Прем'єрка Італії запропонувала захист Україні за 5-ю статтею НАТО: Рютте відреагував

Пропозиція прем'єрки Італії Джорджі Мелоні щодо поширення на Україну дії 5-ї статті НАТО без членства країни в Альянсі має право на існування: ця ідея, як і інші, можуть бути розглянуті після укладання перемир'я між Україною та російською федерацією.
Про це заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв'ю NV.
"Ну, знову ж таки… Ми не можемо дозволити собі розкіш вистрілювати з води будь-яку ідею. Нам потрібно, щоб усі ці ідеї були на столі, а потім, коли буде укладена мирна угода, ми зможемо дуже чітко оцінити, яким є найкращий шлях вперед", підкреслив очільник Альянсу.
З його слів, у НАТО немає власних червоних ліній у перемовинах щодо припинення війни між Україною та росією, тому що Альянс не є частиною цьогопроцесу.
"Але, звичайно, загалом, ми хочемо, щоб Україна була гордою суверенною державою, яка рухається вперед. Це те, чого ми всі хочемо. Це має бути справедливий і тривалий мир. Путін ніколи не повинен спробувати зробити це знову", – зазначив генсек НАТО.
Зауважимо, що на початку березня прем'єрка Італії Джорджа Мелоні виступила з ініціативою поширити дію 5-ї статті Північноатлантичного договору на Україну без її офіційного вступу до НАТО. Мелоні вважає, що це забезпечить довготривалу та ефективну безпеку для України.
"Поширення на Україну того ж захисту, який мають країни НАТО, безумовно, було б набагато ефективнішим, хоча це було б чимось відмінним від членства в НАТО.
Я думаю, що це було б стабільною, тривалою, ефективною гарантією безпеки, значно кращою, ніж деякі з пропозицій, які я бачу", – зазначила прем'єр-міністерка Італії.
Зазначимо, що принцип колективної оборони посідає центральне місце в основоположному договорі НАТО. Колективна оборона означає, що напад на одного з членів НАТО розглядатиметься як напад на всіх членів НАТО.
Принцип колективної оборони закріплений у статті 5 Північноатлантичного договору. Вперше і єдиний раз за свою історію НАТО застосувала статтю 5 після терористичних актів, скоєних 11 вересня 2001 року проти США.