Американські вчені створили "костюм супермена"
Учені й інженери з Гарвардського і Бостонського університетів на замовлення Міністерства оборони США створили «м'який екзоскелет», заснований на використанні штучних м'язів - це, фактично, «костюм супермена», який можна надіти для збільшення сили і витривалості.
Пристрій є додатковим набором м'язів, який живиться від повітряного компресора. Лише складна сітка, яка облягає ноги і за допомогою пневмом'язів допомагає людським м'язам згинати і розгинати кінцівки.
Костюм включає в себе пневматичні м'язи, компресор, акумулятор тиску (простіше кажучи балон зі стисненим повітрям) і датчики, які встановлюються на колінних, тазостегнових і гомілковостопних суглобах. Датчики безперервно контролюють положення ніг і скорочують/розпрямляють пневматичні м'язи у певний момент часу.
Екзокостюм діє як додатковий набір м'язів і робить людину сильнішою, ніби вона кілька років інтенсивно займалася фізпідготовкою. Дорослій добре підготовленій людині костюм дає серйозні переваги в силі, навіть якщо підвищує її «всього» на 20-30%. Крім того, з появою легенів і потужних м'язів легко буде об'єднати екзокостюм з екзоскелетом, приймаючим на себе непідйомний для людини вантаж.
За словами розробників, використання екзокостюма дуже природне: ти просто відчуваєш, як «чарівна сила» допомагає йти і піднімати важкі предмети. Коли екзокостюм знімаєш, відчуваєш, як втрачаєш додаткової сили. Унікальну «природність» екзокостюу не можна порівняти з важкими незграбними екзоскелетом. Звичайно, екзокостюм не дозволяє 10 годин нести вантаж в 100 кг, але зате в перспективі його можна буде можна сховати під одягом. Екзокостюм важить 7,5 кг і налаштовується настільки точно, що користувач іноді забуває про його існування.
Розробники вважають, що їхній екзокостюм може стати в пригоді в трьох областях. Насамперед у військових цілях, щоб допомогти солдатам пройти більшу відстань і нести більш важкі вантажі. Крім того, він може застосовуватися у спорті та реабілітаційній медицині. В останньому випадку екзокостюм може допомогти людям не втратили здатність ходити, але з ослабленими або атрофованими м'язами.
Поки що розробка фахівців з Гарвардського і Бостонського університетів є лише прототипом. Однак концепція настільки вдала, що йде активна робота над вдосконаленням екзокостюма. Зокрема, пневматичні виконавчі механізми планується замінити на електричні, що радикально спростить конструкцію, зменшить вагу екзокостюма і його шум.
За матеріалами: CNews