Відлік пішов
До Євро-2012 залишається менше 400 днів і все менше часу на вирішення «футбольних» проблемДо початку ЄВРО-2012 лишилось 400 днів. Уболівальники, як повідомив нещодавно директор турніру в Україні Маркіян Лубківський, вже викупили близько половини квитків, в УЄФА готують спеціальний м’яч матчу, який буде презентований у Києві 2 грудня, а в Україні продовжують активно готуватися до третього за величиною у світі заходу й дискутувати...
Підготовка України до чемпіонату Європи з футболу піддається нещадній критиці чи не з самого її старту. Спочатку зауваги стосувались термінів, багато хто тоді говорив, що з такими темпами Україна просто не встигне підготуватись до ЄВРО. Та вже згодом, у 2010-му, коли темпи очевидно зросли, українцям почали рахувати, якою ж ціною їм таке «пожвавлення» обійшлось. Адже з метою економії часу Кабмін вирішив гроші на підготовку до ЄВРО-2012 з держбюджету виділяти без тендерних процедур. Крім того, багато проблем потягли за собою земельні питання. Один із таких конфліктів нещодавно стався у Львові. Там міська громада подала до суду на уряд за те, що той незаконно без погодження з жителями міста виділив землю під будівництво стадіону, яка фактично належала їм. Чимало проблем і в тому, що «на землі», у будівельників. Нещодавно предметом жвавої дискусії знову виступив Київський ЄВРО-об’єкт. Відповідно до інформації, опублікованої на офіційному порталі «Вісника держзакупівель», Національне агентство з питань підготовки і проведення в Україні Чемпіонату Європи з футболу у 2012 році закупило послуги зі зміни проектної документації реконструкції НСК «Олімпійський». Таким чином 29,4 мільйона гривень із державного бюджету буде витрачено лише на папери. Крім того, сама реконструкція подорожчає до 4,6 мільйона євро.
Варто також зауважити, що Києву та Львову, на відміну від Харкова й Донецька, так і не вдалось залучити приватних інвесторів до фінансування. Тепер, коли говорити про це вже трохи пізно, експерти констатують: початкові умови були невигідними. Тож підготовка до ЄВРО, як заявляв наприкінці минулого року Борис Колесніков, обійдеться українським платникам податків у 5 мільярдів євро. Утім, зауважують у Кабміні, розцінювати цю суму як витрати не варто. Краще позиціонувати її як державні інвестиції. Мовляв, чемпіонат пройде, а збудована новенька інфраструктура лишиться. Та крім соціального ефекту у вигляді гарних доріг, респектабельних готелів та «підтягнутої» до європейського рівня сфери послуг, реальних цифр на мові фінансів від чиновників чомусь не чути. Адже якщо це інвестиція, а не стаття витрат, то її характеристиками повинні звучати термін окупності та прибуток, який вона принесе опісля. Простіше кажучи, хотілося б почути від нашої влади, як і коли повернуться до нашої кишені наші гроші. Інакше ж виходить, що українці просто купують оті гарні дороги, готелі і персонал за 5 мільярдів євро.
Та скільки б кіл дискусій ми не зробили навколо питання ЄВРО, очевидним лишається одне — приймати чемпіонат треба. І бажано — на пристойному рівні. Тож будемо сподіватись, що ці 400 днів, що лишились, пройдуть із якісним результатом.
Випуск газети №:
№79, (2011)Рубрика
Панорама «Дня»