Перейти до основного вмісту

У Рівному презентували "камінь спотикання" на честь битви під Оршею

08 вересня, 19:47

У Рівному встановлять «камінь спотикання», присвячений переможній битві під Оршею, яка відбулася 503 роки тому. Пам’ятна дошка у такому форматі у місті з’явиться вперше. Її розмістять на подвір’ї краєзнавчого музею. Цей «камінь спотикання», вбудований у асфальт, має нагадувати про видатну битву, яка відбулася 8 вересня 1514 року. Саме тоді військо, очолюване князем Костянтином Івановичем Острозьким, розбило армію Московського князівства. Це була чи не наймасштабніша битва тих часів. А перемога зробила Костянтина Острозького відомим усій Європі.

«Битва під Оршею – подія неординарна. Але ми її втратили через Росію, адже тамтешні історики намагалися знівелювати цей факт. Наукова машина була налаштована на те, щоб применшити значення битви. Однак всі хроністи того часу відзначали її, як найбільшу. Завдяки перемозі війська Князя Острозького, на 40 років вдалося зупинити експансію московитів у Європу, - коментує історик та мистецтвознавець Микола Бендюк. – Наше ж завдання – відродити пам’ять про цю перемогу».

Акцію з відзначення цієї дати  ініціювала громадська організація «Слава князів Острозьких. Перемога під Оршею». Її представники переконані, що українці повинні знати про перемоги в своїй історії. І сьогодні, коли на сході країни триває війна, це особливо важливо.

Окрім «каменю спотикання», у Рівному  презентували книгу  «Великий гетьман князь Костянтин Іванович Острозький» авторства Миколи Бендюка, а також портрет полководця, написаний у стилі ХVІ століття художником Юрієм Нікітіним.

«Це науково-популярна книга, частина якої – детективна історія про портрети князя Костянтина Івановича Острозького. Справа в тому що на сьогодні їх доволі багато. Але художники у різні часи багато разів переписували портрети. В результаті риси обличчя князя змінювалися. До нашого часу дійшли трафаретні образи. В результаті мені вдалося відшукати два портрети, які є найбільш вірогідними. Так, князь Костянтин Іванович Острозький тричі зображений на картині «Битва під Оршею», написаній 1530 року. Вона дуже цікава і зараз зберігається у Варшаві. Це, по суті, картина-кіно про ті події. Ще один портрет знаходиться у музеї в Острозькому замку. Він доволі темний, обличчя майже не читається. Особливість у тому, що цей портрет написаний у 1579 році, тобто після смерті князя. Але в той час його син якраз будував надгробок. Тож портрет, очевидно, був призначений для цього і писався з автентичного, - пояснює Микола Бендюк. – Працюючи над книгою, я попросив художника Юрія Нікітіна написати копію цього портрету. До того ж зробити це, відтворюючи стилістику ХVІ століття. Планую, що наступного року, коли я відреставрую портрет, що знаходиться в Острозькому замку, ми зможемо порівняти обидві роботи».

Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати