Джордж СОРОС: Не можна чекати, що філантропія замінить уряд
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080126/414-4-2.jpg)
Президент Фонду Сороса і фундатор Інституту відкритого суспільства Джордж СОРОС почав свою добродійну діяльність у 1970-х роках. Він надавав фінансову підтримку дисидентам у країнах за «залізною завісою». Крім того, успішний фінансист створив мережу добродійних організацій, які сьогодні працюють у понад 50 країнах світу. Метою створення цих організацій є просування цінностей демократії та відкритого суспільства. У бліц-інтерв’ю відомий меценат дав оцінку організованого Фондом Пінчука круглого столу з питань добродійності та загалом оцінку українській добродійності. Окрім того, він зазначив, які питання необхідно вирішити українському урядові.
— Яке ваше враження від участі в круглому столі й загалом про дискусію з питань добродійності?
— Я гадаю, що це був гарний круглий стіл. Тут були добре і щире обговорення питань добродійності. Загалом, я вважаю, що це був хороший круглий стіл.
— Яка у вас склалася думка про українську філантропію?
— Я дуже радий, що Віктор Пінчук і Ренат Ахметов активно беруть участь у цій сфері. Тому я вважаю, що філантропічна діяльність в Україні добре розвивається.
— Чи може, на вашу думку, філантропія поліпшити життя людей?
— Не можна чекати, що філантропія замінить уряд. Передусім, важливо мати добрий уряд, якого у вас ще немає. У вас немає верховенства права. Саме це вам потрібно розвивати насамперед.
— Ви вважаєте, що український уряд поки що не справляється з цими речами?
— Поки що, ні. Особливо це стосується судової сфери і верховенства права в країні. Я гадаю, що це найбільший виклик для України.
— Пане Соросе, чи бачите ви в нинішнього уряду України політичну волю вирішити проблеми, названі вами?
— Складно сказати. Такі речі потребують багато часу. Але я вважаю, що загалом прогрес є. Однак, я не думаю, що можна сказати про те, що ці проблеми вирішено.
— Ви, мабуть, чули, яку реакцію викликала в Росії подача Україною заявки на приєднання до Плану дій щодо отримання членства в НАТО. Як, на вашу думку, повинен реагувати на це Захід?
— Я чув, що з цього питання є дуже різні погляди. Я стороння людина і не вважаю, що маю право висловлювати свою думку.
— Але, як стороння людина, чи можете ви сказати, як Захід реагуватиме на заяви Росії щодо вживання дій у відповідь?
— Я сподіваюся, що Росія не піде на ці заходи.