Знайдіть відмінність...
Для одних людей у світі немає нічого нуднішого за статистику, для інших — ця пані цікавіша за всіх інших. Учора вона, треба сказати, порадувала своїх симпатиків в Україні, сповістивши про зростання промислового виробництва в червні стосовного такого ж місяця минулого року на 10,4% і на 0,5% в порівнянні з попереднім місяцем. Але далі дехто неодмінно підкреслить, що темпи зростання в промисловості сповільнилися, оскільки тепер вони нижче, ніж у перші місяці року, внаслідок чого темпи зростання за підсумками шести місяців знизилися до 11,8%.
Ну чим погана ця цифра? Ще порівняно недавно ми могли лише мріяти про те, щоб промислове виробництво підіймалося темпами, що перевищують зростання ВВП. Сьогодні це стало реальністю і свідчить про те, що країна йде вперед не за рахунок якихось сумнівних операцій, а розвиває свої виробничі потужності, нарощує кількість робочих місць.
Та не перевелися ще любителі шукати чорну кішку в темній кімнаті, де її до того ж і зовсім нема. Такі критики обов’язково зроблять вигляд, що їм невідома роль бази порівняння. А справа в тому, що саме торішнього червня промислове виробництво нарешті різко пішло вгору, і, відповідно, саме в червні до червня зростання виходить уповільненим. Але якщо відкинути базу порівняння, то, на думку експертів «Дня», становище в українській промисловості особливих побоювань у справжніх любителів статистики не викличе. На підтвердження цього можна привести ще й дані про інфляцію за червень. У них указується, що по непродовольчих товарах її в країні немає взагалі — нуль. І це означає, що за великим рахунком промисловість працює саме так, як треба: немає ні зайвої пропозиції товарів на ринку, ні дефіциту. За даними Держкомстату, в червні цього року порівняно з червнем-2006 значне зростання зафіксоване в машинобудуванні — на 25,5%, у харчовій промисловості — 15,9%, виробництві будматеріалів і скловиробів — на 15,8%, деревообробці — на 12,7%, виробництві коксу і продуктів нафтопереробки — 9,3%. Обсяг виробництва в минулому місяці збільшився у виробництві й розподілі електроенергії, газу і води — на 7,3%, металургії — на 6,1%, хімії та нафтохімії — на 3,6%, у видобувній промисловості — на 0,9%. Правда, погано спрацювала легка промисловість, де після деякого прискорення в квітні було знову, як і в травні, зафіксоване падіння на 6%. За підсумками шести місяців у лідерах зростання деревообробка — 30,3%, виробництво будматеріалів і скловиробів — 24%, машинобудування — 23,3%, металургія — 13,9%, харчова промисловість — 13,8%.
Інша справа — продовольчий ринок, який значною мірою залежить від погодних умов, а також поведінки чиновників, зі слів яких населення дізнається про перспективи конкретних товарних ринків. Але у чиновника, частіше за все, при цьому свій розрахунок: якщо своєчасно прокукарікати про страшну засуху, не будеш битим за неврожай і, можливо, ще що-небудь і вижебраєш із держбюджету для підвідомчих структур. Ще більше стараються політики в обох таборах: у одних — задача утриматися, в інших — зіштовхнути суперників. От і перекрикують один одного, не надто піклуючись про те, як відгукнеться їхнє слово на цінниках в магазинах і на базарах. Головне — якнайболячіше ущемити супротивника та відібрати у нього рейтингові очки. Чи не з цією метою в щойно народженому блоці «Наша Україна — Народна самооборона» відразу заходилися пророчити підвищення цін на продукти харчування? Голова економічної ради Народного Руху України Володимир Лановий, як повідомляє Інтерфакс Україна, прогнозує різке підвищення цін на продукти харчування. «Підняття цін на продукти харчування, яке сьогодні спостерігається в усіх регіонах України, є наслідком загальної інфляції, яка почалася в Україні ще в грудні 2006 року», — цитує Ланового прес-служба цього блоку.
«Сьогодні уряд неспроможний вжити необхідних заходів для попередження зростання цін, оскільки він не бореться з джерелами інфляції, а лише намагається притиснути адміністративними методами продавців і виробників продукції», — говорить цей великий експерт у царині інфляції (саме за його урядового керівництва вона досягла в Україні небачених у світі розмірів). «Силою можна стримувати ціни максимум місяць, після чого відбудеться різке підвищення, оскільки виникає дефіцит, ажіотажний попит, і після такого «керування» інфляція набере ще більші оберти», — зі знанням справи віщає Лановий, хоча напевне розуміє, що таким чином рубає також і сук, на якому сидить. А хто весь цей час спостерігав за діяльністю уряду як представник Президента? Чому ж не доповідав раніше? І Президент навіть одного разу похвалив уряд, назвавши його заходи щодо боротьби із посухою адекватними!..
Подібними віщунами днями була запущена інформація про підготовлювану зміну курсу гривні. Спростовуючи її, глава Нацбанку Володимир Стельмах сказав: «Це неправда, немає підстав для таких рішень. Я не знаю, хто запустив ці плітки. Курс буде стабільним, — і вслід за цим пожартував: — Завжди, доки існує Україна», — демонструючи людям, чим відрізняється справжній державний діяч від тимчасовця-політика.