Україна у 2024 році втратила контроль над понад 3600 км² території, – ЗМІ
Ситуація на фронтах України у 2024 році залишалася динамічною та складною, характеризуючись активністю як українських Сил оборони та безпеки, так і російських окупаційних сил. ЗСУ втратили контроль над понад 3600 км² території у 2024 році. Лише у грудні йшлося про 16,45 км² на добу.
Це підрахував "Мілітарний", використовуючи відкриті дані від проєкту DeepState.
Загальні втрати та динаміка фронту
-
У 2024 році СОУ втратили контроль над понад 3600 км² території, що значно перевищує втрати за 2023 рік (540 км²).
-
Основні втрати зафіксовано в Донецькій, Харківській та Херсонській областях.
-
Ворожий темп наступу зростав із середини року, досягаючи піку в листопаді (610 км² на місяць).
Темп наступу противника упродовж другої половини 2024 року збільшувався. Нижче наведені орієнтовні площі на всіх ділянках, окрім Курської області:
-
червень – 100 км²\місяць та 3,4 км²\добу
-
липень – 160 км²\місяць та 5,2 км²\добу
-
серпень – 370 км²\місяць та 12 км²\добу
-
вересень – 400 км²\місяць та 13,4 км²\добу
-
жовтень – 560 км²\місяць та 18,7 км²\добу
-
листопад – 610 км²\місяць та 20,3 км²\добу
-
грудень – 510 км²\місяць та 16,45 км²\добу.
Херсонська область
Постійні обстріли правобережної частини області залишаються викликом для українських сил.
Подібна ситуація однозначно не влаштовувала українських військових і саме тому за рік українські оборонці почали операцію зі спроби відтіснити окупантів з лівобережжя Дніпра в районі низки населених пунктів. Найбільш відомий з них, що протримався найдовше, – село Кринки.
Упродовж року окупанти ліквідували плацдарм СОУ в районі села Кринки та взяли під контроль більшу частину островів старого русла Дніпра. Загальна втрата території становила 95 км².
Донецька область
Основний наступальний потенціал ворога зосереджено на напрямках:
-
Велика Новосілка – Очеретине: захоплено Авдіївку, Карлівку, Селидове, Вугледар, із подальшим наступом на Курахове. Загальна втрата території — 2400 км².
На цій ділянці противники протягом 2024 року зберігав та розвивав найбільший наступ. Після тривалих боїв окупанти захопили місто Авдіївка, згодом продовжили наступ на укріплений район СОУ в районі Карлівки, що будувався у 2015 році, і його подальшим захопленням.
Надалі, противник зумів поповнити втрати, наростити зусилля, та поступово здійснити прорив на оперативну глибину встановивши контроль над містом Селидове, ліквідувати Невельський плацдарм.
В результаті боїв він взяв під контроль укріплені райони й міста Красногорівка, Вугледар, та вийшов на безпосередню близькість до населених пунктів Велика Новосілка та Покровськ. Зараз завершує операцію з захоплення міста Курахове.
-
Нью-Йорк – Сіверськ: наступальні дії ворога призвели до втрат близько 335 км², особливо в районах Торецька та Часів Яру.
Іншою частиною Донецької області є ділянка між населеними пунктами Нью-Йорк – Сіверськ. Тут за рік противник провів успішні наступи в районі Торецька та Нью-Йорка, істотно відсунувши лінію фронту від окупованої з 2014 року Горлівки, та створюючи умови для подальшого наступу на південь від міста Костянтинівка.
В цілому, протягом року противник зміг взяти під контроль не менш як 335 км² території, точність підрахунку ускладнюється наявністю істотної сірої зони південніше міста Часів Яр.
Запоріжжя
Ділянка на Запоріжжі розглядається на ділянці від населених пунктів Кам'янське і до Гуляйполя, де упродовж 2024 року спостерігалася найменша, в порівнянні з іншими операційними напрямками, наступальна активність противника.
Ситуація відносно стабільна, втрачено 97 км², здебільшого в районі села Роботине. СОУ покращили позиції біля Кам'янського, повернувши близько 5 км².
Лиман-Куп'янськ
Протягом року в межах ділянки противник проводив масштабні наступальні операції на Лиманському та Куп'янськомунапрямках. Розділити напрямки вдалося в результаті встановлення контролю над населеним пунктом Кругляківка. Противник перервав логістичне сполучення СОУ між районом населених пунктів Борова та Куп'янськ.
-
Ворог досяг часткових успіхів, встановивши плацдарми на західному березі річок Чорний Жеребець і Оскіл. Загалом втрачено 479 км².
На відміну від ділянки в Донецькій області, противник не зміг розвинути наступ по всій довжині фронту.
Харківська область
-
У травні ворог захопив 211 км², але наступальні дії зупинилися. СОУ відновили контроль над низкою територій, унеможлививши досягнення цілей противника.
Курська операція
-
У серпні СОУ почали контрнаступ у Курській області, встановивши контроль над 1100 км². Однак до кінця року через контратаки противника під контролем СОУ залишилося близько 460 км².
Очікування та перспективи
-
Противник планує завершення операцій у Кураховому, Торецьку та Часів Яру, а також наступ у напрямку Дніпропетровської області.
-
Водночас активізація контрнаступів СОУ, зокрема на Курщині, свідчить про готовність до подальшого опору та звільнення територій.