Квадратні надії
Уряд обіцяє громадянам доступне житло![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080403/461-5-1.jpg)
Підбило підсумки 100 днів своєї діяльності й Міністерство регіонального розвитку та будівництва України. Серед найцікавішого — проект закону «Про будівництво доступного житла». За словами міністра Василя Куйбіди, квартири в будинках, зведених у рамках відповідної програми, можна буде придбати вже наступного року. «Цьогоріч ми почнемо будівництво», — обіцяє міністр і розповідає, що на багатоповерхівку потрібно від восьми місяців до року, бо «швидше у нас не будують». Хіба що будинки у сільській місцевості на дві або чотири квартири можна буде придбати вже в цьому році. «Такі будинки роблять за три місяці, — пояснює Куйбіда, — бо у нас нові технології будівництва: чим швидше будуєш, тим дешевше виходить».
Куйбіда розповідає, що вже все підготовлено для того, щоб почати активно втілювати в життя «доступне житло» — міністерство, за його словами, фактично завершило формувати нормативну базу. Більш того, вже підібрані місця, де будуватимуть це житло, і є пілотні проекти. «Тиждень тому завершили конкурс проектів — їх було подано близько 200, відібрано 72. Ці проекти можуть стати пілотними у відібраних областях, містах...», — повідомив Куйбіда. До того ж, уже розроблено критерії нормування доступного житла — 18—22 кв. м загальної площі на одного члена сім’ї: «Коли йде мова про доступне житло, коли участь бере держава, яка допомагає людині отримати житло, то вже існують певні обмеження. Міністерство запропонувало: на одного мешканця має припадати 18— 20 кв. м». За словами Куйбіди, залишилося тільки прийняти закон «Про доступне житло» і передбачити кошти в держбюджеті, необхідні для того, щоб «зробити перші внески за тих людей, які мають право на отримання такого житла».
Куйбіда підкреслює, що «голови обласних адміністрацій і міські голови виявили велику зацікавленість в реалізації цієї програми». Хоча, за його словами, існує стереотип, що будівельним компаніям не вигідно братися за такі проекти, та ряд будівельних компаній, які «готові розгортати таке будівництво, брати участь у цих програмах», уже звернулися до міністерства. Міністр пояснює: «Це цікаво для них, бо ринок житла тільки починає формуватися, — і додає: — Вони теж отримають прибуток, тому готові працювати на ринку будівництва доступного житла».
Яким же чином уряд збирається зробити житло доступним? «Економити потрібно на всьому», — впевнено говорить Василь Куйбіда. По-перше, перераховує він, «будуть використовуватися місцеві будівельні матеріали, бо це значно здешевлює житло, адже у структурі собівартості житла понад 50% — за будматеріалами». По-друге, житло здешевлюватимуть і через проекти: «Ми зараз формуємо банки таких проектів у кожному регіоні країни. Проекти зараз не замовляються наново, бо це теж час, поки зроблять новий, і це гроші. Якщо брати вже використаний в минулому проект, що добре себе зарекомендував, то йдеться тільки про його прив’язку і виплату гонорару його авторам», — ділиться «секретами» здешевлення міністр, однак додає, що економія не буде аж такою вражаючою, бо в собівартості житла проект займає 2—3%.
Куйбіда нагадує і про ініціативу Віктора Ющенка скеровувати на будівництво доступного житла 0,5% від ВВП. «А це приблизно півмільярда (гривень. — Авт. )», — уточнює Куйбіда.
Потрібно пам’ятати і про проблему виділення земельних ділянок, розв’язання якої, за словами Куйбіди, знизить собівартість на 5—7%. Понизити вартість може й те, що «місцева влада не нав’язуватиме технічні умови, не забиратиме ніяких відрахувань від цього житла на соціальні потреби, не забиратиме кілька квартир на інші якісь черги — це теж, звичайно, здешевлює житло».
Що стосується вартості одного квадратного метра доступного житла, то тут Куйбіда радить усе-таки враховувати зміни економічної ситуації в країні. «Станом на сьогодні 500 доларів можуть бути вартістю квадратного метра, як ми проаналізували з колегами, науковцями механізм ціноутворення, — обнадіює він, проте майже відразу додає: — Нічого не стоїть на місці: зростає ціна електроенергії, а це призводить до подорожчання будівельних матеріалів, бо вони виробляються з її використанням. Здорожчання пального теж лягає на собівартість, дорожчають будівельні механізми, росте наша зарплата, значить зростають видатки на будівництво. Тому говорити про якусь конкретну цифру на довгий час, мабуть, немає сенсу». Він підкреслює, що все залежить «від змін в економіці нашої держави».
Крім того, Мінрегіонбуд розробив проект загальнодержавної соціально-економічної програми забезпечення населення житлом на 2009— 2016 роки. Проект концепції цього документа вже подано на розгляд уряду. «Сьогодні, як, мабуть, і 20 років тому, питання забезпечення громадян України житлом є актуальним. Якщо ми будемо йти тією стежкою, якою рухалися останнє десятиліття, то цієї проблеми ми не розвяжемо», — підкреслює Куйбіда. За його словами, «такі підходи не можна вважати соціально справедливими, коли ми даємо безкоштовно квартири і тому, хто живе на межі бідності, і тому, хто отримує платню в кілька тисяч доларів». Він наголосив, що обов’язком для міністерства, яке він зараз очолює, є створення окремого сегменту на ринку будівництва житла.