Я не я і кобила не моя. Путін на NBC
Інтерв'ю Володимира Путіна журналістці американського телеканалу NBC Мегін Келлі інакше як провальним для російського президента не назвеш. Володимир Володимирович звик, що йому ставлять тільки зручні запитання, на які у нього є заздалегідь підготовлені відповіді. Так було, наприклад, у відомому фільмі Олівера Стоуна. Але у Мегін Келлі підхід зовсім інший, набагато більшою мірою властивий американській журналістиці, - агресивний, у формі нападу, і Путіну повною мірою довелося відчути його на власній шкурі.
Всі його відповіді будувалися за нехитрим принципом «сам дурень!» І «знати не знаю, відати не відаю». На запитання, чи не означає послання Федеральним зборам фактичне оголошення Росією нової «холодної війни», Путін звично обізвав американських експертів пропагандистами, пам'ятаючи, що таким і є майже всі російські експерти, і заявив, що Америка сама ж у всьому і винна - не треба було виходити з договору по ПРО. А те, що США переглянули свою позицію щодо ПРО після терактів 11 вересня, назвав «повною нісенітницею». Хоча і змушений був визнати, що всі 4000 одиниць ядерного озброєння, які Росія має в своєму розпорядженні зараз, цілком здатні подолати існуючу американську систему ПРО. Фактично це означає, що всі казкові крилаті суперракети з ядерними двигунами і МБР, які, перш ніж вдарити, повинні щонайменше один раз обігнути земну кулю, - це не більше ніж дуже дорогі і непотрібні іграшки, придатні лише для розпилу між своїми військового бюджету, який, очевидно, приречений на неухильне зростання.
А ось чудове запитання: «Коли час від часу трапляються фото в західній і американській пресі, як ви, скажімо, скачете на коні, без сорочки, у цьому є якийсь сенс? Це навіщо?". Тут Володимир Володимирович трохи зніяковів (здогадується, напевно, що на Заході такі селфі - традиційний елемент гей-культури): «Ну, я відпочиваю. Є ваші російські колеги, є інтернет. Але так, щоб це зовсім вже цілеспрямовано, ми цього не робимо. Беруть те, що подобається. У мене дуже багато фотографій у робочій обстановці, з паперами, в кабінеті, але це нікому не цікаво». Тут вже він змусив свою співрозмовницю розсміятися вголос: «Ви хочете сказати, що людям подобається, коли ви сфотографовані без сорочки?». Путін дипломатично ухилився від відповіді: «Ви знаєте, я бачив свої фото, коли я скачу на ведмеді. Але я на ведмеді поки не скакав, але світлини такі є». Тобто, коли вдасться поскакати на ведмеді, тоді буду пропонувати публіці справжні фото з ведмедем, а поки що задовольняйтеся фото з голим торсом.
Але значно серйозніше довелося вивертатися Путіну, відповідаючи на запитання про російське втручання в американські вибори: «А чому ви вирішили, що влада Росії, і я зокрема, комусь дозволили це робити? (Втручатися в американські вибори. - Б. С.). Ви зараз назвали низку осіб, дехто з них мені відомий, дехто невідомий, але це просто фізичні особи, вони не представляють російську владу. І якщо навіть припустити, хоча я не впевнений на сто відсотків, робили вони щось під час президентської кампанії в США чи не робити - я просто про це нічого не знаю, - це не має нічого спільного з позицією Російської держави... З'явилися якісь то прізвища. Ну то й що? З таким же успіхом це могли бути прізвища якихось американців, які, сидячи тут, втручаються у ваші власні політичні процеси. Це нічого не змінило». На кшталт, ну, є в Росії якісь патріотично налаштовані жартівники-хакери, яких хлібом не годуй - дай американцям чимось нашкодити, зокрема у вибори втрутитися, але я ж бо тут при чому? Однак Келлі вчепилася намертво: «Але це були не американці, це були росіяни. Сотні людей, бюджет у розмірі 1,2 мільярда доларів було спрямовано на те, щоб здійснити напад на США в рамках кібервійни. Ви зараз готуєтеся до виборів. Чи повинні російські люди теж бути стурбовані щодо того, що ви не знаєте, що відбувається у вас у країні, у вашому рідному місті?»У відповідь Путін пробурмотів щось невиразне про «різноманіття світу», постійно повторюючи: «Я нічогісінько про це не знаю, це не мої проблеми» і «ми ж бо тут при чому?» Журналістка чимдуж знущалася: «Що ви зробили, щоб переконатися, що це були не росіяни? Ви сказали, можливо, це американці, можливо, це були французи. Що ви зробили, щоб зрозуміти, що насправді ці 13 осіб, включно з вашими друзями, що ви зробили, щоб переконатися, що вони не були пов'язані з цим, замішані в цьому?» Путін спробував відвести розмову від слизької теми друзів: «Я знаю, що вони не представляють російську державу і російську владу. А що вони робили конкретно, я не уявляю і не знаю, чим вони керувалися. Якщо вони навіть щось робили, нехай тоді наші американські колеги не просто там у пресі щось розповідають, нехай дадуть нам конкретні матеріали, з обґрунтуванням. Ми готові будемо розглянути і поговорити на цю тему».
Але Келлі одразу ж запропонувала екстрагувати друзів у США, на що Путін з почуттям відповів: «Ніколи». І тут же став переконувати глядачів, що ось Америка - та дійсно втручається в російські вибори, а Росія в американські - ні-ні, мовляв, «у нас немає такої кількості інструментів», щоб втручатися. І знову став об'єктом насмішок: «Не може бути. Ви тільки вчора мені говорили, що США розвивають ПРО, ви відповідаєте ядерною зброєю. А тепер ви говорите мені, що ми втручаємося в вибори в Росії, а ви говорите: ми не будемо цього робити, ми будемо слідувати жорстким моральним принципам». І Келлі підказала: «У вас є свої механізми військових дій в кіберпросторі». І процитувала лист однієї жінки-хакера: «У нас невелика проблема на роботі, ФБР застукало нас. Я не жартую. Тому я намагалася замести сліди разом із колегами. Я створила в мережі фотографії, опублікувала в мережі пости, щоб американці вірили, що це були їхні люди». Путін вкотре включив дурника: «Я навіть зараз не розумію, про що ви говорите. Ви розумієте, це якась дурниця... Це просто нісенітниця».
Й одразу зрікся свого друга - «кремлівського кухаря» Євгена Пригожина - «він не числиться в моїх друзях». І, мовляв, не може телефонувати в Кремль. Цей гумор цілком можна оцінити, якщо врахувати, що в зв'язку з провальною операцією ПВК Вагнера в Сирії Пригожин принаймні двічі зв'язувався з главою кремлівської адміністрації. А коли Келлі навела поширену думку, що реальне завдання Пригожина - «робити вашу брудну роботу», Путін у пориві обурення фактично це підтвердив: «І яку брудну роботу? Я не займаюся жодною брудною роботою». Та дійсно ж не займається, раз її виконують Пригожин і йому подібні. Ще Путін усіляко заперечував, що провальна атака вагнерівців на нафтові родовища могла бути особистою ініціативою Пригожина за погодженням із сирійською владою, а він, Путін, про це ні сном ні духом не відав.
А ще Келлі послалася на слова радника Кремля з питань кіберпростору Андрія Крутських: «Я попереджаю вас: ми зараз перебуваємо на порозі того моменту, коли будемо на рівних говорити з американцями в інформаційному просторі». І тут Путіну знову довелося самовикриватися: «Та я й гадки не маю, що він сказав... Невже ви думаєте, що я контролюю все?.. У нас дві тисячі працівників Адміністрації, невже ви думаєте, що я кожного контролюю? Он Пєсков сидить навпроти, мій прес-секретар, він несе іноді таку «пургу», я дивлюся по телевізору і думаю: що він там розповідає? Хто йому це доручив?»Так, президент, що не контролює свого прес-секретаря, - це по-справжньому круто.
У відповідь на пишномовну фразу Путіна «стримати Росію не вдалося і не вдасться ніколи», Келлі іронічно зауважила: «У кіберпросторі ми можемо стримати Росію?». «Я думаю, що Росію ніде неможливо стримати», - пишномовно продовжив Володимир Володимирович, тим самим спростувавши власний аргумент про відсутність інструментів втручання у вибори. На запитання «чи готові ви діяти проти російських громадян, які скоїли ці злочини», пов'язані з виборами, президент відповів, що ні, оскільки російські закони при цьому не порушуються. Гарні ж закони, які дозволяють хакерам безперешкодно зламувати все, що завгодно, за межами Росії. Справжній хакерський рай!
На запитання, як його друг, віолончеліст Сергій Ролдугін, заробив активів на 100 млрд доларів, Путін сказав: «Що, в США мало таких представників шоу-бізнесу і мистецтва, чи що?» Але одразу ж почав злякано виправдовуватися: «Це точно не мої гроші. Я навіть не рахував, скільки їх у пана Ролдугіна». І, як і раніше, так і не вимовив прізвище Навального, хоча журналістка провокувала його на це. Мабуть, це прізвище - як голка Кощія. А у відповідь на звинувачення в застосуванні Асадом хімічної зброї, від якої загинули діти, Путін заявив, що це все придумано. Але, мабуть, це він сам давно вже живе в ним же придуманій реальності.
Так, в інтерв'ю NBC Путін постав не крутим мачо, а жалюгідним і вертким суб'єктом, неначе вуж на пательні. В Америці президентом він би точно не став!