Перейти до основного вмісту

Державний пріоритет

Сербія не визнає незалежності Косова
28 грудня, 00:00
ПРЕЗИДЕНТ СЕРБІЇ БОРИС ТАДІЧ І ПРЕМ’ЄР-МІНІСТР ВОЇСЛАВ КОШТУНІЦА (НА ФОТО СПРАВА НАЛІВО) ВІТАЮТЬ ОДИН ОДНОГО З УХВАЛЕННЯМ РЕЗОЛЮЦІЇ ПО КОСОВО / ФОТО РЕЙТЕР

Сербська Народна Скупщина переважною більшістю голосів ухвалила резолюцію, що засуджує будь-які спроби Косова оголосити незалежність. Документ проголошує захист територіальної цілісності Сербії державним пріоритетом. У резолюції також говориться, що Сербія утримається приймати запрошення до Євросоюзу та НАТО, якщо вони визнають незалежність Косова. Резолюцію підтримали президент країни Борис Тадіч і прем’єр-міністр Воїслав Коштуніца, які очолюють дві основні партії, що входять до правлячої коаліції. За ухвалення документа виступили й опозиційні партії. Загалом за ухвалення документа проголосувало 220 депутатів. Проти було подано 14 голосів. Під час дебатів у парламенті Борис Тадіч заявив, що Сербія ніколи не визнає незалежності Косова, — повідомляє Бі-Бі-Сі. За його словами, країна зробить усе можливе, щоб утримати край, продовжуючи інтегруватися в ЄС. Він додав, що Сербія може звернутися до міжнародних судів з позовом, що оскаржує законність одностороннього проголошення незалежності Косова. Воїслав Коштуніца додав, що косівські серби повинні «ігнорувати одностороннє оголошення незалежності». Лідери Косова заявляють, що проголосять незалежність найближчими тижнями за підтримки США та Євросоюзу. Новообраний косівський уряд раніше натякав на можливість оголошення незалежності після 10 грудня, коли міжнародні посередники мали офіційно доповісти генсеку ООН про провал переговорів з Сербією про статус краю.

Нагадаємо, переговори про статус Косова в Раді Безпеки ООН зайшли в глухий кут, бо, на думку Москви, проголошення незалежності без згоди Сербії завдасть шкоди наявній системі міжнародних відносин. Американська ж сторона вбачає розв’язання проблеми тільки у визнанні незалежності Косова. Більшість населення Косова становлять етнічні албанці, які вимагають незалежності, однак Сербія, до складу якої входить край, заперечує такий крок. Незважаючи на формальну приналежність Косова до Сербії, останні вісім років управління в краї здійснювалося силами ООН. Загалом позиція Заходу зводиться до того, що зберігати нинішній статус-кво безкінечно не можна. Спецпредставник ООН у Косові Марті Ахтісаарі у своєму плані пропонував «підконтрольну незалежність» Косова. План, схвалений етнічними албанцями, передбачає нагляд міжнародних агентств за діями державних органів незалежного Косова, який би забезпечив дотримання прав сербського населення. Однак в ухваленій Народною Скупщиною резолюції говориться, що «перед прибуттям на територію Косова якоїсь іншої міжнародної місії, яка, як планується, має замінити нинішню адміністрацію ООН, треба виробити компромісне рішення майбутнього статусу Косова й отримати на це схвалення Ради Безпеки».

У резолюції також говориться, що Сербія утримається приймати запрошення до Євросоюзу й НАТО, якщо вони визнають незалежність Косова.

Про те, якими наслідками може загрожувати визнання міжнародною спільнотою незалежності Косова, читайте в статті сербського експерта.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати