У США хочуть скасувати поправку Джексона-Веніка й ухвалити "закон Магнітського"
Комітет з регламенту Палати представників США рекомендував Палаті скасувати поправку Джексона-Веніка і прийняти "закон Магнітського". Голосування закону, який міститиме обидва рішення, відбудеться в п'ятницю, 16 листопада.
У Конгресі зазначають, що закон користується підтримкою як демократів, так і республіканців. "Ми не можемо упустити можливість для створення нових робочих місць та підтримки наших експортерів", - повідомив голова підкомітету з торгівлі Палати представників Кевін Бреді.
Щодо "закону Магнітського" - йдеться про введення санкцій стосовно російських чиновників, які звинувачуються в порушенні прав людини. Закон припускає позбавити їх права в'їзду на територію США, а також заморозити їхні рахунки в американських банках. Закон названий на честь загиблого в слідчому ізоляторі "Матроська тиша" юриста фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського. Документ дозволить заарештувати активи декількох десятків російських чиновників, причетних до його смерті. Варто відзначити, що деякі з цих чиновників вже позбулися своїх посад, з-поміж них заступник міністра внутрішніх справ Олексій Анічина.
Натомість скасування поправки Джексона-Веніка може покласти край двадцятирічним дискусіям щодо скасування дискримінаційних заходів щодо Росії в російсько-американських торговельних відносинах.
Раніше заступник радника з національної безпеки США Майкл Фроман заявив, що США скасують поправку Джексона-Веніка після виборів Президента. За його словами, ця ініціатива вже була розглянута в Палаті представників, а зараз вона знаходиться на розгляді в сенаті.
Аналогічну заяву раніше зробив торговий представник США Рон Кірк. Він наголошував, що поправку необхідно скасувати одразу після виборів, щоб в американських компаній з'явилася можливість скористатися привілеями, які з'явилися після вступу Росії до СОТ. Таку думку підтримує також держсекретар Хілларі Клінтон, яка вказала, що експорт із США в Росію після цього може подвоїтися або навіть потроїтися.
Нагадаємо, 18 липня фінансовий комітет Сенату США одноголосно схвалив законопроект про скасування поправки Джексона-Веніка. Також відміна поправки вже схвалена Бюджетним комітетом Конгресу.
Поправка Джексона-Веніка до закону про торгівлю США була прийнята за ініціативою конгресменів Генрі Джексона і Чарльза Веніка в 1974 р. Згідно з документом, цією ініціативою заборонялося надавати режим найбільшого сприяння в торгівлі, державні кредити і кредитні гарантії країнам, які порушують або серйозно обмежують права своїх громадян на еміграцію. Крім того, поправка закріплювала застосування дискримінаційних зборів і тарифів на низку товарів, які імпортуються в США з країн з неринковою економікою.
Раніше поправка була скасована для чотирьох країн СНД: України, Киргизії, Вірменії та Грузії. Стосовно України дискримінаційна поправка Джексона-Веніка була скасована у березні 2006 р.
За матеріалами РБК-Україна