Перейти до основного вмісту

Нелюдяний фактор

Учора країна проводжала в останню путь загиблих шахтарів. Старшому було 49 років, молодшому — 21...
21 листопада, 00:00
ФОТО УНІАН

На ранок вівторка на поверхню шахти ім. Засядька видано 78 тіл загиблих гірняків, виявлено ще десять тіл. Крім того, 31 людина перебуває в лікарні, одна з них у стабільно важкому стані. Розпізнано 44 людини, підготовлені до розпізнання 23 тіла.

Учора, готуючи цей матеріал, «День» подзвонив міністру вугільної промисловості України Сергію Тулубу. Міністр не міг говорити — диктофон зафіксував слова, що рвуть душу «Проводжаючи в останню путь...» Країна ховала своїх ні в чому не винних шахтарів, тих, хто регулярно забезпечував її теплом, й у результаті віддав все життя. І тут не можна (неетично, нелюдяно та грішно) навіть говорити про ціну цього вугілля, якою б низькою вона не була. Тому що життя людини взагалі не має ціни. Але це в категоріях моралі, про яку в нашому суспільстві лише говорять, але мало що роблять для того, щоб нею керуватися. А економічні показники абсолютно прагматичні й жодним емоціям не піддаються. У сухому залишку шахтарської праці в Україні — у середньому три смерті на мільйон тонн вугілля. Це навіть більше, ніж у Китаї, який також нещодавно здригався від підземної катастрофи. І незрівнянно більше, ніж в інших вугледобувних країнах, де на варті шахтарського життя стоїть не лише сучасне гірське обладнання, а й система оплати праці (не відрядна, а погодинна), що захищає шахтарів від непотрібного ентузіазму та прагнення господарів підземних підприємств до прибутку. Невипадково, багато хто з експертів, хто знайомий із технічним оснащенням шахти ім. Засядька, яке за всіма оцінками було одним із кращих в Україні, натякають на те, що в основі трагедії, що сталася тут 18 листопада, лежить людський фактор...

Напередодні, віце-прем’єр Андрій Клюєв, який очолює урядову комісію з розслідування причин аварії, повідомив: «Поховали — наступного дня починається виплата компенсації». Нагадаємо, що кожній шахтарській родині, яка втратила годувальника, держава має виплатити 100 тисяч гривень...

А під землею вже велися відновлювальні роботи. «Є задимлення, але, на щастя, температура впала до 55—56 градусів», — повідомив Клюєв, та додав, що у шахті працюють не лише рятувальники, але й робітники шахти, які розбирають завали. «На конвеєрному штреку 13-ої західної лави... відновлюють гірську виробку. Там на з’єднанні лави з конвеєрним штреком є завал. Цей завал зараз розбиратимуть. За попередніми даними, там знаходяться дві людини. Аналогічна ситуація на 14-му західному конвеєрному штреку, там завал складає 25 метрів. Зараз співробітниками гірничорятувальної служби відновлюється вентиляція, після цього почнуться роботи з розбору завалу, й там орієнтовно знаходяться 3—4 людини».

А в Києві думали про те, як уникнути подібних катастроф у майбутньому. Президент Віктор Ющенко підписав указ «Про невідкладні заходи з подолання наслідків аварії на орендному підприємстві «Шахта імені А.Ф. Засядька». Уряду наказано у повному обсязі вирішити питання фінансування заходів із ліквідації наслідків аварії, проаналізувати її причини, створивши для цього відповідну державну комісію, й, за результатами аналізу, вжити у встановленому порядку заходи із притягнення винних у аварії до відповідальності. Кабмін також повинен забезпечити надання матеріальної допомоги потерпілим і сім’ям загиблих, посилити профілактичну роботу із запобігання нещасним випадкам на виробництві й зменшенню ризику виникнення аварій.

Уряду ставиться в обов’язок упровадити широкомасштабну комплексну дегазацію вугільних пластів, реалізувати у встановлені терміни й у повному обсязі інші заходи, передбачені Програмою підвищення безпеки праці на вугледобувних і шахтобудівних підприємствах, затвердженою Кабміном у березні 2006 року. На шахтах, відповідно до указу, пройдуть комплексні перевірки умов праці та дотримання правил безпечного проведення робіт, повинен з’явитися механізм економічного стимулювання суб’єктів господарювання для покращення умов і охорони праці (шляхом диференціації страхових тарифів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в залежності від стану умов і безпеки праці, рівня виробничого травматизму). Кабміну доручено забезпечувати супровід у Верховній Раді законопроекту про газ (метан) вугільних родовищ.

Тим часом на всіх шахтах України, де є загроза викиду метану, впроваджено особливий режим, повідомив голова Держміськпромнагляду Сергій Сторчак. Але хто може гарантувати, що нинішня трагедія буде останньою? Сьогодні видобуток вугілля в Україні ведеться в надто важких гірничо-геологічних і температурних умовах, яких немає в жодній країні світу. Середня глибина розробки вже сягнула 700 метрів. 160 шахт працюють без реконструкції вже понад 20 років. Більше, ніж 100 шахт — 45 років. 50 шахт введені в експлуатацію понад 100 років тому. За останні 20 років реконструйовано лише вісім шахт. Враховуючи цю статистику, нам не варто чекати сприятливих прогнозів... Відповідаючи на запитання «Дня» щодо реальності закриття шахти ім. Засядька, й інших метанонебезпечних вугільних підприємств, Сергій Тулуб повідомив, що в Україні їх 90%. «Ось і міркуйте, чи можна їх закривати», — сказав він, а ще на одне запитання про те, що ж робити, відповів, — життя триває. Працюватимемо над цією проблемою».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати