Нейромережа та супутники допомогли науковцям полічити слонів у Південній Африці
Вчені з Нідерландів та Великої Британії навчили нейромережу розпізнавати слонів на супутникових знімках. Це дозволить спростити процедуру обчислення кількості особин.
Препринт роботи дослідників опублікований на сайті bioRxiv, передає hromadske.
Сьогодні супутникові знімки та фото, зроблені з повітря, допомагають зоологам стежити за розміром популяції тих чи інших тварин, їхньою міграцією тощо. Це дозволяє досліджувати великі території та економити ресурси під час роботи.
Однак знаходити тварин на знімках доводиться вченим вже власними силами, що забирає багато часу. Автоматично робити це важко, бо на фото є не тільки тварини, а й інші об’єкти — наприклад, дерева чи кущі.
Для вирішення цієї проблеми почали використовувати нейромережі. Нині вчені з Оксфордського університету навчили її виділяти на супутникових знімках слонів.
Так, автори дослідження використали фото супутників WorldView-3 та WorldView-4 з роздільною здатністю 31 сантиметр на піксель. Це найкраща якість серед комерційних супутників. Сфотографували супутники територію національного парку «Еддо-Елефант» у Південній Африці.
Рахувати слонів у цьому заповіднику заважало те, що вони часто покривають себе багном, щоби захиститись від сонця, тому візуально зливаються з землею.
Дослідники використали фото за 2014-2019 роки, а за допомогою спеціального алгоритму покращили їхню якість.
Слонів на цих фото шукала не тільки нейромережа, а й 51 доброволець. Потім вчені порівняли їхні результати, заздалегідь розділивши знімки на два види — однорідні (степ) та різнорідні (дерева, кущі).
Автоматична система впоралася майже з тим самим успіхом, що й люди, її точність вгадування на однорідних знімках становила 0,778, на різнорідних — 0,73. У добровольців результат був 0,8 та 0,776 відповідно.