Базіка з розрахунком на Сhristie’s
Отримавши чергову порцію аукціонних журналів з третіх рук, цікава дамочка, яка й не сумнівається, що ще не вийшла з віку «ягідка знову», навіть не замислюється над цим, оскільки для вічно спраглих, неважливо до чого, для допитливих до всього, вік не існує і лише своєю зацікавленістю підтвердила впевненість досвідчених: деякі нинішні обізнані вічні ягідки з вінтажами зі скринь більше не приходять на спецбарахолки — вони всі на Sotheby’s або Christie’s. Нехай і заочно, проте особливо старанні й такі, що пристрасно колекціонують будь-яку потрібну інформацію, самі стають цінним надбанням. Одну таку знаю — за секунду вона назве ціни на один і той самий предмет у різних широтах, оскільки впевнена — уловлює, де можуть надурити лише на різниці пріоритетів, термінів, поверховій самовпевненості. Не знаю, правда чи ні, оскільки до кінця її не розкусила ще, але кажуть, що в інтуїції їй рівних немає, її навіть почали запрошувати на консультації під час оцінок. Спочатку на побутовому рівні, але пані третього віку настільки активно навчалася й навчається, що до її думки стали непомітно дослухатися. Мимохідь, буває, скаже — хто зуміє вгадати, що стане модним через півроку, той і переміг. Нехитра ця загальновідома мудрість вимовляється настільки впевнено, що вмить стає аксіомою, чи закордоном ви платите за те, на що місцеві й не подивляться. На цій різниці у попиті й грають торговці в масштабі в кращому разі 1 до 100. При цьому «за бугром», як казали в її радянській молодості, вона була всього один раз у Болгарії, що, як відомо, «не птица и не заграница». Знання вона свої не продає, здається, їй просто подобається мати славу обізнаної, але допитливі, які бачать себе в антикварному світі, про всяк випадок мотають на вус — із цією ж щебетухою можна спокійно дружити, не відволікаючись на викаблучування, ретельне підтримання фасаду, а інформація може принагідно принести потрібну заначку.
Добре, що любителі чужого досвіду навіть не підозрюють, що ця енергійна особа і сама від них заряджається, ні, не по-вампірськи, а наче за бартером. І треба сказати, навіть гарнішає від усієї цієї колотнечі. Одного разу прийшла вона на чергову домашню розпродаж, у Києві це практикують деякі збирачі, відволікуся й уточню — адже ці особливі тусовки за інтересами дарують своєрідний бонус — спілкування. Шукаючи бажане, можна бачитися з приємними тобі людьми, деякі потім стають друзями, так от її навіть не впізнали. «Шикарно виглядаєш, — абсолютно щиро зустріли її знайомі. — Де халатик прикупила, — поцікавилися явно з підколом, звернувши увагу на її дизайнерський шикарно пожмаканий лляний плащ. — Мабуть на Петрівці за 100 гривень відірвала? Тут дамочка не витримала й огризнулася вельми різко: «Той, хто далі стільця, нехай і старовинного, нічого не бачить, в такій речі різницю не вловить, ваше чуття тут відпочиває. Кому меблі, кому картину від небіжчика, яка при ретельній експертизі може й розчарувати, а кому речі першої лінії. Петрівка, Куренівка, — буркотіла вона. — Тубільці. Як тривіально, як прісно». І знову за своєю звичкою процитувала, а може й сама створила нову свою аксіому — купую лише ті речі, з якими хочу жити. «Так, мабуть, у неї все ще попереду, — дійшли висновку присутні, — за таких темпів й енергії, вона ще може стати шлягером». На нашу голову, пожартував хтось.
Якщо дамочку не зупинити, вона буде базікати без упину і на всі теми. Той вечір було присвячено стільцям, і можна було почути від неї щось на кшталт вступної лекції. Наприклад, кожне покоління відтворює цей предмет по-своєму, і, дивлячись на стільці, зчитуєш столітню історію. «Я, скажімо, — продовжувала вона, — не шукаю трон, це дуже старить, а шукаю стілець із прикріпленим навісним столиком, обов’язково із шухлядкою. Такий стілець — спеціально для написання листів». Всі здивовано перезирнулися: «Ви що, й листи комусь пишете?». «Зовсім ні, — почули, — я переписую за спецзамовленням одного колекціонера екземпляри — знаєте, де сторіночка відвалюється, де щось потерлося».
Ну це якийсь баб’ячий заробіток, подумки вирішили всі. Прорахунок, а ми гадали... Вони навіть не здогадалися, що вона сама собі й переписує, і платить, і, природно, колекціонує. Душка так шифрується, що не зрозуміло, на які кошти вона так строкато пурхає. На чому вона спеціалізується, іноді розпитують. Та вона просто все знає, стверджує багато хто. Де шукати — в Парижі, Відні, Стокгольмі або на вулиці поруч, якщо мариш, скажімо, авангардом ще невідомих імен, коли ціну ще не піднято почтом, у кого цікавіша колекція підробок, що також у ціні. Вона знайде старовинні меблі, які тривалий час уже прожили в нашому кліматі. Тут, приголомшить всезнайка потенційного покупця, що ловить гав, своїми аргументами, дуже важливий головний нюанс — такі меблі вистоялись, пристосувалися до температурно-вологісного режиму, ось таку й можна реставрувати. Під час свіжого далекого перевезення меблі хворіють, навіть незначний з погляду дилетанта дефект може потребувати серйозних витрат. Та й старовинні техніки вельми примхливі, кинула вона вже навздогін слухачеві, котрий раптово заквапився кудись. Ось інтарсія, маркетрі ... Шкуруєш — може зійти, циклюєш... Так, скільки знань залишилося знову за бортом. Хіба вони вловлять те, що вичитала днями у виданні Булгакова, звісно прижиттєвому, а от їй все зрозуміло, що хотів сказати письменник:
«Старушкам действительно невмоготу, и живут они в странном состоянии: им кажется, что все происходящее — сон. Во сне они видят сон другой — желанную, чаемую действительность. В их головах рождаются картины...
... И в самом деле, что будет — неизвестно. Хозрасчет лезет в тихую заводь изо всех щелей, управляющий домом угрожает ремонтом парового отопления и носится с каким-то листом, в котором написано «смета в золотом исчислении». Плацдарм маленький, и всекомпомов на всех не хватит».
Невже й сама задрімала, раптом стрепенулася ділова наша, аукціонна. У мене ж зустріч, вже чекають. Сьогоднішня тема більш ніж актуальна — прорахунки дилетантів. Сьогодні відірвуся по повній, мій козир, налаштовувала себе пані... й раптом передумала кудись поспішати.
Зварити борщу на три дні чи що, а то все міражі, міражі ...