Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Дивний консенсус

07 липня, 00:00

На одному з українських сайтів ще вчора можна було ознайомитися з матеріалом під рубрикою «Фотофакт». На фотографії дівчина заклеює слово «палата» на вивісці Тендерної палати України, замінюючи його на слово «мафія». У кореспонденції повідомляється, що молодіжному пікету, що спробував таким чином якось вплинути на діяльність цієї громадської організації, працівники палати погрожували, демонструючи при цьому номер міністра внутрішніх справ, що є в мобільному телефоні.

Тим часом сьогодні ситуація навколо тендерних закупівель вже настільки розпалилася, що політичні сили в зв’язку з цим, здається, впритул підійшли до прийняття рішення. Питання лише в тому, яким воно буде. У середу секретар Ради національної безпеки і оборони України Іван Плющ повідомив журналістам, що РНБО до 13 липня може ухвалити на своєму засіданні рішення щодо зміні механізму тендерних закупівель у країні. Плющ повідомив, що протягом останніх двох днів зустрічався з першим віце- прем’єром, міністром фінансів Миколою Азаровим і першим заступником міністра фінансів Вадимом Копиловим. З ними він обговорив підготовку пакету необхідних документів для винесення їх на РНБО. «Якщо ми отримаємо документи до 10-го числа, то до 13-го проведемо (ці документи) через Раду національної безпеки і оборони і через відповідний указ президента», — сказав Плющ.

Ця, на вигляд миролюбна і відповідна дійсним вимогам часу заява, вкотре демонструє, наскільки в політичному класі нашої країни вкоренилося нехтування правом. На сьогодні законодавство про систему тендерних закупівель для потреб держави, яким би поганим і корупційним воно не було, регулюється законом України. Відповідно, тільки іншим законом і можна його скасовувати або, вносячи зміни, поліпшувати. Ані РНБОУ, ані Президент, як відомо, закони приймати не мають права, так само як і скасовувати їх.

І чи не краще пригадати, що відповідний закон прийнятий Верховною Радою ще 19 червня, хоча, природно, не підписаний Президентом, який неодноразово своїми указами розпустив парламент. Закон, на думку експертів, вводить сприятливіші умови проведення процедур держзакупівель, балансує системи державного і громадського контролю в цій сфері. Багато які фахівці вважають, що введення закону в силу позитивно вплине і на процес подальшого просування України до Світової організації торгівлі.

Рекомендує Україні модернізувати систему державних закупівель і Всесвітній банк. Його директор по Україні, Білорусі і Молдові Пол Бермінгхем говорив про це із посиланням на результати дослідження ВБ. Зараз, як зазначив П. Бермінгхем, кілька приватних організацій домінують у сфері держзакупівель, а існуюча система контролю і аудиту виявилася слабкою.

Знає про корумпованість цієї сфери і Президент України. За словами заступника глави секретаріату Віктора Бондаря, в ході поїздок Президента регіонами представники місцевого самоврядування говорили про корумпованість цієї сфери. «Тендерна палата України по суті повністю регулює замість держави всю систему державних закупівель, починаючи від банальної школи і закінчуючи будь-яким міністерством або ж іншим центральним органом виконавчої влади», — наголосив Бондар. — Щоб цю систему зруйнувати, все, що необхідно — це ухвалити рішення на рівні діючої коаліції і на рівні прем’єр-міністра».

Цікаво, що все це він говорив усього лише через три дні після того, як названий закон був прийнятий парламентом. От би і спрямувати зусилля на те, щоб його підписав Президент... Адже законом «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», зокрема, передбачається скасування норм, що надають Тендерній палаті України адміністративні функції, збільшення нижніх вартісних меж, за яких розпорядники державних коштів мають застосовувати процедури державних закупівель, передбачені чинним законом. Крім того, закон передбачає безкоштовну публікацію оголошень про заплановані закупівлі, а також розширює перелік предметів закупівлі тощо.

Напередодні подання закону до Верховної Ради прем’єр-міністр Віктор Янукович зазначав на засіданні уряду: «У нас останнім часом уся країна страждає від того, що ухвалено недосконалий закон про державні закупівлі. Ситуація катастрофічна, корупція процвітає». Прем’єр при цьому сказав, що уряд збирається узгодити законопроект з секретаріатом Президента і просити Президента підписати цей закон.

Хто ж наразі перешкоджає вдосконаленню тендерного процесу? Відповідаючи, можна, звичайно, насамперед назвати чиновників Тендерної палати, яку молоді активісти обізвали тендерною мафією. Наскільки це відповідає дійсності, звісно, розбиратися суду. Але за Палатою, мабуть, не можуть не стояти і більш високі особи, причому з обох політичних таборів. Пікетники, зокрема, називають двох відомих народних депутатів — Раїсу Богатирьову і Ксенію Ляпіну. Чи можливий такий дивний альянс?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати