Перейти до основного вмісту

Дитина з рушницею

14 лютого, 14:14

Наш піонерський загін носив ім'я піонера-героя Володі Дубініна. Юний керчанин був розвідником-партизаном і загинув при розмінуванні підходу до каменоломень.

Зрозуміло, ми всі знали про його подвиг, і в тому мілітаризованому суспільстві, де ми росли, у нас навіть тіні сумніву не виникало про доцільність участі дитини у військових діях.

І ось сьогодні, три чверті століття потому, дитина з рушницею знову стала реальністю нашого життя: неповнолітні беруть участь у військових діях з обох боків конфлікту на сході нашої країни. Про це говорить Президент, про це повідомляють ЗМІ. 9-тирічна Богданка Нещерет - «доча бригади» Мозгового взагалі стала зіркою не тільки колабораціоністських, а й російських ЗМІ. Діти потрапляють у збройні угруповання різними шляхами. Богданку в «бригаду» привів батько, і це не поодинокий випадок. Не відволікаючись від теми, пропоную самостійно подумати над тим, в якому стані перебуває психіка цієї дитини та інших малолітніх вояків.

Тим часом Міжнародний кримінальний суд у липні 2012 року виніс свій перший вирок. І цим вироком до тривалого ув'язнення було засуджено Томаса Лубанго Дьїло, який вербував дітей для участі у військових діях на боці так званих Патріотичних сил звільнення Конго. За його наказом мінімум три тисячі дітей віком до 15 років були відірвані від своїх сімей, їх навчали військовій справі і змушували вбивати, грабувати, палити будинки.

У нас поки що не Африка, у всякому разі - не так жарко, але без рішучої протидії залученню дітей в збройний конфлікт багато шансів стати об'єктом для порівняння саме з цим континентом.

Україна ратифікувала Конвенцію про права дитини та Факультативний протокол щодо участі дітей у збройних конфліктах, згідно з якими заборона вербування або використання дітей у збройних конфліктах стосується всіх без винятку збройних груп, Конвенцію Міжнародної організації праці № 182, яка прирівнює вербування дітей для використання їх у збройних конфліктах до найгірших форм дитячої праці та зобов'язує країни-учасниці викорінити це ганебне явище. Нарешті, в 2007 року Україна приєдналася до Паризьких зобов'язань щодо захисту дітей від незаконного залучення або використання збройними силами або збройними групами.
Отже, у міжнародно-правовій сфері зроблено майже все, щоб запобігти появі на нашому соціальному горизонті дитини з рушницею. Майже, але не все. На жаль, наші вербувальники дітей не можуть поділити з Томасом Лубанго Дьїло його камеру. Для цього треба ратифікувати давно підписаний Україною Римський Статут і стати учасником Міжнародного кримінального суду. Тоді перед ним можна було б поставити тих дорослих злочинців, які сьогодні вручають дітям зброю, створює з підлітків воєнізовані загони й усіляко пропагує мілітаризацію дитинства.

І це ще не все. До цього часу кримінальне законодавство не містить адекватних норм про покарання осіб, винних у залученні дітей до військових дій. Очевидно, що ні стаття 149 «Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини», ні стаття 150 «Експлуатація дітей», ні стаття 304 «Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність», ні стаття 447 «Найманство» не охоплюють цього посягання на права дитини в обсязі, передбаченому нормами міжнародного права. Втім, і цих норм досить для того, щоб хоча б почати кримінальне провадження щодо вже виявлених фактів втягнення дітей у збройний конфлікт. Але відомо нам хоча б про один факт такого провадження?

Як видається, сьогодні для того, щоб, образно кажучи, відібрати у дитини рушницю, треба зробити як мінімум, наступні кроки:

1. Переглянути докорінно кримінальне законодавство в частині відповідальності за втягнення дітей у збройний конфлікт.
2. Ратифікувати Римський Статут.
3. Як можна ширше пропагувати норми міжнародного і національного права про заборону участі дітей у збройних конфліктах. Той, хто вручає дитині автомат, повинен знати, що його злочинне діяння не залишиться безкарним.
4. Розпочати кримінальне провадження щодо вже відомих випадків залучення дітей до збройного конфлікту.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати