Вінницький політех приєднався до Європейської мережі моніторингу повітря

Станція «Air Fresh Max Environment OS» запрацювала на факультеті комп’ютерних систем і автоматики Вінницького національного технічного університету. Вона щохвилини відправляє на сервер дані зі спеціальних давачів за 12-ма показниками: концентрація пилу, вміст діоксид азоту, монооксид вуглецю, діоксид вуглецю, озон, формальдегід, температура, вологість, атмосферний тиск тощо. Усі показники надходять у внутрішню мережу університету і є у вільному доступі для студентів та аспірантів трьох кафедр. Як повідомив завідувач кафедри системного аналізу, комп’ютерного моніторингу та інженерної графіки (САКМІГ), доктор технічних наук, професор Віталій Мокін, завдяки станції студенти можуть отримувати інформацію для своїх наукових досліджень і розробок.
«Результати спостережень доступні онлайн, тобто за ними може спостерігати будь-хто охочий. Установка корисна не лише для студентів, а й для жителів Вінниці. На сайті автоматично визначається індекс якості повітря (AQI) за загальноприйнятою у світі методикою, – коментує Віталій Мокін. – Станція не просто здійснює вимірювання, а й всі ці дані дозволяє запускати в мережу університету. Далі студенти з різних лабораторій можуть мати прямий доступ до них. Вони збирають систему розумний будинок, клімат контроль. Для її забезпечення треба знати температуру за вікном».
Встановленню станції передувало підписання Меморандуму між ВНТУ та громадською організацією «Фрі Ардуіно», яка впроваджує Українську мережу громадського моніторингу якості повітря «Eco City» (EcoCity) та проєкт «Чисте повітря для України». Пристрій був придбаний за спонсорські кошти, завдяки сприянню одночасно трьох кафедр (САІТ – системного аналізу та інформаційних технологій, АІІТ – автоматизації та інтелектуальних інформаційних технологій, КСУ – комп’ютерних систем управління). Тепер студенти та аспіранти зможуть використовувати прямий доступ до пристрою та його даних під час занять з інтелектуального аналізу і прогнозування даних, створення інформаційних систем на базі технології «Інтернет речей», робототехніки тощо.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День», фото з Фейсбук-сторінки ВНТУ