На захист костелу стали африканці
Третій тиждень у центрі Дніпропетровська триває акція протесту римо-католиків, які намагаються врятувати від руйнування храм Святого Йосифа, повернення якого вони добиваються всі роки незалежності України. Приводом стали будівельні роботи, розпочаті власником будівлі, незаконно проданої Дніпропетровською облрадою за часів головування П. Лазаренка. Римо- католики стверджують, що під виглядом ремонту собор, з приводу якого йдуть судові розгляди, хочуть або змінити настільки, щоб він утратив вигляд культової споруди, або взагалі зруйнувати. Доказом цього стала різка активізація робіт у храмі, особливо після того, як біля стін собору з’явилися віруючі. Костел обнесли металевою огорожею, а робітники заходилися руйнувати дах і склепіння зі старовинною ліпниною, що вціліла з часу зведення споруди 1877 року. Щоб завадити руйнуванню храму, римо-католики перекрили виїзд «КАМАЗам», завантаженим уламками й будівельним сміттям.
До акції протесту дніпропетровських римо-католиків уже долучилися їхні одновірці зі східної й західної України, кількох країн Євросоюзу та навіть із Африки. «Я ніколи не думав, що в такій культурній і цивілізованій країні, як Україна, — сказав журналістам громадянин Нігерії Еммануель Окпокоро, — влада може перешкоджати поверненню храму віруючим або байдуже спостерігати за тим неподобством, що коїться». Учасники акції встановили біля костелу майже два десятки наметів. Разом з ченцями вони цілодобово моляться, щоб Господь напоумив грішників, які підняли руку на храм.
Звернути увагу дніпропетровської влади на ситуацію, що склалася навколо костелу, спробував і Генеральний консул Республіки Польща в Харкові Гжегож Сорочинський. Зовсім нещодавно, нинішньої весни він брав участь у презентації фільму, створеного в Дніпропетровську за п’єсою Кароля Войтили — Папи Римського Івана Павла II. Тоді він сказав чимало щирих і теплих слів про розвиток українсько- польської співпраці. Тепер у його голосі лунали нотки подиву й розчарування. Адже в Дніпропетровську, за його словами, без особливих проблем повернули віруючим лютеранську кірху й хоральну синагогу. «Чому ж, — запитував Г. Сорочинський, — таке ставлення до римо-католиків?» Генеральний консул обговорив з владою Дніпропетровська питання, пов’язані з підготовкою до проведення футбольного чемпіонату «Євро-2012», і просив допомоги у розв’язанні конфлікту навколо костелу. Мер Дніпропетровська Іван Куліченко пообіцяв, що роботи в храмі припинять до рішення обласного господарського суду, де останнім часом розглядається позов римо-католицької общини. Проте міський голова повернення храму аж ніяк не гарантував — натомість він запропонував... виділити ділянку землі під будівництво нового костелу.
Хоч би як там було, але від імені віруючих єпископ Харківсько-Запорізької діецезії римо-католицької церкви Станіслав Падевський у черговий раз звернувся з телеграмою на ім’я Президента України Віктора Ющенка. Він переконливо просить главу держави врятувати собор Святого Йосифа від варварського руйнування. «На наших очах, пише єпископ, у центрі Європи руйнується храм Божий. Цей факт не лише принижує нас як людей віруючих, а й викликає сором перед світовою громадськістю як громадян вільної країни». Щоправда, досі всі спроби достукатися до Президента В. Ющенка особливого успіху не мали. Очевидно, доля багатостраждального костелу більше непокоїть жителів далекої Африки, ніж столичні інстанції в Україні.