Як встановили експерти, реальна смертність від коронавірусу щодо істинного числа інфікованих становить 1,3%. Тоді число померлих від коронавірусу можна оцінити в 13,9 млн осіб. Це не суперечить даним про зникнення в Китаї в період епідемії 22 млн номерів мобільних телефонів, причому більш-менш рівномірно по всіх основних провінціях, а не тільки в провінції Хубей. У Росії ж коронавірус повинен був з'явитися не пізніше початку жовтня, а в листопаді й грудні він вже міг істотно впливати на смертність. І, швидше за все, Путін вже в грудні знав про поширення коронавірусу, і саме в зв'язку з епідемією затіяв усю комбінацію з рокіровкою Медведєва і поправками до Конституції, покликаними увічнити його правління.
13 червня сама Юлія Латиніна в черговому «Коде доступа» визнала лист, зачитаний нею, фейком, вислухавши аргументи МОЗ Татарстану, вибачилася перед Татарстаном «без всяких дурнів» за те, що «купилася на лист зловмисного фейкороба», і навіть заявила, що дії учасника брехливого листа «цілком підпадають під статтю, прийняту державою про зловмисні фейки», і що його варто було б посадити. Правда, залишається питання, як за фейковим листом, та ще без згадки в ефірі назви міста, Слідчий комітет точно визначив і місто, і лікарню. Але, незалежно від того, чи справжній лист було зачитано чи фальшивий, заслуговує на осуд уже те, що в Росії журналіста переслідують за те, що він оприлюднює в прямому ефірі інформацію, яку вважає суспільно значимою і справжність якої оперативно перевірити неможливо.