Iнтернет-путівник для всиновлювачів
В Україні відкрився перший веб-сайт з інформацією про дітей-сиріт.
Набравши в інтернеті ditu.gov.ua, усі, хто хоче всиновити дитину чи взяти її на виховання, створивши прийомну сім’ю, на першому в Україні інтерет-ресурсі «Діти» можуть ознайомитися з основними кроками усиновлення — від збору документів, знайомства з дитиною і аж до того моменту, коли вона стане членом родини. Це — спільний проект Державного департаменту з питань усиновлення та захисту прав дитини і Міжнародного благодійного «Фонду Олександра Фельдмана».
— Інформація про усиновлення подана у доступній формі — у вигляді так званих дев’яти кроків з простими поясненнями законодавчих аспектів та мультиплікаційними ілюстраціями, — зазначила директор Державного департаменту з питань усиновлення та захисту прав дитини Людмила Волинець. — Також на сайті є інформація про мережу служб у справах дитини по всій Україні, які раніше називалися службами у справах неповнолітніх. Таким чином громадяни отримають список з телефонними номерами, адресами організацій та прізвищами відповідальних осіб. Наразі в Україні працює 800 таких служб з персоналом п’ять тисяч працівників. До речі, ще кілька років тому в службах працювала тільки тисяча осіб.
Також на сайті є інформація від Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту України з даної проблеми, тлумачення законів, перелік організацій, які захищають права дітей тощо. Але найголовнішого — бази даних з анкетами, яким потрібна нова родина, поки що тут немає. Як пояснила Людмила Волинець, наразі — це найважливіше завдання департаменту, і, водночас, найскладніше.
— Така база даних була створена у 1996 році. До 2002 року вона була у підпорядкуванні Центру з усиновлення, а потім на анкету кожної дитини, яка потребує усиновлення, було накладено гриф «Для службового користування», що, по суті, обмежило доступ громадян до цієї інформації, — продовжила пані Волинець. — Ми сподіваємося, що найближчим часом вийде закон про зняття цього грифу.
Отож, шукати дітей для усиновлення в режимі онлайн поки що неможливо. Але з 1 січня на сайті іноземці та громадяни України, які живуть за кордоном, можуть оформляти заяви щоб увійти до списку бажаючих всиновити дитину. Як переконують фахівці, це не означає, що Україна віддаватиме превагу іноземним всиновлювачам перед вітчизняними. Це — один з кроків, який має залучити до усиновлення українців, які проживають за кордоном, наголошують експерти і нагадують, що нині в державі триває Рік національного усиновлення. Його основний пріоритет — збільшити кількість саме українських, а не іноземних всиновлювачів. За словами пані Волинець, завдання успішно виконано: на 1 жовтня в Україні усиновлено понад дві тисячі дітей (1505 — громадянами України), що на 25% більше ніж торік. З них понад 1500 дітей живуть у прийомних сім’ях, а ще 10 тисяч отримали опікунів.
Інтернет-ресурс «Діти» — це тільки перший крок інформаційної кампанії Фонду Державного департаменту з усиновлення. За словами голови Міжнародного благодійного «Фонду Олександра Фельдмана», з 1 жовтня на одному з телевізійних каналів транслюються соціальні ролики — з історіями дітей, які залишилися без опіки батьків або перебувають в інтернатах. Також у планах Фонду — вести соціальну рекламу на всіх телеканалах України, розміщувати зовнішню соціальну рекламу тощо.