Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як їх помирити?

Допомога США Україні в подоланні кризи утруднена відсутністю консенсусу у владі
29 квітня, 00:00

Три провідні експерти Брукінгс Інституту у Вашингтоні — екс-посол США в Україні Стівен Пайфер, відомий вчений Андерс Аслунд і експерт з енергетичної безпеки в США, Європі й Азії Джонатан Елкінд, розробили для президента США Барака Обами рекомендації під назвою «Залучаючи Україну 2009-го». У преамбулі до своїх рекомендацій, скорочений варіант яких отримали журналісти, присутні на телемості з Вашингтоном, зазначається, що в інтересах Америки, щоб Україна й надалі розвивалася як стабільна, незалежна, демократична держава з ринковою економікою й міцніючими зв’язками з Європою та євроатлантичним співтовариством.

На думку експертів, формуючи свою політику щодо України, Вашингтон мусить зосередитися на чотирьох найважливіших моментах.

Першим із них експерти назвали двосторонній діалог для максимального впливу на лідерів України. Керівництво США, як вважають автори рекомендацій, має надіслати Києву меседж про підтримку й, більше того, необхідність співпраці між лідерами України. Цей сигнал має звучати переконливо. Тому спільний американсько-європейський «привіт», можливо, треба передати через держсекретаря США Хілларі Клінтон, яка може відвідати Україну разом з представником ЄС із зовнішньої політики й політики безпеки Хав’єром Соланою. Крім того, експерти рекомендують, щоб адміністрація США відновила роботу двосторонньої комісії, що діяла в 1996-2000 роках на чолі з віце-президентом з боку США та Ющенком і Тимошенко з боку України.

Представники США мають бути відвертими: якщо Ющенко й Тимошенко не можуть працювати разом, спроби Америки допомогти Україні в протистоянні з економічною кризою, укріпити її енергетичну безпеку або розвивати тісніші зв’язки з Європою дадуть мінімальні результати.

Проте США рекомендується допомогти Україні в подоланні наслідків фінансово-економічної кризи. Для цього Україні, як вважають автори, слід залишатися в рамках програми міжнародного валютного фонду. Однак, як зазначається, навіть при допомозі МВФ Україна, ймовірно, матиме 2009 року дефіцит коштів приблизно в п’ять мільярдів доларів. У зв’язку з цим уряду США рекомендується вирішувати цю пріоритетну проблему шляхом скликання конференції донорів, на якій може бути виділене необхідне фінансування. При цьому, на думку експертів, воно мусить бути прив’язаним до кредиту МВФ і залежати від реалізації конкретних реформ в енергетичному секторі України. Вашингтон також має вимагати від України повернення до важливих економічних реформ для відновлення економіки й розглянути питання про зняття торгових бар’єрів для українських товарів.

Рекомендації передбачають серйозні заходи для зміцнення енергетичної безпеки України. Але їхні автори зазначають, що українські лідери знають, що їм слід для цього робити, але незмінно відмовляються діяти. Керівники США тепер повинні дати їм зрозуміти, що немає альтернативи здійсненню реформ, на шляху яких стояли інтереси окремих осіб. Вашингтон повинен продовжити програми стимулювання енергозбереження й консультування уряду України в розвитку програм цільової матеріальної допомоги тим, хто не в змозі платити вищу ціну за енергоносії. Враховуючи нестабільність, характерну для газових угод, укладених у січні 2009 року з Росією, уряд США та його європейські партнери, як вважають експерти Брукінгс Інституту, мають допомогти Україні стабілізувати «Нафтогаз України», зміцнити й підвищити прозорість операцій у постачанні газу.

Дуже важливим пунктом рекомендацій, безумовно, є пропозиція допомогти Україні поглибити відносини з європейським союзом і НАТО, водночас уникаючи кризи у відносинах з Росією. Вашингтон, упевнені автори рекомендації, має стати лідером у формуванні відносин НАТО — Україна, але, враховуючи неможливість гарантувати одностайність в альянсі щодо надання Україні ПДЧ, може допомогти Україні в розробці щорічної національної програми й працювати всередині альянсу для її ухвалення. Вашингтон мусить бути відвертим з Києвом стосовно того, на яку підтримку Україна може розраховувати в протистоянні з Росією, але водночас застерегти Москву, що спроби дестабілізувати Україну будуть пов’язані з ризиком для відносин Росії із Заходом.

Виступаючи під час телемосту між Києвом і Вашингтоном, на якому обговорювалися ці рекомендації, Стівен Пайфер зауважив: «Президент і прем’єр-міністр України не можуть дійти згоди, й цей аргумент є досить серйозним. Треба, щоб президент і прем’єр могли співпрацювати, тоді нам легше було б співпрацювати з Україною».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати