Завдання — «європеїзувати» Майдан
Міська влада хоче знищити в центрі Києва куточок україністики
Вже тиждень триває протистояння між київською владою та сімома приватними підприємцями, які торгують на Майдані Незалежності, поблизу Головпоштамту українськими книгами, дисками і касетами з українською музикою, національною символікою тощо. Підприємці уже четверту добу ночують на Майдані, щоб їх з орендованих ними торгівельних місць не відтіснили поливальні машини і трактори, які стоять тут кілька днів упритул до столів. А все почалося з особистого візиту «мера всіх киян» на Майдан, де він добре роздивився, похитав головою, ознайомився із документацією торгівців і, за словами приватного підприємця Ганни Коваленко, резюмував: «у вас поганий вигляд». А через два тижні почалася справжня війна...
— 2 серпня о 10 годині ранку до нам підійшли невідомі особи, які не представилися, не показали посвідчень, і почали забирати наше майно (про це є відеозйомка на мобільному мого колеги), — розповів «Дню» приватний підприємець Сергій Тафій. — Це були 9 чоловік, 2 з яких — у міліцейській формі. Пізніше ми взнали, що вони — з Шевченківської райдержадміністрації, відділу благоустрою, що на Пирогова, 5. Ми поїхали до них. Там захотіли, щоб ми підписали акт, що ми ніби то порушуємо порядок — перешкоджаємо вільному пересуванню громадян, але у нас є дозвіл на розміщення об’єкта торгівлі і договір з Шевченківською райрадою про оренду земельної ділянки. Всі документи у нас у порядку. Загалом кожен підприємець сплачує в місяць приблизно по дві тисячі гривень усіх податків та сплачуємо державне мито за оренду землі.
Починаючи з другого серпня, приватних підприємців почали буквально «витискати» з їхніх місць — поливальними машинами і тракторами. У підприємця Ярослава Мельника є відеозйомка на мобільному, як вночі вони не пускали трактор, аби той зайняв орендовану ними землю. Ці факти, вважають підприємці, послужили найважливішим аргументом, завдяки якому шевченківська влада віддала забране майно.
Підприємець, яка тут працює вже 19-й рік, обурена тим, що Леонід Черновецький запропонував торгівцям перекласти своє майно на лотки і ходити з ними по Майдану та Хрещатику, як це начебто роблять в Європі. Керівник профспілки працівників незалежної преси, підприємець Ганна Коваленко обурюється: як вона у свої 68 років може ходити цілий день з книжками на шиї!? Що ж до «європейськості», то, зі слів торгівців, які теж бували у світах, і в Туреччині, і в Празі, і в Парижі, національну символіку продають так само, як вони — на розкладках. До речі, ще одна історія стосується розкладок: за певний час до цих подій, комісії із Шевченківської райдержадміністрації не сподобалися столи, на яких стоїть продукція підприємців — що нібито вони не вписуються в архітектуру. Тож аби «вписатися», підприємці замовили інші розкладки — по три тисячі за кожну.
Слід згадати, що торгівля на Майдані Незалежності українською продукцією почалася ще до незалежності України — у 1989 році. Тоді це було єдине місце в Києві, де можна було купити жовто-блакитний прапор чи значок з тризубом. Ганна Коваленко згадує, що тоді їх навіть звільнили від податків. Тим не менше, зі слів підприємців, протягом усього часу з ними постійно воює влада — яка прийде, така воює. Згадуючи добрим словом інших мерів, підприємець Дмитро Никифорець каже, що ті хоч використовували інші методи — відтягували з підписанням договору про оренду землі, дозволом на торгівлю, але щоб силою забирати майно і ставити на їхні робочі місця трактори — такого ще не було. На жаль, у Шевченківській райдержадміністрації відмовилися коментувати ситуацію, хоча й погодилися, що «чули про неї».
Найбільше підприємці обурені тим, що їх почали виганяти з робочих місць ще до закінчення терміну дії дозволу на торгівлю — 31 серпня. Адже тоді влада змогла б розправитися з ними «законно» — юридичною казуїстикою. Наразі ж підприємці говорять: поки право на їхній стороні, вони будуть його відстоювати — ночуючи на Майдані, пікетуючи мерію, лягаючи під колеса тракторів, звертаючись до міліції та прокуратури. Зрештою, чим й займаються наразі...
КОМЕНТАР
Олена ЗУБКОВА, приватний адвокат:
— Приватні підприємці, які торгують на Майдані Незалежності національною символікою, об’єднані в Профспілку працівників незалежної преси. Профспілка орендує земельну ділянку біля Головпоштамту у розмірі 40 кв. м, яка входить у план договору оренди, виданої на підставі дозволу на розміщення об’єкта торгівлі — п’яти столів. Дії, які вчинили представники влади по відношенню до приватних підприємців, підпадають під Кримінальний кодекс України — статтю 364 (ч.2 і ч.4) — перевищення службових повноважень та статтю 206 — перешкоджання здійсненню господарської діяльності. Також якщо відбувається вилучення майна, обов’язково має бути для цього підстава та повинен складатися акт вилучення майна. В цій же ситуації усе відбулося без жодного документа — це дуже грубе порушення.