«Ствердження присутності української державності початку ХХ століття»
Перший день перебування делегації українських істориків у Мюнхені став значною мірою меморіальнимЗ 14 по 17 березня в Мюнхені, що є столицею німецької федеральної землі Баварія, перебуває делегація українських істориків з Києва (Ірина Матяш, Владислав Верстюк, Павло Гай-Нижник), Одеси (Поліна Барвинська) та Чернігова (Володимир Бойко). Вона бере участь у заходах, присвячених 100-річчю встановлення українсько-німецьких дипломатичних взаємин (нагадаємо, «День» анонсував подію https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/iz-kym-borolysya-todi-y-chomu-0) .
Перший день перебування делегації українських істориків у Мюнхені став значною мірою меморіальним. Дослідники відвідали місце, де розміщувалося перше українське консульство в Мюнхені. Будинок зберігся й нещодавно на нього за клопотанням української сторони була встановлена пам`ятна дошка на честь першого українського консула в Німеччині Василя Оренчука, який очолював консулат майже сто років тому. Він належить до покоління молодих українських дипломатів. Юрист за фахом Василь Оренчук розробив концепцію українських консульств, заклавши таким чином їхні підвалини. Як з`ясувалося, ще 2005 р. український консул звертався до власників приміщення про меморіалізацію місця та отримав позитивну відповідь. Як не дивно, тоді українська сторона припинила свою активність й лише через десять років, завдяки пошукам історика Ірини Матяш та підтримки Міністерства закордонних справ України, вдалося реалізувати задумане.
На думку консула генерального консульства України в Мюнхені Дмитра Шевченка: «Мовиться про роботу, що проводиться українським урядом як до 100-річчя дипломатичних стосунків, так і постійно для встановлення, фіксації артефактів української державності за кордоном. Їх доволі багато, але не завжди вдається меморіалізувати. Це пов`язано з питаннями власності, адміністрації міста, зрештою, може бути, що деяких споруд просто не існує. Але це робиться і не лише в Мюнхені, а по всьому світу, тому що йдеться не лише про вшанування роботи українських дипломатів сторічної давнини, це ствердження присутності самої української державності початку двадцятого століття, що є важливим для її розвитку та функціонування в майбутньому».
Нещодавно українському консульству вдалося встановити місце поховання Василя Оренчука на цвинтарі Вальдфрігоф та продовжити термін оренди земельної ділянки. Тож українські історики відвідали це знамените місце. Його відновлення передбачено планом на цей рік й стало б гідним вшануванням пам`яті цього непересічного дипломата – одного з перших посланців України. Краща доля в розташованої неподалік могили міністра закордонних справ Української Держави Дмитра Дорошенка – нею вже кілька років опікується консульство, що дозволяє утримувати місце в належному стані.
Ввечері українська делегація зустрілася з керівником представництва фонду Ганса Зайделя в Україні, Молдові та Румунії паном Даніелем Зайберлінгом. Йшлося про участь німецької та української сторін у відзначенні видатного для обох країн ювілею та поширення цієї інформації для кращого розуміння громадянами один одного та зміцнення дружніх взаємин держав.