У Вінниці відкрилася виставка стародавніх коштовностей - від Трипілля до Нової доби

Унікальну колекцію дорогоцінних ювелірних прикрас, предметів торевтики, парадної зброї та скарбів презентували цими днями у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею. На виставці «Коштовні сторінки історії Поділля» музейники представили найдавніші обереги з глини та міді часів Трипільської культури, перші в Україні золоті ювелірні вироби доби бронзи (XV–Х ст. до н. е.) та неперевершені прикраси з колекції сарматського золота. Серед них чільне місце посідають дорогоцінності, знайдені у похованні сарматського можновладця, який, на думку вчених, є відомим в історії сарматським «царем» Інесмеєм.
«Це змішана виставка, яка презентує коштовності різних періодів, починаючи від Трипілля і завершуючи Новою добою, тобто початком ХХ століття. На ній представлені експонати, які зберігаються у музейних фондах, деякі з них презентуються вперше, – розповідає науковий співробітник відділу археології Вінницького обласного краєзнавчого музею Олександр Фіщук. – Наприклад, серед експонатів, які демонструють трипільську культуру, є мідна сокира. За всі роки дослідження Трипілля не було виявлено жодного подібного артефакту. Тобто ця річ унікальна і вона є, певною мірою, культовою. Трипільську сокирку ми представляє вперше і побачити її можна тільки у нашому музеї. Окрім цього презентовані монети і прикраси, які були передані у фонди музею меценатами. Хоча більшість експонатів потрапили до музею завдяки археологічним розкопкам, які проводилися в різні роки на території області. Особливе місце у колекції займає сарматське золото. Цю колекцію ми демонструємо не так часто, як хотілося б, оскільки вона вимагає цілодобової охорони».
Експозиція складається з десяти окремих секцій-вітрин, кожна з яких презентує експонати тієї чи іншої доби. Перша присвячена темі скарбів і містить експонати, які пов’язані з періодами небезпеки та гострих соціальних потрясінь. Це переважно найдавніші монети, що належать до часів черняхівської культури ІІІ–IV ст. н. е., застібки-прикраси – фібули та предмети римського імпорту. У наступних стендах представлені пам’ятки ювелірної майстерні V–VІ ст., які знайшли у селі Бернашівка Могилів-Подільського району (це 64 ливарні форми, за допомогою яких можна було виготовити до сотні різних прикрас); давньоруські коштовності, зокрема срібні прикраси з городища літописних племен уличів Х ст. Надзвичайно цікавим експонатом є натільний хрестик, виявлений у кочівницькому могильнику ХІІІ ст. Нині це найдавніший з відомих на Вінниччині індивідуальний предмет християнського культу.
Окрім прикрас, на виставці представлені меч та парадний шолом доби високого середньовіччя. Ці предмети були не тільки військовими атрибутами, але і ознаками високого статусу їх власників.
Експозиція Нової доби характеризується срібними предметами XVIII–XIX ст., які належали родині Ґрохольських. Скарб було знайдено у Вінниці в 1985 року під час будівельних робіт на розі вулиць Льва Толстого і Малиновського. Він складався зі 192 предметів. Срібло було виключно столове – це виделки, ножі, ложки, таці, блюда тощо. Також цей період представлений срібними шатами ікон, скриньками та парадною булавою, які, за легендою, належала родині Замойських.
Часу, щоб відвідати виставку, достатньо. Триватиме вона до 19 червня цього року. Працюватиме експозиція щодня, окрім понеділка, з 11 до 17 години. Вартість вхідних квитків для учнів та студентів – 10 гривень, дорослих – 20 гривень. Екскурсійне обслуговування – 100 гривень з групи.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора