Перейти до основного вмісту

Стрий - вільне королівське місто

30 жовтня, 14:12

Уявіть собі теплий осінній ранок жовтня — червоно-золоте листя бавиться у солоді сонця, легкий вітерець переносить аромати сніданкової кави між прочинені вікна квартир, вуличні пси радісно чимчикують у справах, а кольорові крамнички прочиняють двері першим відвідувачам. Навколо храмів стоять радісні містяни з маленькими дітьми й слухають проповіді, час від часу чутно дзвін. Зовсім поруч, у листі дерев, ховаються стадіони, повні галасу й азарту, і опісля служби хтось зі священників переодягається й стає до лав гравців. То все Стрий — вільне королівське місто, як називав його польський король Ян Собеський, що довгий час тут старостував.

Рівні лінії вулиць тримають напомаджені будинки пастельних кольорів із різьбленими дахами, фарбованими в зелене старими оградками й дверима-фігурами, що у кожних свій скрипучий характер. Старі віли не зрадили пишного минулого, а перетворилися на музеї — краєзнавчі й бджолярські, родинні й кооперативні. У тих обійстях давні меблі й поливані грубки, а посеред столу в музеї Ольги Бачинської розгорнуто книгу рецептів, записаних її рукою. Тут вам і омлет з уточненням — дуже добрий, і торт з яблуками, та головне — відчуття присутності господині, що увійшла в історію як видатна кооператорка, одна із засновниць низки галицьких підприємств і колекціонерка народної вишивки. Перші зразки Ольга Бачинська зібрала перебуваючи в австрійському концтаборі, в часи Першої Світової війни, разом із сотнями простих жінок із Галичини та Буковини. Є тут і музей родини Бандерів, і невеликі пам'ятники Степану Андрійовичу та Ярославу Стецьку — акуратні, не совітизовані, стоять посеред пішоходів та вулиці людяно.

Тут зародився легіон українських Січових Стрільців, а в Народному домі, споруді помпезній і наповненій, майже сорок років, з 1901 по 1939, працювали бібліотеки й музеї, виставки й спілки, каси й казино, гуртуючи українців усіх штибів. Місто вишуканої архітектури із готичним костелом 1425 року, конструктивістськими кварталами, школами й садочками в еклектичних будівлях та канцтоварною крамницею із філософською назвою - "Лис Микита". А навколо того шумить річка Стрий із гірським характером і кам'яними берегами. Уявіть собі місто Стрий, красиве і горде, варте бути тлом детективної історії у стилі Агати Крісті, уявіть собі Стрий, з давньою і важливою національною історією, або Стрий зі смачними рестораціями й секретними рецептами зупок* і чанахів**. Уявіть і врешті заплануйте мандрівку, щоб пізнати в реальності українські прекрасності Стрия.

*Зупка - так, на польський манір називають на Галичині суп.

**Чанахи - страва у горщику, в макітрі, печеня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати