Сталін vs. Гітлер сьогодні

У літературних спогадах Черчилля є один доволі сумний пасаж. Наприкінці Другої світової війни, в час, коли здавалося б усе людство має святкувати перемогу добра над злом, він, один з головних героїв цієї війни, мучився докорами совісті. Адже важлива світова перемога відбулася на умовах великої жертви і цією жертвою стала уся Східна Європа, а отже — і ми з вами.
Черчилль, як ніхто, розумів морок і бачив кров сталінського режиму, проте вдіяти уже нічого не міг. Хвиля захвату і простої людської радости накрила собою усю північну півкулю планети, змиваючи увагу людства до нещодавніх репресій і геноцидів великого вождя народів.
Є така типово російська приказка - «Из двох зол - вьібирай меньшее». Здавалося б, приказка та й усе. Проте в англійській мові знаходимо іншу - «Between two evils, choose neither», що перекладається - «Із двох лих - обирати не варто». У цьому вся суть протистояння - німецького монстра повалено, радянського - лишено радяньцям.
Чи можна припустити сьогодні велелюдний мітинг у столиці Німеччини з портретами Гітлера у руках ветеранів? Чи сказала б Меркель, що крім усіх недоліків, фюрер іще був і чудовим стратегом та неабияк підняв економіку Рейху? Чи згадують німці його з острахом вдячности, так як нині сумують за сталінським режимом чимало покручів (пост?)тоталітарного російського суспільства?
А що в Україні? Ну, Сталіна, благо, на мітингах не побачиш (хіба на тимчасово окупованих рускім міром територіях). Проте, його й не побачиш на шпальтах газет чи в шкільних підручниках із детальними списками злочинів проти людства і, особливо, українців. Пошук статистики жертв сталінських репресій теж вимагає неабиякої наполегливості й це в країні, де постраждали мільйони. Розкуркулення й Голодомор, Розстріляне Відродження і червоний терор - це лише декілька сухих історичних термінів за якими зруйновані землі, вбиті сім’ї, денаціоналізовані покоління.
Я запитала своїх студентів не історичної чи політологічної спеціальності, які визначення вони б дали Гітлеру і Сталіну сьогодні. Ось декілька з них: «Гітлер - стратег і жадібна людина. Сталін - вождь безголосого племені», «Гітлер - людина, яка розпочала війну. Сталін - людина, яка зупинила війну, але через нього загинуло багато людей» - і тут хочеться запитати, а як же Пакт Молотова-Ріббентропа і спільний напад обох на сусідню Польщу? «Гітлер - диктатор, ідеолог націонал-соціалізму, винуватець Голокосту, покінчив життя як собака. Сталін - диктатор, вождь СРСР, комуністичний діяч, за його здобренням проводився геноцид українського народу, репресії і т.д.» - це єдина відповідь і понад тридцяти де Сталіна згадують у контексті українського геноциду - Голодомору, «Гітлер - людина, яка змусила страждати весь світ задля «блага» свого власного народу. Сталін - людина, яка змусила страждати свій власний народ і країну». Ну і на завершення, традиційне: «Сталін - зло. Гітлер - максимальне зло». Пам’ятаєте, приказки?
Якщо ми хочемо стати повноцінним демократичним суспільством, вилікувати рани комуністичного режиму, зрозуміти небезпеки минулого, що і досі потворять нас, варто врешті зрозуміти - із двох лих - обирати не варто. Бо що це за шкала зла?
Сталін і Гітлер - вбивці мільйонів безневинних людей, Голокост і Голодомор, які показали цій планеті обличчя пекельного зла - це справа їх кривавих рук. Говорімо про Сталіна, так, як увесь світ уже давно говорить про Гітлера, говорімо багато, часто і з ненавистю, бо правда не дозволить інакше. Давайте будемо по світлу сторону залізної завіси, що іще досі стоїть біля наших кордонів та кидає тінь мороку.