Бджоли і... тероризм
Учені розширюють сфери застосування комах-шукачівЩе з кінця 1990-х у Пентагоні звучить дивне дзижчання, що не припиняється день у день. Можна подумати, що найкращі американські уми шукають способи підвищити обсяги виробництва меду, але мета вчених набагато ексцентричніша: створити систему бджолиних агентів, які відшукують вибухові, а в перспективі — і наркотичні речовини. Історія дістала резонанс після огляду в газеті New York Times. У сумі з іншими дослідженнями в схожих сферах Пентагон за чотири роки витратив близько 25 мільйонів долл. На міни, як тоді, так і зараз, натаскують звичайнісіньких бджіл — ефективність детекції ними вибухівки наближається до 99%. Спочатку проектом займалася безпосередньо агенція передових оборонних наукових програм DARPA, відома, зокрема, кібержуками-розвідниками, а також більш близькою до нинішньої розробки ідеєю — натренувати міль винюхувати вибухівку. Що змінилося в проекті-довгобуді за минулі роки?
Бджіл тепер привчають пізнавати потрібний запах таким чином: комах замикають у кімнаті, де є запах декількох ароматів. Якщо в цій суміші є «правильний» запах, бджола обов'язково знаходить у кімнаті сироп, якщо немає — його туди просто не вміщують. Умовний рефлекс у комахи закріплюється за якусь годину. 2007 року британці з Бі-Бі-Сі зняли невеликий фільм про «бджолиний проект». Але головна новація попереду. Питання про мобільність методу і про те, як його застосовувати, наприклад, на летовищах, яке ставилося вже давно, англійська фірма Inscentinel вирішила радикально. Її витвір — «бджолиний детектор» VASOR (Volatile Analysis by Specific Olfactory Recognition — «аналіз летких речовин за допомогою особливого нюхового розпізнавання»). Це пристрій розміром із ручний пилосос у цілому більше за все нагадує об'єкт виставки сюрреалістів.
Зовні детектор, ймовірно, виглядає як звичайна (хоча й чудна) валізка з декількома отворами для вентиляції. Усередині кейса, як партизани в окопі, засів цілий рій комах, кожна в окремому «крісельці». Усього апарат вміщує шість «обойм», усередині кожної по шість бджіл, виключно самок-робітників.
Працівники спецслужб ставлять цю валізку з секретом біля трапу літака чи на пероні, шукачі-бджоли починають принюхуватися, камера уважно стежить за тим, що відбувається, пише membrana.ru. Щойно смугасті агенти відчують запах вибухівки і відсалютують, камера подасть відповідний сигнал — і терориста розкрито. Аби перевірити, висовує комаха язичок чи ні, фахівці пристосували вузький інфрачервоний промінь — його проходження блокується язичком, який фіксують спеціальні детектори.
Інший варіант вживання натренованих спец-бджіл — випустити їх на відкрите повітря для виявлення мін у польових умовах. Для цього буде потрібен спеціальний лазерний пристрій, який дозволить побачити, де збираються комахи. Учені з університету Монтани на гроші армії США вже провели декілька успішних експериментів такого штибу. Бджоли взагалі, як відомо, комахи унікальні і набагато тямучіщі, ніж вважалося раніше. Смугасті створіння не лише відрізняються здатністю в деталях розпізнавати обличчя і унікальною технікою польоту, але їм притаманні цілком людські слабкості до кофеїну з нікотином і навіть до кокаїну.
Як кажуть самі дослідники, потенційна сфера використання комах-шукачів дуже широка. Так, у ході одного з дослідів фахівці виявили, що поведінка бджіл змінюється, якщо в повітрі є частинки токсинів. Ще «нюхачів» можна використовувати для визначення якості продуктів харчування, пошуку контрафактних товарів і навіть викриття наркоторговців. Американські випробувачі вже повідомляють, що їм удалося натаскати бджіл на виявлення кокаїну і метамфетаміну. Наприклад, на сайті Inscentinel є спеціальний розділ, присвячений можливим варіантам використання бджіл-шукачів, на якому подається все дуже серйозно та ѓрунтовно.
Випуск газети №:
№137, (2010)Рубрика
Тайм-аут