В Україні вперше розробили Індекс гендерної рівності: презентація відбулася в Брюсселі
В Брюсселі відбувся другий Форум гендерної рівності, організований Європейським інститутом гендерної рівності (EIGE). Форум став платформою для обговорення майбутнього гендерної рівності в ЄС, визначення викликів та пріоритетів до 2030 року. Дводенна подія зібрала експертів, молодіжних активістів, політиків, науковців, представників громадянського суспільства, бізнесу, медіа та мистецтва. На окремій секції Український Жіночий Фонд разом з Апаратом Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики України анонсував Індекс ґендерної рівності України, що був розроблений для країни вперше.
Індекс ґендерної рівності використовується в країнах ЄС з 2013 року і показує ґендерні розриви між жінками і чоловіками у 6 ключових сферах: робота, гроші, здоров’я, знання, вплив та час – що дає змогу врахувати ці показники при розробці і удосконаленні державних політик. Так, український Індекс дасть змогу адекватно порівнювати Україну з іншими європейськими країнами щодо досягнень у сфері ґендерної рівності. Крім того, показники Індексу можуть використовуватися для розробки і моніторингу державних політик, зокрема забезпечення ґендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні.
Вперше ми бачимо як виглядає Україна за цими 6-ма сферами серед інших країн ЄС. І вже зараз можна сказати, що в певних галузях країна демонструє лідерство серед 27 країн Євросоюзу. Результати розрахунку Індексу говорять про близькість європейських стандартів і цінностей ґендерної рівності українкам та українцям.
«Забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків є одним з безумовних пріоритетів Уряду України, та залишається ним в умовах війни. Розробка Індексу ґендерної рівності, особливо у воєнний час, є практичним механізмом визначення і аналізу як слабких, так і сильних сторін управлінських рішень, в економічній, соціальній, освітній, фінансовій сферах та політичному житті. Врахування всіх наявних ресурсів в умовах війни є запорукою нашої перемоги», - зазначила Емілія Ніцевич, головна спеціалістка апарату Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики.
Координаторка проєктів Українського Жіночого Фонду Мілена Горячковська підкреслила важливість розробки Індексу ґендерної рівності для України в контексті Євроінтеграції:
«Європейська інтеграція України розширить можливості для жінок у різних сферах життя – від політичного життя до соціального та економічного. Індекс є важливим інструментом для моніторингу прогресу в різних сферах, таких як працевлаштування, освіта та участь у прийнятті рішень, і є важливим для формування довгострокових стратегій відновлення України та її інтеграції до ЄС».
Над розрахунком Індексу команда Українського Жіночого Фонду тісно працювала з Державною службою статистики України за підтримки Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України й Апарату Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики. Це перша така глобальна робота для України. Публічна презентація українського Індексу запланована на січень 2025 року. Наступним кроком буде створення передумов для інституалізації Індексу та його розрахунку на постійній основі.