Перейти до основного вмісту

Під Ужгородом створюється «унія» у складі чотирьох сільрад

03 червня, 12:45
Фото автора статті

Приміське село Баранинці «підпирає» Ужгород з південно-західного боку. До розташованої у селі ради належать ще три населені пункти – Барвінок, Підгорб та Довге Поле. Завдяки розташованому на території ради бізнесу сьогодні це - одна з найбільш економічно потужних сільрад як Ужгородського району, так і Закарпаття загалом.

За словами сільського голови Юрія Марусяка, річний бюджет сільради цьогоріч складає понад 24 млн. грн. Упродовж двох останніх років основні надходження сільські депутати спрямували на розвиток соціальної сфери, яка тут, як і по всій країні, була занедбана. Найперше якісно заасфальтували дороги між селами та основні сільські вулиці, капітально відремонтували клуб у с. Довге Поле, сільську амбулаторію в Баранинцях, осучаснили приміщення сільради, розпочали будівництво водогону і каналізації у Барвінку, пробурили свердловину та систему подачі питної води у Підгорбі, у чотирьох селах встановили вуличні ліхтарі з світлодіодними лампами, капітально відремонтували дитсадок.

Незважаючи на фінансове благополуччя та непогану перспективу для розвитку ще на кілька років, депутати сільради у січні цього року ініціювали створення об’єднаної територіальної громади, запропонувавши заснувати таку собі «унію» місцевого масштабу спільно з Великолізівською, Холмецькою та  Яроцькою сільрадами. Площа майбутньої ОТГ, яка має усі передумови для успішного розвитку, складатиме 12.5 тис. га, а бюджет – близько 60.млн.грн.

«Ідучи на об’єднання ми розуміли, що у перші роки будемо донорами для наших сусідів, які не мають таких коштів для свого розвитку, як ми. Однак це нас не стримує, бо і сусіди повинні жити у достатку, а значна різниця у якості життя між сусідніми населеними пунктами негативно впливає і на тих, хто є благополучнішим», - каже Ю.Марусяк.

Та найбільш потужною рушійною силою створення сільської об’єднаної громади є категоричне небажання жителів Баранинців та сусідніх з ними приміських сіл в один момент стати міським мікрорайоном Ужгорода. «Наглядний приклад сусіднього села Дравці, яке у 70-их роках минулого століття «відрізали» від Баранинської сільради і приєднали до Ужгорода, аби штучно зробити з нього «мегаполіс» у 100.тис. жителів, щодня переконує нас, що нічого доброго від такого приєднання жителі села не отримають», - висловлює консолідовану думку сільський голова. І через майже 40 років Дравці міських зручностей так і не отримали, зате його жителям «урізали» земельні ділянки та встановили міські тарифи на енергоносії.

Окрім цього тут розуміють, що нинішній відсоток акцизу у сільську скарбницю від продажу алкоголю і тютюну держава колись таки забере від місцевих рад, як цьогоріч забрала «паливний» акциз. Натомість прямі субвенції з державного бюджету на утримання освітньої та медичної сфери, відрахування з ПДФО та прибутковий податок є хорошим підґрунтям для поступального розвитку. «Ми з головами сусідніх рад підрахували, що створення ОТГ для нас є вигідним. Звісно, у перші роки існування громади буде значно важче, ніж сьогодні. Але реформи, тим паче успішні, легко не даються» - переконаний Ю.Марусяк.

Після кількамісячного зволікання і надуманих відмовок Закарпатська ОДА таки надала перспективній Баранинській ОТГ позитивний висновок, після чого в усіх чотирьох радах провели заключні сесії, на яких прийняли рішення про об’єднання у громаду, а 29 травня сільський голова Ю.Марусяк подав до Закарпатської ОДА  документацію для направлення звернення у ЦВК. Дуже хочеться вірити, що майже піврічний організаційний «супермарафон», кінцевим пунктом якого має стати рішення про оголошення перших виборів, Баранинська громада подолала успішно і під Ужгородом постане потужна самодостатня громада.

Василь Ільницький, Ужгород

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати