«Квадратний метр мого світу»
Учасники фестивалю «КВАДROOM» презентували свої фотороботи, але більшість із них, на жаль, у темних барвах![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100604/495-19-1.jpg)
1 червня у Києві відбулося відкриття І фестивалю фотомистецтва «КВАДROOM». Назва фестивалю не випадкова, адже, згідно з умовами організаторів та ініціаторів заходу — Молодіжного Клубу Лідерів, — кожен учасник повинен вмістити презентоване ним мистецтво в 1 квадратний метр.
Для участі у «КВАДROOM» свої роботи надіслали кілька сотень авторів. Хоча за первинним задумом організаторів фестиваль був орієнтований лише на українських фотолюбителів, зрештою він об’єднав представників семи країн. А от у фінал після відбору журі вийшли 25 учасників, чиї роботи презентуються на виставці, що до 8 червня працюватиме в Київському палаці дітей та юнацтва.
Учасники «КВАДROOM» — це абсолютно різні люди, яких об’єднує, напевно, лише любов до художньої фотографії. Формат фестивалю не обмежував авторів ні за віком, ні тематикою робіт, ні кількістю фотографій. Єдина вимога — площа поданої роботи повинна дорівнювати рівно одному квадратному метру. Тому тут можна побачити і моносюжетні фотографії, і колажі, де фото поєднуються як на тематичному, так і на чуттєвому рівнях. Але важливішим є те, що кожна робота містить у собі глибші смисли — відображення внутрішнього світу автора або тих соціальних процесів, які його хвилюють. Саме цей момент потребує особливої уваги. Серед представлених робіт, авторами яких є в основному молоді люди, переважають песимістичні мотиви та настрої, негативні емоції, а за соціальними проблемами не знайшлося місця проблемам власне українським.
— Ми виступили з ініціативою проведення такого фестивалю, оскільки це шанс для самореалізації творчих особистостей. Наша мета — виявити талановитих молодих людей, які могли б надалі достойно представляти Україну на міжнародному рівні. А як можна презентувати себе світу, якщо не відчуваєш підтримки у своїй власній країні? — каже Марина ГРИЦЕНКО, координатор фестивалю, президент Молодіжного Клубу Лідерів. — Я захоплююся дітьми, які в 15 років подали такі хороші роботи, глибиною думок конкурсантів. Цей фестиваль дає багатьом привід замислитися. Якщо проаналізувати експозицію, то можна побачити, що в жодній із робіт немає властиво українського духу, — виключно космополітичність. Є фото, на яких відображена краса Києва, інших міст, але немає загальнонаціональної тематики. І нам потрібно запитати себе: «Чому?»
— У роботах, які ми оцінювали, мене насамперед вразило те, що ці фото, чи, швидше, міні-виставки не говорили про різницю у віці між їхніми авторами, — вважає Олександр ЛЯПІН, головний редактор фото-інформаційного агентства «Фотолента». — Не знаю, наскільки це добре, коли людина в 15 років мислить так, як у 30, але так воно і є. Багато робіт неможливо оцінити однозначно, але в будь-якому випадку це непросто — показати на одному квадратному метрі власний світ, який виходить за рамки самого себе.
Закриття фестивалю фотомистецтва «КВАДROOM», на якому оголосять переможців конкурсу, відбудеться 8 червня. А до того в Київському палаці дітей та юнацтва можна переглянути роботи, проголосувати за ту, яка найбільше сподобалася, та взяти участь у майстер-класах досвідчених фотомитців.
Олександр ЖИЛІН, заступник головного редактора журналу Photographer:
— В українському фотомистецтві була порушена спадковість поколінь. Колишні майстри періоду закінчення плівкової епохи фактично не залишили учнів. Тому фотографія 95-х років пройшла повз нас. І лише на початку ІІ-го тисячоліття люди почали масово повертатися до фотографії. Знімати, заглиблюватися у фотомистецтво стало цікаво. Сьогодні відбувається співвіднесення української та світової фотографії. Щось стереотипне ми відкидаємо, залишаючись при своєму. Якщо надалі у виставках братимуть участь роботи з новими поглядами та підходами, це, безумовно, відкриє для українського фотомистецтва нові горизонти.