Перейти до основного вмісту

Повернення «короля музики»

Усі концерти Чайковського прозвучали на новому роялі Steinway
03 листопада, 00:00
ЮРІЙ КОТ РОЗКРИВ УСЮ ЕСТЕТИКУ ТА ГЛИБИННІСТЬ СТИЛЮ ЧАЙКОВСЬКОГО, ПОКАЗАВ РІЗНОБАРВНІ ІНТОНАЦІЙНІ ТА ТЕМБРАЛЬНІ МОЖЛИВОСТІ НОВОГО РОЯЛЮ / ФОТО СЕРГІЯ НІКОЛАЄВА

Цей рік став знаковим для Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського (ювілейний для видатного російського композитора, ім’я якого й носить Академія). Днями (вперше за 36 років) у Великому залі НМАУ були виконані всі чотири концерти для фортепіано з оркестром Петра Ілліча на новому роялі фірми Steinway (знаменитої фірми музичних інструментів, яка веде свою історію з 1853 року). Нагадаємо, засновником компанії є Генрі Енгельхард Стейнвей. Він відкрив першу мануфактуру Steinway & Sons з виробництва роялів та інших музичних інструментів у Нью-Йорку. Впродовж двох років компанія здобула світове визнання й отримала золоту медаль Інституту Америки, а у 1867 році — золоту медаль на Паризькій виставці за найвищу якість конструювання й виготовлення музичних інструментів. У 1903 році на 50-річний ювілей компанії Steinway рояль цієї фірми був подарований президентові США Теодору Рузвельту. З цього часу рояль став символом престижу та атрибутом високого соціального статусу його власника. Зараз кожний професійний піаніст вважає за честь грати на такому інструменті. Не винятком стали і професори та викладачі НМАУ ім. П. Чайковського, які мали змогу продемонструвати усім слухачам чарівне звучання інструменту, що стало можливим завдяки ініціативі ректора Академії В. Рожка.

У програмі прозвучали всі фортепіанні концерти Петра Чайковського. Весь вечір на сцені був студентський симфонічний оркестр НМАУ, художнім керівником і головним диригентом якого є Ігор Палкін. Оркестр зміг гідно представити твори класика та створити незабутні враження від концерту. Солістами були запрошені відомі музиканти: Юрій Кот, Євген Дашак, Марія Алое та Олексій Гринюк. Вечір відкрився Концертом №1 для фортепіано з оркестром, який Петро Ілліч писав у1874—1875 рр. Юрій Кот розкрив усю естетику та глибинність стилю Чайковського та показав різнобарвні інтонаційні та тембральні можливості нового роялю. Концерт-фантазія для фортепіано з оркестром (цей твір, написаний композитором у 1884 році, був присвячений відомій піаністці, учениці Ф. Ліста, професору Петербурзької консерваторії Софії Ментер) прозвучав у виконанні Євгена Дашака, який розкрив широкий спектр палітри технічних можливостей інструменту. Виконавець показав майстерність володіння звуком, що особливо було наочно у повільній другій частині «В стилі рондо».

Друге відділення концерту відкрилося одночастинним концертом №3 для фортепіано з оркестром, створеним П. Чайковським в останній рік свого життя — 1983 році, що був присвячений французькому піаністу Луї Дьємеру. Солістці Марії Алоє особливо яскраво вдалося розкрити проникливо-чуттєву природу теми кохання (побічна партія), а також показати контрастність образної драматургії концерту із властивим їй складним технічним арсеналом у виконанні та оркестровці.

Вечір презентації роялю Steinway завершив блискучий виступ Олексія Гринюка, який виконав Другий концерт для фортепіано з оркестром. Слухачі неодноразово викликали піаніста на сцену. На біс були виконанні Мазурка ор. 17 №4 a-moll та Полонез ор. 53 As-dur Ф. Шопена, де яскраво розкрилися акустичні можливості презентованого інструмента.

Треба зазначити, що поява в Академії нового роялю фірми Steinway, що завоював у світі статус «короля музики», є дійсно приємною подією, адже відтепер викладачі та студенти зможуть виступати на сцені Великого залу та яскраво презентувати свою майстерність на чудовому інструменті.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати