Україна отримала кредит МВФ
У середу пізно ввечері рада директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) схвалила виділення кредиту Україні в розмірі $16,4 млрд. за програмою stand by терміном на 24 місяці. Крім України за допомогою до МВФ уже звернулися Угорщина й Ісландія. Також тривають консультації з урядом Білорусі. Вже відомо, що кошти першого траншу ($4,5 млрд.) надійдуть у країну в найближчі три-п’ять днів і будуть зараховані у валютні резерви Національного банку України.
І в Секретаріаті, і в Кабміні, почувши цю новину, порадувалися і за Україну, і за себе. Юлія Тимошенко заявила, що це велика перемога уряду, яка дозволить відновити нормальну роботу банківської системи й наповнити економіку грошима.
На думку Президента, проведення рішучої економічної та фінансової політики дозволить Україні не лише протистояти світовій кризі, але й вийти з неї сильнішою та згуртованішою. «Потрібні масштабні структурні реформи. На це я націлюю керівництво уряду й Національного банку України. Реалізація антикризових заходів перебуватиме під моїм постійним контролем», — підсумував глава держави.
А тепер про сумне. Антикризова програма, під яку виданий кредит, передбачає жорсткий режим економії бюджетних коштів і непопулярне обмеження соціальних виплат, що дуже швидко зростали в останні роки в умовах щорічних виборів. Так що тепер доведеться жити на свої кошти.
Передбачається також, що рівень безробіття в країні, який скоротився з 7,2% 2005 року до 6% цього року лише за наступний рік підскочить до 9,5%. Іноді від деяких «діячів» можна почути, що, мовляв, грошенята потрібно пустити на допомогу безробітним. Це неможливо. Кредит МВФ не потрапляє до бюджету — він лягає в резерви Нацбанку. Це своєрідна амортизаційна «подушка» проти падіння гривні. Цього разу проте у кредиту МВФ буде особливість, продиктована кризою, — він частково може бути використаний для порятунку українських банків. Але ніяк не сільського господарства, металургійних та хімічних заводів.
ДО РЕЧІ
Погіршення експорту, обмежене зовнішнє фінансування й кредитна криза призведуть до падіння економіки України 2009 року на 3% в порівнянні зі зростанням на 6% поточного року, говориться в повідомленні Міжнародного валютного фонду про підтримку дворічної антикризової програми української влади стабілізаційним кредитом stand by на $16,4 млрд. «У рамках програми очікується, що інфляція (з грудня по грудень. —Ред.) знизиться до 17% 2009 року з 25,5%, що прогнозуються цього року», — зазначається в прес-релізі МВФ. Передбачається, що до закінчення програми інфляцію вдасться знизити до однозначного рівня. Крім того, МВФ та українська влада прогнозують, що також і завдяки гнучкому обмінному курсу гривні, дефіцит поточного рахунку платіжного балансу 2009 року скоротиться до 2% валового внутрішнього продукту (ВВП) у порівнянні з 7% ВВП у середині цього року та 6,2% — на кінець цього року.