«Щоб «винайти» громадянина Європи, треба об’єднати історичні пам’яті»
Це одна з головних тез міжнародної конференції, що відбудеться в Києві
«Геополітика, примирення та пам’ять» — це тема широкомасштабної міжнародної конференції за участю провідних європейських вчених, що відбудеться у Києві 4 — 6 грудня. Конференція ініційована посольствами Франції та Польщі в Україні. Серед організаторів — Французький культурний центр, Національна академія наук України та Інститут національної пам’яті. З приводу проведення конференції в редакції газети «День» відбулась своєрідна творча нарада організаторів. У ній взяли участь науковий директор Національного центру наукових досліджень Франції та один з доповідачів семінару Жорж Мінк, аташе Посольства Франції з наукової та університетської співпраці Гійом Колен, перший секретар Посольства Франції Гійом Наржоле і головний редактор «Дня» Лариса Івшина. Раніше газета «День» підтримала ідею конференції та стала інформаційним партнером організаторів.
Тема конференції обрана не випадково і прикметно, що відбувається вона саме в Україні. Адже масова свідомість нашого суспільства має тверде переконання, що питання хворобливої історичної пам’яті — суто українське, мовляв, наша історія одна з найтрагічніших і нам побороти психологію найважче. Учасники конференцій говоритимуть про проблеми історичної пам’яті своїх країн. Європейці теж переживали (а подекуди переживають досі) перекоси в розумінні власної історії, національній ідентичності. Хіба легко було французам пережити постколоніальний синдром, винести уроки з франко-алжирської проблеми? Хіба не пережили німці загальнонаціональну психологічну драму після поразки в Другій світовій війні? Хіба не відчувають вони дискомфорту після падіння Берлінської стіни? Світ переповнений драмами. І народам необхідний досвід один одного.
Європейські вчені бачать асиметрію між розумінням історичних шляхів у так званих країнах «старої» Європи і нових членів ЄС. По-перше, Західна Європа пішла далеко вперед у вирішенні питань історичної пам’яті. По-друге, шляхи, що пройшли дві частини одного континенту — східна і західна, надто різняться між собою. Мета конференції — наблизити історичні контексти всіх європейських країн. За висловом Жоржа Мінка, щоб «винайти» громадянина Європи, об’єднавши пам’яті різних народів.
Організатори підкреслюють: конференція носить суто науковий характер і не переслідує ніяких політичних цілей. «Залиште історії автономію! — закликає Жорж Мінк. — Політики нехай займаються політикою, а історією — історики, публіцисти, журналісти», — важлива порада французького вченого.