Німецько-польський майстер-клас із конкурентоспроможності
Україні «прищеплюватимуть» європейську практику залучення інвестиційВідтепер у прямих іноземних інвестицій буде більше шансів осісти в Україні. Принаймні в цьому впевнені представники українського уряду та Європейського Союзу. Минулого четверга в Києві відбулось офіційне відкриття проекту ЄС Твінінг «Поліпшення показників роботи Invest Ukraine: Українського центру сприяння іноземному інвестуванню відповідно до кращих європейських практик».
Допомагатимуть нам у засвоєнні європейських практик німці та поляки: проект впроваджується Федеральним міністерством економіки та технологій Німеччини й Польською Агенцією інформації та іноземних інвестицій.
За оцінками авторів проекту, роботи буде чимало. Адже, як констатують, незважаючи на докризові економічні досягнення України, за останні роки загальний приріст прямих іноземних інвестицій залишається незначним у порівнянні з іншими країнами регіону. Основними перешкодами цьому процесу, на думку європейців, є недосконалість українського законодавства, ускладнена процедура реєстрації підприємств, відсутність належної інфраструктури та знань, досвіду і навичок для ефективної діяльності в сфері залучення прямих іноземних інвестицій.
В Українському центрі сприяння іноземному інвестуванню (створеній українським урядом у серпні 2005 року неприбутковій організації Invest Ukraine, що покликана на безоплатній основі допомагати потенційним і наявним іноземним інвесторам вести в Україні справи) цього моменту чекали фактично з дня свого заснування, зізналася на презентації проекту в.о. директора Центру Олена Ганцяк-Каськів. «Ми хочемо навчитися добре працювати, — сказала вона, додавши: — Це не означає, що ми не вміємо добре працювати. Просто ми відкриті до того, аби навчитися працювати ще краще. Згідно з провіднми європейськими практиками... У нашої команди є відчуття, що Твінінг — не просто інструмент. Твінінг фактично диктує певну філософію, яка дуже потрібна для України, дуже актуальна саме в цей час. Адже пропонує шляхи співпраці: в проекті ми маємо можливість навчатися від певних партнерів, які мають добру волю передавати нам свій досвід і слідкувати, щоб ми правильно все засвоювали.
Радник і керівник відділу торгівлі та економіки Представництва ЄС в Україні Ульріке Хауер, виступаючи на відкритті проекту, висловила сподівання, що цей проект допоможе Україні. «Він їй потрібен. Тому що конкурентоспроможність вашої держави в сфері залучення іноземних інвестицій є нижчою, аніж ми навіть сподівалися. На жаль, Україна сильно потерпіла від економічної кризи. І це ще знизило інвестиційний клімат. Хоча всередині України теж достатньо тому причин: насамперед недостатньо реформ», — вважає вона.
За словами Хауер, починаючи з 2008 року, коли Україна долучилася до СОТ, країна постала перед необхідністю витримувати велику конкуренцію з боку інших держав. Але поки це не дуже вдається. Тож пріоритетом українського уряду має бути підвищення конкурентоспроможності економіки країни, вважає радник Представництва ЄС в Україні. А в цьому процесі, на її думку, дуже позитивну роль могли б відіграти іноземні інвестори... «Іноземні інвестиції надають можливість збільшити кількість робочих місць, вони приносять у країну нові технологічні стандарти, а також відкривають можливість для місцевих компаній вийти на міжнародні ринки, — стверджує Хауер. — Але, з іншого боку, інвестори потребують більш передбачуваного, некорумпованого, прозорого бізнес-клімату. В Україні з цими речами, на жаль, поки не все гаразд... Але це не означає, що Україна не має потенціалу. Він величезний. Є дуже великий внутрішній ринок, вигідне географічне положення, освічені й кваліфіковані робочі ресурси тощо».
Ульріке Хауер вважає, що Україна може зовсім по-іншому виглядати в сфері залучення іноземних інвестицій. «Тож будемо вирішувати все пов’язане з цим питанням через проект. Сподіваюся, що нам вдасться поліпшити інвестиційний клімат України», — додала вона. Часу на це розраховано близько двох років — проект триватиме до жовтня 2011-го.
ДО РЕЧI
Українському центру сприяння іноземному інвестуванню пощастило з партнерами, які ділитимуться інвестиційним досвідом... Так, Польща днями посіла шосте місце в рейтингу 2010 AT Kearney Foreign Direct Investment Confidence Index серед 25 найбільш інвестиційно привабливих країн у світі. Як повідомляє УНІАН, згідно зі звітом Міжнародної консалтингової компанії AT Kearney, Польща в рейтингу піднялася на рекордні 16 позицій — з 22-го місця, яке країна посідала в останньому презентованому дослідженні 2007 року. Польщу випередили Китай, що зберіг лідерство; США, що піднялися на другу позицію, витіснивши Індію, яка замикає трійку лідерів рейтингу 2010 року. Бразилія, яка посіла четверте місце, піднялася на дві сходинки, а Німеччина, що замкнула п’ятірку лідерів, піднялася з 10-го місця. Україна до числа 25 найбільш інвестиційно привабливих країн не увійшла. Із сусідів України до цього рейтингу увійшла Росія, яка опустилася з 9-го на 18-е місце, і Румунія, яка посіла 16-е місце (раніше не входила до перших 25 країн).