Перейти до основного вмісту

«Південмаш» засмучений збиттям супутника «Космос-1408»

19 листопада, 18:29
Фото Reuters

Український ракетно-космічний завод «Південмаш» засмучений історією із знищенням росіянами супутника «Космос - 1408» для демонстрації можливостей протисупутникової зброї Російської Федерації.

Цей космічний апарат за радянських часів був виготовлений на «Південмаші» та запущений в космос 16 вересня 1982 року з космодрому Плесецьк, повідомляє сторінка «Південмашу» у «Фейсбуці».

Запуск було виконано південмашівською ракетою-носієм «Циклон-3». Супутник працював на висотах від 645 до 679 км. Очікувалося, що нести службу космічний розвідник буде лише півроку. Після «виходу на пенсію» його не було затоплено в океані. Майже сорок років супутник- пенсіонер мирно обертався навколо Землі, поволі наближаючись до її поверхні.

Спеціальні служби контролю космічної обстановки (така є і в Україні) ретельно ведуть реєстри космічних об’єктів та пильно стежать за їх поведінкою. Робиться це задля уникнення та попередження зіткнень між космічними об’єктами, оскільки це може призвести не тільки до виходу з ладу діючих космічних апаратів, а й до виникнення так званого синдрому (ефекту) Кеслера. Консультант NASA Дональд Кеслер передбачав, що можливий такий розвиток подій, коли кількість космічного сміття у певному діапазоні орбіт збільшиться настільки, що це призведе до повної неможливості його використання в практичній космічній діяльності.

«На жаль, такий сценарій цілком ймовірний, оскільки будь-яке зіткнення достатньо великих космічних об’єктів (таке вже траплялося) з їх руйнацією призводить до появи великої кількості нових уламків, кожен з яких може, в свою чергу, стати учасником нового зіткнення і спричинити ланцюгову реакцію утворення все зростаючої кількості уламків», - пояснюють на сторінці ПМЗ.

Щось подібне може трапитись і в наслідок знищення згаданого старого радянського супутника типу «Цілина-Д», який мав назву «Космос-1408». Супутники цього типу ще у 60-ті роки розробили у КБ «Південому» для детального спостереження за Землею. Перший запуск відбувся в 1970 році. Власне однією з модифікацій цього космічного апарату є й два супутника незалежної України «Січ-1» і «Січ-1М». В цілому в космосі побувало 132 супутники серії «Цілина», рівно сімдесят з них – модифікації «Цілина-Д». Один з них і знищили росіяни для демонстрації можливостей протисупутникової зброї РФ 15 листопада цього року.

Внаслідок вибуху утворилася хмара уламків, що обертаються на висоті від 440 км до 520 км. Мова йде лише про відносно великі фрагменти супутника, контроль над якими спроможні забезпечити наземні системи спостереження. Таких фрагментів налічується приблизно півтори тисячі. Кількість дрібніших уламків на два порядки, принаймні в сто разів, більша. Контролювати їх неможливо і літають вони невідомо де, пояснюють південмашівці.

Натомість відомо, що Міжнародна космічна станція літає зовсім поряд на висоті від 409 до 418 км. Відомо також, що уламки збитого супутника з часом будуть втрачати висоту.

Таким чином, під безпосередньою загрозою опинилася МКС, екіпажу якої вже двічі оголошувалася готовність до евакуації. Дуже схоже, що кінець експлуатації МКС, запланований на після 2024 року, настане значно раніше. Стурбовані також і в Китаї, чия орбітальна станція «Тяньгун» розташована на орбіті висотою від 381 до 394 км. У них часу більше, оскільки загроза поки що менша. Певні складнощі очікують проєкт нової російської орбітальної станції, створення якої планується розпочати за п’ять-шість років запуском першого модуля на висоту від 300 до 350 км.

«Отака сумна історія трапилася з виробленим на «Південмаші» супутником, який став можливим ініціатором ефекту Кеслера та винуватцем закриття для використання людством цілого діапазону низьких навколоземних орбіт на десятки, а можливо і сотні років. «Південмаш» засмучений», - пишуть на Фейсбук-сторінці українського ракетно-космічного підприємства.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати