У Львові представили виставку «Споріднені душі»: Гойя, Шевченко, Лаос

Експозицію розмістили у Музеї барокової скульптури Іоана Георгія Пінзеля Львівської національної галереї мистецтв (площа Митна, 1).
«Споріднені душі» ‒ це спільний проект Національного музею Тараса Шевченка у Києві та іспанського скульптора Карлоса Гарсія Лаоса. Саме цей митець запропонував поєднати у триптихи твори Франсіска де Гойї, Тараса Шевченка і свій доробок. А вперше міжнародний культурно-мистецький проект, котрий відбувся за підтримки Посольства Іспанії в Україні та Адміністрації провінції Арагон, показували у столиці. Згодом – у Каневі та Кам'янському.
У день відкриття проекту у Львові гостей виставки вітали директор Львівської галереї мистецтв імені Бориса Возницького Тарас Возняк, директор Національного музею Тараса Шевченка Дмитро Стус, головний зберігач фондів музею та ідейний натхненник проекту Юлія Шиленко, старший науковий співробітник музею Шевченка Анастасія Євглевська та іспанський скульптор і художник Карлос Гарсія Лаос.
«Як поєднати Гойю і Шевченка через мої скульптури? Я зробив це завдяки позачасовій концепції, – зазначив, зокрема, Лаос. – Такі поняття, як самотність, радість чи материнство, ‒ вічні. Вони були однакові для України й Іспанії 300 років тому, є нині і будуть чинними ще тисячі років після нас. Тому цей місток між трьома авторами є природний».
В експозиції – графічні твори Шевченка з колекції НМТШ та копії офортів із оригінальних дощок Франсіска де Гойї зі серії «Капрічос», що зберігаються в колекції музею Франсіска де Гойї в Сарагосі (Іспанія).
Між минулим і сьогоденням – абстрактні скульптури Карлоса Гарсії Лаоса із глибоким концептуальним змістом: «Материнство», «Душа», «Мистецтво», «Початок – Кінець», «Сутність», «Гуманізм», «Лицемірство», «Самотність», «Симбіоз». Скульптурна композиція поповнила сюжетну конкретність графічних робіт класиків своєрідним забарвленням абстрактного мистецтва та об’єднала їх у тематичні триптихи.
Твори художників доповнені пояснювальними текстами і філософськими роздумами.
І всі вони поєднані назвою однієї зі скульптур Карлоса Гарсія Лаоса «Споріднені душі» з коментарем «Десь у світі є людина, яка поділяє ті самі почуття, що й ми».
Чи сполучається класика XVIII і XIX століть зі сучасним абстрактним мистецтвом, чи є десь у світі людина, котра переймається тим самим, що й ви, зрештою, чи є асоціативний місток між творами Гойї, Шевченка та Лаоса таким природним, як вважає Лаос, зможе визначити кожен охочий – експозиція «Споріднені душі» у Музеї барокової скульптури Іоана Георгія Пінзеля чинна до 6 липня.
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Андрія КУБ'ЯКА.