Тест на гостинність
Про останні приготування Києва до фіналу Ліги чемпіонівГоловна подія клубного футбольного сезону в Європі відбудеться 26 травня у Києві, де на НСК «Олімпійський» у фіналі Ліги чемпіонів зіграють мадридський «Реал» і англійський «Ліверпуль». Це важливо не лише для поціновувачів гри мільйонів, а й загалом для України, адже фінальний поєдинок найпрестижнішого клубного турніру Європи – серйозна іміджева подіяд. Здавалося, Київ мав би упоратися із заходом такого масштабу, враховуючи досвід. Минулого року українська столиця успішно прийняла Євробачення, і про колосальний багаж після ЄВРО-2012 ніхто не забув. Однак деякі негостинні нюанси, які спливли за останні тижні, показали, що поки все йде не надто гладко.
В УКРАЇНІ БЕЗПЕЧНО, ТОМУ СЮДИ МОЖНА І ТРЕБА ЇХАТИ
Право на проведення фіналу ЛЧ Київ виборов у 2016 році. Це було важливе рішення для України відразу з декількох причин. Передовсім, це чергова хороша можливість для промоції держави і, зокрема, Києва в Європі. Крім того, це був сигнал для міжнародної футбольної спільноти, який доводив, що в Україні безпечно, тому сюди можна і треба їхати, зокрема, на фінал Ліги чемпіонів.
Стереотип про те, що в Україні небезпечно, оскільки на всій її території йде повномасштабний воєнний конфлікт, досі існує в головах багатьох іноземців, які особливо не цікавляться українським питанням. Одними з тих, хто мимоволі доклався до конструювання цього міфу, були УЄФА та ФІФА, які у 2014 році вирішили перестрахуватися, заборонивши проводити міжнародні матчі в Харкові, Дніпрі та Одесі через «напружену політичну ситуацію у містах та наближеність до епіцентру бойових дій на Донбасі».
До Харкова, наприклад, великий європейський футбол повернувся лише минулого року після дозволу міжнародних футбольних структур і переїзду туди донецького «Шахтаря». Втім стереотипи подекуди продовжують існувати. Зокрема, в березні цього року римський «Лаціо» офіційно заборонив їхати своїм вболівальникам до Києва на матч із «Динамо» – «із міркувань безпеки». І це за два місяці до фіналу Ліги чемпіонів – рішення дивне та нелогічне.
«КОСМІЧНІ» ЦІНИ НА ПРОЖИВАННЯ
На фінал ЛЧ у Києві очікують приїзду орієнтовно 70 000 туристів. За деякими оцінками, ця цифра може досягнути навіть 100 тисяч. «Переварити» такий туристичний потік київським готелям цілком до снаги, та не без допомоги сегмента подобової оренди квартир. Втім у власників готелів і квартир на добу дуже своєрідне уявлення про фінансові можливості європейців.
Перед фіналом Ліги чемпіонів ціни на добову оренду нерухомості стали обчислюватися в тисячах євро… за добу. Промоніторивши, скільки коштує оренда житла на одну ніч з 26 на 27 травня на «Booking.com», «Airbnb» та інших сервісах бронювання, ми неймовіро здивувалися. Ось, наприклад, звичайнісіньку квартиру без ремонту з однією спальнею біля метро «Голосіївська» здають за 100 тисяч гривень. І таких прикладів, де умовна квартирка радянського антуражу коштує орієнтовно 200 тисяч, можна знайти чимало.
При вході на «Booking.com» сервіс лякає, що 92% апартаментів уже зайняті. А рекомендує він, у першу чергу, готель, де стандартний номер коштує 150 тисяч гривень. На прикладі одного готелю на Лук’янівці можна побачити, що ціни в ньому підросли у 116 разів. Тут можна знайти номер за 1200 грн на добу, але тільки не в ніч фіналу ЛЧ, коли номер коштуватиме 140 000 грн.
Слід відзначити, що практику з підвищенням цін на житло в дні масштабних подій вигадали не в Києві. Минулого року під час фіналу ЛЧ у валійському Кардіффі також були небувалі націнки на готелі та подобові апартаменти, проте до рівня «жадоби по-київськи» навіть там було далеко.
Англійські та іспанські вболівальники цінами обурюються не на жарт. Портал «Футбол 24» цитує речника фанатської спільноти «Ліверпуля», який поскаржився на ситуацію виданню «Daily Star Online»: «Це шахрайство над людьми. Думаю, УЄФА повинен щось зробити». Тим часом офіційний фан-клуб Ліверпуля заявляє, що вболівальники не збираються затримуватись у негостинній Україні на довше: «Якщо хтось заплатить гроші, які вони вимагають за номер, його голову мають взяти лікарі на вивчення. Більшість наших членів представляють робітничий клас, а не є якимись мільйонерами. Тому сумніваємось, що вони будуть навіть дивитись на дороге житло. Половина з них, мабуть, полетить туди і назад в той же день».
Іспанське видання «Marca» проаналізувало, у скільки обійдеться вболівальникові поїздка до Києва на фінал: «У вас є щонайменше 1500 євро? Вітаємо! Тоді ви – один з тих, хто може собі дозволити один із найдорожчих фіналів Ліги чемпіонів останніх років!»
«МИ НЕ ХОЧЕМО, ЩОБ КИЇВ ЗАПАМ’ЯТАЛИ ЯК СТОЛИЦЮ БАРИГ»
Аби зберегти лице столиці, кияни організували флешмоб, запропонувавши пожити футбольним вболівальникам у своїх домівках безкоштовно. «Ми не хочемо, щоб Київ запам’ятали як столицю бариг», – відзначають організатори ініціативи в «Фейсбуці», де для для легкого пошуку подібних оголошень вже ввели відповідний хештег #FreeKyivCouch4Fans.
До речі, внаслідок обурення цінами на житло дещо в тіні опинилися інші спекулянти, які перепродають квитки на фінал. Націнки тут, звичайно, дещо менші, проте інтернет вже давно рясніє такими пропозиціями. Наприклад, квиток першої категорії, номіналом 440 євро, перепродують в середньому за 2 тисячі євро. Та слід зауважити, що офіційно перепродані квитки вважаються анульованими і недійсними, адже вони іменні. Втім, на практиці (у тому числі європейській) зазвичай ті, хто перекупляє квитки, таки потрапляють на стадіон. Також не варто забувати, що завжди можна натрапити на підробку шахраїв.
Кого не будуть пускати на фінал, так це вболівальників, які незаконно відвідували Крим. На цьому наполягає Держприкордонслужба і МВС. Пункти пропуску на кордоні працюватимуть за попередніми списками, які будуть отримані від авіакомпаній. Уболівальників на фінал Ліги чемпіонів будуть пропускати в прискореному режимі. Крім осіб, які раніше незаконно відвідували Крим і порушували державний кордон України, яким в’їзд заборонено.
До речі, серед інших привілеїв власників квитків на фінал ЛЧ буде також безкоштовне користування всім громадським транспортом у Києві.
«РЕАЛ» VS «ЛІВЕРПУЛЬ»
Фіналісти турніру – «Реал» та «Ліверпуль» – прибудуть в Київ уже 24 травня. У цей же день о 19:00 на стадіоні «Динамо» відбудеться фінальний матч жіночої Ліги чемпіонів.
Хочеться вірити, що в ці дні вдасться уникнути будь-яких форс-мажорів. Зокрема, на найвищому рівні будуть заходи безпеки. Особливо уважними варто бути із запальними фанатами «Ліверпуля», які протягом останніх матчів у Лізі чемпіонів вже не раз відзначалися хуліганством.
А найцікавішою частиною всього цього процесу, як не крути, стане сама гра. Із власного досвіду можу сказати, що цьогорічний розіграш Ліги чемпіонів, напевно, найбільш видовищний як мінімум за останні десять років. Тому є всі передумови чекати яскравого фіналу, в якому зійдуться команди, які люблять і вміють атакувати. Букмекери фаворитом матчу вважають мадридський «Реал». Чи вдасться іспанцям встановити рекорд і втретє поспіль перемоги в Лізі чемпіонів? Які сюрпризи для свого візаві приготував одіозний тренер «Ліверпуля» Юрген Клопп? Хто виявиться сильнішим: Кріштіану Роналду чи Моххамед Салах? Відповіді на всі запитання дізнаємося ввечері 26 травня.
Дмитро ПЛАХТА, «День»