Кам'яних баб повертають на степові кургани

Дніпровські активісти встановили перший охоронний знак на кургані, виготовлений у вигляді антропоморфної скульптури. Подібні кам'яні статуї в давнину прикрашали степ.
Про це у Фейсбуці повідомив депутат Дніпропетровської облради Андрій Денисенко.
"Ми це зробили! Перший охоронний знак у вигляді скіфської кам'яної баби (а точніше діда), з'явився на кургані в районі села Перемога Підгороднянської ОТГ, - написав депутат. - Стражі степу повертаються на могили предків, щоб слугувати справі охорони культурної спадщини. Це стало можливим завдяки нашій співпраці з творчою групою проєкту «Знаки степу» та місцевою владою Підгородного».
Суть проєкту полягає у поверненні кам'яних баб на стародавні степові кургани у вигляді охоронних знаків.
«І це робить наочним до мурашок на шкірі культурно-генетичний зв'язок між сучасними українцями та індоєвропейськими племенами скотарів. А найцікавіше – це вигляд на долину Кільчені та кряж, залишений льодовиком, що відкривається з 20-метрової висоти останку, прозваного козаками «Велика могила». На вершині якого насправді є могила одного з давніх вождів, які правили у цих неймовірно гарних краях у часи, коли на нашій землі жили предки всіх індоєвропейських народів», - написав Андрій Денисенко.
За його словами, над проєктом «Знаки степу» працюють скульптори Дмитро Наливайко, Олександр Зобенко, архітектор Мелор Назаров та міський голова Підгородного Андрій Горб. Ініціатори проєкту мають намір встановити найближчим часом перші шість антропоморфних скульптур. Це антивандальні копії скіфських баб та знаменитого Керносівського ідола, що знайдені на території області та зберігаються в колекції Дніпровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького.
«Крім естетичної та історичної функції вони виконуватимуть роль передбачених законом охоронних знаків на курганах – пам'ятниках археології місцевого значення, яких на Дніпропетровщині налічується близько 14 тисяч, а в Україні – понад 100 тисяч», - йдеться у повідомленні.
Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро