Перейти до основного вмісту

Сьогодні померла правозахисниця Світлана Кириченко

22 квітня, 15:56

Сьогодні вранці у Києві, у 80-річному віці, відійшла у вічність Світлана Тихонівна Кириченко – активна правозахисниця, учасниця тиражування та поширення самвидаву.

Працюючи в Інституті літератури АН УРСР, Світлана Кириченко познайомилася з Іваном Світличним та Леонідом Коваленком — першими в її житті національно орієнтованими українцями, які стали її учителями на шляху переосмислення громадянських цінностей.

У роки активізації українського самвидаву (1966 — 1971) Кириченко брала участь у колективному перекладі на російську мову праці Івана Дзюби „Інтернаціоналізм чи русифікація?, у тиражуванні та розповсюдженні українського та російського самвидаву.  

Починаючи від середини 1960-х років життя Світлани Тихонівни насичене допитами, обшуками, погрозами арешту (не тільки у справі її чоловіка дисидента Юрія Бадзьо). „Вашу справу гуманна радянська влада відкладає до повноліття доньки. Сподіваємося, ви це оціните й одумаєтеся“, — не раз чула вона у кабінетах КДБ.

Однак у 1980 році Московський райнарсуд м. Києва все ж засудив Кириченко до трьох місяців виправних робіт за відмову свідчити на новому процесі проти Василя Стуса, де вона кинула суддям слова: „Я буду свідчити на тому процесі, де Василь буде сидіти на вашому місті, а ви — на лаві підсудних“.

У квітні 1983 року  Світлана Тихонівна оголосила безтермінове голодування як протест проти тотального переслідувания усієї сім’ї (повідомила про це телеґрамою Ю. Андропова). На 14-й день голодування їй вручили лист від табірної адміністрації про надання чоловікові побачення (одноденне — після трьох років перерви); ректор відкликав наказ про виключення сина з інституту.

У 1993 році Світлана Кириченко перенесла важкий інсульт. Більше 20 років вона важко хворіла — і весь цей час нею опікувався її чоловік Юрій Бадзьо. Вона могла не хвилюватись: він робив для неї усе можливе й неможливе — так само, як колись, коли він поневірявся по совєцьких концтаборах, Світлана Тихонівна, що залишалась на волі, робила для нього.

І сьогодні Світлани Тихонівни Кириченко – сміливої дисидентки і правозахисниці – не стало…

Вона залишила по собі багато: виховала чудових дітей, дочекалась звільнення чоловіка з радянської неволі і рідної країни з російського полону. Написала чудову книжку спогадів про ті часи — історичний документ і людське свідчення про факти й події, і чи не головне — наочний посібник з навичок протистояння усім тим різновидам знущань, що їх випробувала на своїх кріпаках бузувірська комуністична система (С. Кириченко. Люди не зі страху. Українська сага. Спогади).

Вічна пам’ять!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати