В Україні відбувся форум екоіндустріальних парків

Екоіндустріальні парки здатні не лише зробити промисловість чистішою, але й створити привабливі робочі місця для українців, залучити інвесторів та сприяти розвитку економіки та регіонів країни. Про це говорили українські парламентарі, урядовці, представники бізнесу та міжнародні партнери 14 грудня 2021 року на першому в Україні Форумі екоіндустріальних парків у Києві. Захід організувала Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) за підтримки Міністерства економіки України та Швейцарського уряду через Державний секретаріат з економічних питань (SECO).
Спікерами Форуму були Юлія Свириденко - Перший віце-прем’єр-міністр України - Міністр економіки України, Дмитро Наталуха - голова Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку, Ірина Новікова - заступниця Міністра економіки України, Роман Шахматенко - заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України. До Форуму також доєднались міжнародні експерти та представники ООН із промислового розвитку, зокрема керуючий директор UNIDO, Стефан Сікарс.
Як свідчить досвід UNIDO, екоіндустріальні парки – це наступний крок у розвитку традиційної моделі індустріальних парків, які можуть допомогти країнам, що розвиваються, та країнам з перехідною економікою досягнути не лише економічних показників, але й піклуватись про місцеві громади та дбати про довкілля. Це стає можливим завдяки рішенням, передбаченим економікою замкненого циклу, таким, як індустріальний симбіоз, зокрема. Форум підтвердив, що розвиток подібних майданчиків екологічної промисловості в Україні є пріоритетом для уряду, оскільки це співзвучно з Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС, Європейським зеленим курсом та Паризькою Угодою. Зокрема, згадували Національну економічну стратегію до 2030 року, якою також передбачено розвиток індустріальних парків на основі моделі екоіндустріального парку.
«Екоіндустріальні парки – це спосіб стимулювання сталого економічного розвитку. Мінекономіки розробляє Стратегію розвитку індустріальних парків, яка відповідатиме світовим тенденціям щодо протидії змінам клімату. Стратегія сприятиме збільшенню доданої вартості та створенню нових місць у громадах і водночас мінімізуватиме вплив промисловості на довкілля», - сказала пані Юлія Свириденко.
Під час панельних дискусій форуму обговорювали дотичні законодавчі ініціативи. Учасниками зазначалося, що в Україні впроваджується законодавство, сприятливе для розвитку індустріальних парків, що вже приваблюють інвестиції в країну та можуть стати надійною основою для переходу на «екомодель».
«Зараз завдяки змінам у базовий закон про індустріальні парки, прийнятих у жовтні 2021, будемо впроваджувати компенсацію за відсотковою ставкою кредитів за підключення до мереж. За 3 останні місяці ми бачимо, що почався процес створення 20 парків в 13 областях країни на загальну суму інвестицій в ці парки в розмірі 884 мільйони гривень», - розповів голова Комітету з питань економічного розвитку, народний депутат Дмитро Наталуха.
Заступниця міністра економіки Ірина Новікова наголосила, що захист довкілля в індустріальних парках та економічна вигода від цього є наступним кроком у розвитку індустріальних парків в Україні. І виділила практичний компонент проєкту еконідустріальних парків, який реалізується в Україні UNIDO: «Те, що ми працюємо з 3 парками з потенціалом перетворення в екоіндустріальні, продемонструє наочно переваги саме екомоделі. Тому що зараз нам необхідно сприяти змінам у світогляді бізнесу, довести на практиці, що чисте виробництво – це вигідно».
Завершили форум спільним анонсом конкурсу від Проекту UNIDO та Міністерства економіки України «Найефективніший екоіндустріальний парк України», прийняття заявок на участь в якому заплановано на березень 2022 року, а умови будуть висвітлені на веб-сайті Проєкту UNIDO: https://geipp-ukraine.org. У цьому контексті, пропонуємо вже зараз індустріальним паркам ознайомитись із міжнародними рамковими рекомендаціями UNIDO, які також опубліковані на веб-сайті Проєкту UNIDO.