11 листопада в Києві звучатиме музика польських композиторів-титанів ХХ століття в День відновлення польської Незалежності у виконанні славетної "Київської камерати"
11 листопада у Києві звучатиме музика польських композиторів-титанів ХХ століття в День відновлення польської Незалежності у виконанні славетної «Київської камерати».
У концерті «Польська музика в Україні» ансамблю солістів «Київська камерата» під батутою польсько-українського маестро Романа Реваковича звучатимуть твори
Генрика Миколая Ґурецького, Кшиштофа Пендерецького, Войцеха Кіляра та Миколая Пьотра Ґурецького-сина.
Роман Ревакович знайомить поляків з українською музикою, а українців – з польською. Багато років він організовує Дні української музики у Варшаві і щорічно влаштовує концерти польської музики в контексті світової класики – в Україні. Цьогоріч концерти відбуваються у Хмельницькому, Полтаві Черкасах і два у Києві. В інтерпретації маестро, який є понад три десятиріччя активним будівничим українсько-польських культурницьких мостів в обох країнах, – ця програма подарує можливість вийти з концерту, піднесеними хвилею доброї музики.
Символічним і важливим є й те, що диригуватиме маестро «Київською камератою», яка вбачає свою місію також в активному просуванню української музики у світі.
«Три п’єси у старовинному стилі» Генрика Миколая Ґурецького хоч і написані у 1960-х, коли у польській музиці квітнув авангард, та демонструють іншу лінію творчості композитора. Молодий автор, котрий встиг заявити про себе експериментальними творами, раптом пише мелодійну просту музику – так він хотів відповісти на закиди, буцім Ґурецький тільки і здатен, що до написання шерехів та завивань. Його Три п’єси написані геть іншою музичною мовою з поєднанням класико-романтичних та модерних традицій і відкривають нову сторінку творчості.
Sinfonietta для струнного оркестру Кшиштофа Пендерецького, чия музика була відзначена «Греммі» – ідеальний зразок неокласичного стилю.
Concerto-Notturno для скрипки і струнного оркестру (2000) Миколая Пьотра Ґурецького-сина, який дуже успішно наслідує свого батька – прониклива нічна пісня, що проривається крізь дисонуючі гармонії темряви до світла, – прозвучить у виконанні соліста Андрія Павлова, скрипка.
Ім’я ж сучасного польського композитора Войцеха Кіляра взагалі не випадкове у цій програмі, адже народився він… у Львові.
Один з найбільш значних польських композиторів, поряд з Пендерецьким, Лютославським і Ґурецьким. Його музика вражає своєю емоційністю та відкритістю. І не дивно, оскільки поруч із класичними творами, композитор створював музику до кіно, яке не могло не вплинути на його композиторську манеру, що відрізняється неабиякою виразністю та емоційним впливом на слухача. Відомий за музикою до більш, ніж 160-ти фільмів, серед яких: «Земля обітована» Aнджея Вайди, фільми Kшиштофа Зануссі, «Дев’яті врата» та «Піаніст» Романа Поланского, «Дракула» Френсіса Копполи, – Войцех Кіляр цього вечора буде представлений Концертом для фортепіано з оркестром №2 у трьох частинах у виконанні блискучого піаніста Дмитра Таванця.
Також у фіналі концерту прозвучить його безсмертна, незрівняна своєю енергетикою Orawa для струнного оркестру (2009), назва якої відсилає до назви регіону і річки на кордоні Польщі та Словаччини. «Орава» – четверта робота Кіляра, що відсилає до традиції підгальської музики. Коли твір набув популярності, були створені аранжування для струнного квартету, дванадцяти саксофонів, тріо акордеона, восьми віолончелей та інших. У 2012 році, під час фестивалю Sacrum Profanum у Кракові, Orava стала основою навіть для діджейських переосмислень. А закінчується цей хіт кілярівської спадщини, незвичним чином – вигуком усього оркестру!..
«В Україні відкритість на Захід є величезною, – говорить Роман Ревакович, – а Польща є певним прикладом для українців, як змінювати свою країну. Велика кількість подій, що відбувається в Польщі, є важливою для українців. Українські меломани набагато краще обізнані з польською музикою, ніж поляки з українською».
За підтримки Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща. Дофінансовано з коштів Міністра культури та національної спадщини Республіки Польща з Фонду промоції культури
Співорганізатори концерту: Польський інститут у Києві та Фундація Pro Musica Viva https://pmv.org.pl/
Сторінка події у ФБ: https://www.facebook.com/share/17pk8RnLRT/
За підтримки Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща. Дофінансовано з коштів Міністра культури та національної спадщини Республіки Польща з Фонду промоції культури
Співорганізатори концерту: Польський інститут у Києві та Фундація Pro Musica Viva https://pmv.org.pl/
За акредитацією, додатковою інформацією, організацією інтерв’ю з маестро Романом РЕВАКОВИЧЕМ, запрошенням у прямі ефіри / записи, репетиції, включення через месенджери соцмереж, – звертайтеся до керівниці комунікаційного відділу НФУ Ольги Стельмашевської: +38 067 238 81 85, [email protected]