Перейти до основного вмісту

Нудна прес-конференція Путіна

15 грудня, 15:41

Володимир Путін свою тринадцяту велику прес-конференцію провів у статусі кандидата в президенти на черговий термін. На слушну думку присутньої на ній Тетяни Фельгенгауер, це, по суті, не прес-конференція, оскільки переважна більшість присутніх на ній «прийшла не виконувати свій журналістський обов'язок, а лобіювати, просити, дякувати і вислужуватись». Все тут було нудно й очікувано. Цілком передбачувано Путін оголосив, що буде висуватися як самовисуванець. Це щоб не асоціювати себе безпосередньо з дуже непопулярною в народі правлячою партією «Єдина Росія». Яка тим не менш, теж цілком передбачувано, негайно заявила про повну підтримку Путіна на виборах і про те, що агітуватиме за нього і надасть у його розпорядження весь свій апарат на місцях. Хто б сумнівався!

Програма Путіна на новий термін полягає в тому, що Росія «повинна бути спрямована в майбутнє, вона має бути дуже сучасною, політична система повинна бути гнучкою, економіка має бути побудована на високих технологіях, продуктивність праці повинна багаторазово зрости». Загалом, нехай розквітне все хороше і згине все погане! Залишається, щоправда, загадкою, чому за 17 років путінського правління всі ці світлі починання так і не були втілені в життя. А про те, що за вибори будуть у березні 2018 року, Путін дуже відверто зізнався, відповідаючи на запитання Ксенії Собчак про те, чи буде зареєстрований кандидатом у президенти Олексій Навальний, якого не реєструють під приводом порушених проти нього явно сфальсифікованих кримінальних справ. Між іншим, у коментарях до прес-конференції Ксюшу називали кандидатом від несистемної опозиції. Правильніше було б називати цю фігурантку кремлівського передвиборного проекту кандидатом від псевдонесистемної опозиції. Так ось, відповідаючи на її запитання, Путін назвав Навального, не називаючи вголос це ім'я, щоб, не дай Боже, біса не викликати, «Саакашвілі в російському виданні» і прямо дав зрозуміти, що його реєструвати не будуть в жодному разі, щоб не допустити в Росії Майдану на кшталт українського.

Приголомшлива відвертість! Президент зізнався, що його головного суперника не реєструватимуть як кандидата не через якісь юридичні підстави, нехай і вельми сумнівні, а з суто політичних причин. Це, звичайно, хороший привід для судових позовів аж до ЄСПЛ, але рішення зі Страсбурга надійде  нескоро, сильно після виборів. Зате тепер навіть найбільш наївній людині стало зрозуміло, що майбутні президентські вибори будуть комедією, повністю зрежисованою чинною владою. Не випадково відразу після цієї заяви Путіна прихильники справжньої несистемної опозиції в соціальних мережах дійшли висновку, що єдиною розумною тактикою на виборах буде їх бойкот.

Щодо самого Саакашвілі Путін висловився максимально різко, назвавши його плювком в обличчя як грузинського, так і українського народів. Можна не сумніватися, що саме так російський президент про нього й думає. Але Путін слова в простоті не скаже. В цьому випадку філіппіки на адресу Саакашвілі знадобилася для того, щоб відвернути увагу від інформації, що нинішні протести у Києві, очолювані Саакашвілі, начебто фінансуються з Росії.

Цікава була відповідь Путіна на запитання польського журналіста про авіакатастрофу під Смоленськом у 2010 році, в якій загинув президент Лех Качинський і десятки інших представників польської політичної і військової еліти. Як відомо, слідство в Польщі останнім часом дійшло висновку, що на борту літака перед самим падінням сталися два вибухи, що свідчить на користь того, що ми маємо справу не з нещасним випадком, а з диверсією. Путін відразу почав виправдовуватися. Я, мовляв, тоді був лише прем'єр-міністром, ні з міжнародними справами, ні зі спецслужбами діла не мав.

Збрехав у цьому випадку. Я чудово пам'ятаю, як під час президентства Медведєва прем'єр Путін літав до Парижа, і там його приймали на президентському рівні, прекрасно розуміючи, у кого в Росії реальна влада. Ну а свій зв'язок зі спецслужбами Путін прямо підкреслив, відповідаючи на запитання про покарання винних за відсторонення російської збірної від зимової Олімпіади 2018 року. Він заявив, що як офіцер спецслужб у недавньому минулому не сумнівається, що колишній голова Московської антидопінгової лабораторії і інформатор WADA і МОК Григорій Родченков зараз працює під контролем американських спецслужб. А також повторив свою думку про те, що допінговий скандал і відсторонення російських олімпійців від Олімпіади в Пхьончхані спеціально приурочені до президентської передвиборної кампанії в Росії. Він що, серйозно вірить, що графік проведення Олімпіад підлаштовують під російський політичний календар!

Думаю, послухавши одкровення Володимира Володимировича, МОК ще може пошкодувати, що не відсторонив від майбутньої Олімпіади всіх російських олімпійців. Та й обіцянка підтримувати в судах російських спортсменів, викритих у допінгу, багато про що говорить. У цивілізованих країнах влада таких спортсменів публічно засуджує. Повертаючись же до історії авіакатастрофи під Смоленськом, слід відзначити, що Путін, спочатку знявши з себе будь-яку відповідальність за те, що сталося, потім обрушився на поляків з гнівними звинуваченнями. Ви, мовляв, не тільки фрагментів літака не отримаєте, але й нісенітницю верзете. А якщо вибухи були, то значить - бомби заклали у Варшаві. Але взагалі, мовляв, ніяких вибухів не було. І ще Путін закликав поляків подорослішати і не чіплятися за проблеми минулого. Раніше я вважав версію про те, що катастрофа польського літака була наслідком російської диверсії, абсурдною. Але тепер, після путінської нервової відповіді, вже не відкидаю її з порога.

Що ж стосується запитання українського журналіста Романа Цимбалюка про російську роль на Донбасі і можливість звільнення українських заручників, зокрема Сенцова і Сущенка, Путін вкотре повторив брехню про відсутність там російських регулярних військ і звинуватив Київ у невиконанні Мінських угод. Він заявив: «Російської армії на території Донбасу немає. Але там дійсно створені певні військові міліцейські формування, які є самодостатніми і готові відбити будь-які великомасштабні військові акції проти Донбасу». Цікаво, а звідки ці самодостатні формування важкі озброєння отримують? Невже на місці роблять? Щось не пам'ятаю, щоб на Донбасі були танкові та артилерійські заводи. А ще Путін запропонував Києву напряму домовлятися з сепаратистами. І повторив, що росіяни і українці - один народ, а українська культура - частина російської культури. А ще чомусь вирішив, що Україна увійшла до складу Росії в 1645 році (!) (очевидно, референти матеріал з помилкою дали; цікаво, тепер і в школах навчатимуть про 1645 рік? Поправити президента ніхто з присутніх не ризикнув!). Ще натякнув, що Україна - це тільки Київська, Житомирська та Чернігівська області, а все інше їй, мовляв, Росія подарувала. І що Крим у 1954 році Україні передали незаконно, не запитавши згоди Верховної Ради РРФСР, а тільки її Президії. І знову збрехав, бо всі рішення про зміну меж між союзними республіками в СРСР схвалювалися тільки президіями відповідних Верховних Рад, бо сесії Рад тривали лише кілька днів на рік. Загалом, про якісь зміни в путінській позиції щодо України на новий президентський термін годі й говорити. Та це й до прес-конференції було зрозуміло.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати