Дніпропетровські католики звертаються... до УЄФА
На Дніпропетровщині знову ображають римо-католиків — група віруючих цієї конфесії постраждала від побиття на вході до храму Святого Йосифа, повернення якого релігійна громада добивається вже протягом 15 років. Керівники громади стверджують, що в ході інциденту їхні єдиновірці, в основному жінки, отримали не лише поранення й удари — сліди крові залишилися на сходинках ганку, де під час революції був розстріляний настоятель собору.
А почалося все з того, що у переддень Дня Конституції України група віруючих під головуванням священиків увійшла до костелу, який нині не функціонує, і протягом тижня молилася за спасіння душ грішників, які довели храм Божий до стану руйнації. Справа в тому, що, незважаючи на наполегливі прохання римо-католиків повернути їм святиню, збудовану їхніми єдиновірцями на головному проспекті міста ще 1877 року, дніпропетровська влада всіляко ухилялася від розв’язання питання по суті. Більше того, майже десятиріччя назад, коли на Дніпропетровщині головував П. Лазаренко, культова споруда була без жодних на те підстав продана якійсь панамській фірмі. Відтоді римо- католицька громада не полишала надій на повернення храму й намагалася оспорити результати «прихватизації» в судових інстанціях. Як розповідає прес-секретар громади, отець Олександр, близько року тому їм вдалося домогтися в господарському суді визнання правонаслідування. Тоді ж власники будівлі розпочали в ній капітальний ремонт — зламали внутрішній інтер’єр і частково розібрали дах. Минуло багато часу, але будівля, приведена будівельниками у непридатний стан, продовжує руйнуватися від негоди, поступово перетворюючись на пристановище бомжів. Нетверезі перехожі використовують костел як громадський туалет й уже неодноразово в ньому займаються дерев’яні перекриття та будівельне сміття. Отець Олександр і його єдиновірці вважають, що старовинна будівля навмисно доводиться до катастрофічного стану, щоб потім його просто можна було зруйнувати й на цьому місці збудувати щось інше. Адже оспорювати в судах після цього буде вже просто нічого. «Ураховуючи, що будівля костелу стоїть порожня, ніким не охороняється і при цьому оскверняється, — розповідає отець Олександр, — ми вирішили увійти в неї та проводити там богослужіння. По суті ми її охороняли від розкрадачів і руйнування, адже це наш християнський обов’язок — захистити культову споруду, яка, до того ж, історично належить римо-католицькій церкві».
Юридичні власники будівлі спохватилися лише за тиждень, коли дізналися, що у храмі моляться люди. Пізно ввечері у костелі з’явилися сильної статури молодики, які без зайвих церемоній почали викидати культовий інвентар, бити та виганяти на вулицю віруючих. Зупинити їх вдалося лише співробітникам міліції, яких викликали перехожі. Самі римо-католики залишили храм після звернення генерального вікарія, отця Яна Собіла, який приїхав для врегулювання конфлікту до Дніпропетровська. Тепер обурені віруючі, які безрезультатно зверталися до української влади протягом 15 років, мають намір скаржитися в європейські інстанції. Зокрема, вони хочуть звернути увагу президента УЄФА Мішеля Платіні, адже Дніпропетровськ — один із чотирьох міст України, де готуються приймати футбольний чемпіонат «Євро-2012». Можна не сумніватися в тому, що на змагання до України приїдуть не лише спортсмени, але й тисячі туристів із Польщі, Італії, Іспанії, Португалії, Франції й інших католицьких країн Європи. У Дніпропетровську їм не лише ніде буде помолитися, але й, як показують останні події, за релігійні переконання можуть запросто нам’яти боки. Їхні єдиновірці з приходу Святого Йосифа вважають, що проводити футбольний чемпіонат слід лише в місті, де європейців зможуть прийняти по-європейському. Для цього недостатньо забезпечити комфорт на стадіонах і в готелях — слід, передусім, виконувати положення Конституції України та навчитися поважати людські права.