Скарб повернувся в Україну
Відреставровані Царські ворота — знову в Софійському соборі![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080702/4113-2-1.jpg)
Хто був у святій Софії, очевидно, пам’ятає, що в центрі собору, внизу під Орантою, там, де іконостас, немає Царських воріт — таких, які, за церковними канонами, мають бути присутні у всіх церквах і означають єднання небесного з земним. Минулого століття служаки радянської влади порізали срібні ворота й віддали на переплавку. Хто знає, може й собі щось прихопили, бо назва мистецького шедевру говорила сама за себе, до того ж це понад 100 кілограмів срібла з шаром позолоти. У 70 х роках фрагментиЦарських воріт знайшлися, але в Україні не виявилося майстрів, які б насмілилися взятися за реставрацію майже втрачених воріт, авторами яких, як стверджують історичні джерела, у 1747 році стали троє київських майстрів з Подолу. До того ж у держави, як завжди, не було на це коштів, а меценати ще «спали». Зрушилося з мертвого місця у 2006 році, коли на реставрацію Царських воріт виділив кошти один із благодійників, який побажав залишитися невідомим. За справу ж взялися польські реставратори. І ось нарешті справжня подія в мистецько-музейному світі: Царські ворота знову в Києві. Їх привезли минулої п’ятниці.
— 100 тисяч доларів — це ціна реставрації Царських воріт. Польські майстри зробили їх із чистого срібла, зібрали елементи один за одним. Це — дуже непроста, копітка й трудомістка робота, бо потребує дотримання високої точності. Для цього реставратори використали новітні комп’ютерні технології, а також, звісно, фото, які залишилися, перед тим, як зробити макет, — пояснила генеральний директор заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська.
Про значення події свідчила й урочистість, з якою відбувалася церемонія передачі воріт польськими майстрами, які приїхали разом із ними до Києва, керівництву собору: як на великі свята, у святій Софії звучав так званий мазепинський передзвін.
— До нас потрапило близько 50% від усього, що колись було Царськими воротами. Це — 11 фрагментів, на яких було видно орнамент. Це складна робота, і перш ніж приступити до роботи, я вивчив історію побудови Софії Київської та за архівними матеріалами й фото, які збереглися, детально розібрався в особливостях побудови Царських воріт, — розповів реставратор Марек Ганів.
Символічно, що Царські ворота привезли до Києва напередодні одного з найбільших свят християн — Трійці, або свята Тіла Божого. Власне, в ці дні майстри займалися тим, що встановлювали Царські ворота на місце, звідки їх знесли майже 100 років тому. Ще одна робота, яку виконають реставратори безпосередньо в храмі, — тонування воріт золотом (аби ворота гармоніювали із позолоченим іконостасом).
Поки що вхід до Софії буде зачинений, а помилуватися мистецьким шедевром кияни та гості столиці зможуть аж через місяць: працівники заповідника вирішили, що це буде після того, як 26 липня, на День хрещення Русі, Софію відвідає Віктор Ющенко.