Перейти до основного вмісту

Кому дістанеться ліс

Кабмін дозволив відчужувати землі під об’єкти Євро-2012
03 березня, 00:00

В Україні триває підготовка до чемпіонату Європи з футболу. Цього року уряд планує завершити будівництво та реконструкцію найважливіших інфраструктурних об’єктів — аеропортів, готелів, спортивних комплексів тощо. Для того щоб успішно виконати Державну цільову програму підготовки і проведення в Україні фінальної частини Євро-2012, Кабінет Міністрів днями підписав розпорядження, яке дозволяє відчужувати лісові землі під об’єкти для чемпіонату: для їх будівництва, реконструкції чи капітального ремонту. Які саме лісові ділянки підпадуть під відчуження, поки що даних немає. Бо й повний перелік об’єктів до Євро-2012 уряд обіцяє підготувати лише до 20 березня.

Якщо йдеться про кілька гектарів лісу, який потрібно віддати під завершення будівництва залізничних колій, злітних смуг чи автомобільних шляхів, то, на думку екологів, нічого страшного в цьому не буде. Звісно, якщо цим розпорядженням не скористаються охочі прибрати до своїх рук частину лісу. «За великим рахунком, на ситуацію з лісами це розпорядження, я сподіваюся, не вплине, — зазначає еколог, консультант Світового банку з лісових питань Олег ЛИСТОПАД. — Бо скільки може займати площа одного об’єкта до Євро? Нехай один гектар, якщо на сто об’єктів припадає сто гектарів, то порівняно із загальною площею лісів України — це не так багато. Хоча 100 гектарів народного лісу населення не погодиться просто так комусь віддати. У Державній цільовій програмі підготовки до Євро варто звернути увагу на такий пункт програми, як «будівництво нових і реконструкція наявних готелів у містах Києві, Львові, Дніпропетровську, Донецьку, Харкові, Одесі, Сімферополі та прилеглих до них територіях. Хотілося б побачити список тих готелів, які будуть будуватися на цих самих прилеглих територіях, і побачити, хто і які ліси вимагатиме під це будівництво. Вселяє надію те, що тема Євро-2012 — тема резонансна, тож у разі чого можна вийти на міжнародні рівні, аби вимагати законних дій влади».

Разом з тим фахівець з екологічних проблем зауважує, що набагато складнішим у плані використання лісових ділянок є норма Лісового кодексу, ухвалена ще 2006 року. Вона дозволяє передачу лісових ділянок юридичним та фізичним особам на термін до 50 років. Експерт зазначає, що ця норма суперечить цілому ряду конституційних статей і природоохоронному законодавству. Що цікаво, за законом не можна відмовити тому, хто хоче взяти ліс у користування. Якщо хтось із нас захоче це зробити, може домовитися, заплатити певну суму й узяти скільки завгодно лісу хоч на 10 чи 40 років.

«Закон при цьому не забороняє всім іншим користуватися такими дарунками лісу, як гриби і ягоди, не кажучи вже про право відпочити на галявині. Але, на жаль, у нашій практиці це інакше: «орендарі» стають повновладними господарями в лісі й женуть звідти «інших», — продовжує Олег Листопад. — Із наслідками цієї норми вже зіткнулися жителі Миколаївської області. Тут були серйозні скандали в районі курорту, бо виявилося, що берегова смуга — це землі лісового фонду, їх традиційно використовували бази відпочинку для своїх потреб. А тепер їх узяли в користування інші люди, а відповідно — хочеш потрапити на цю територію, то плати».

Так чи інакше, наступ на ліси триває. Бо йдеться про надто ласу територію. Якщо так піде й далі, то пересічні миколаївці не потраплять туди ні за грибами, ні просто для відпочинку. Бо одні території стануть приватними і недоступними населенню, а інші — забудуються під Євро-2012.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати