«Чорний» експорт
Прогалини в українському законодавстві сприяють незаконному вивезенню лісу. Так, на Житомирщині постійно зростає експорт лісопродукції. За даними митниці, у 2005 році її (головним чином дуб і ясень) було вивезено на 169 мільйонів гривень, торік — на 196 мільйонів, а вже у першому кварталі нинішнього року — на 62,5 мільйона гривень.
Заступник начальника митниці, начальник відділу боротьби з порушенням митних правил і митної варти Віктор Тітов сказав «Дню», що це може свідчити, зокрема, про зростання вирубки деревини якісних порід. Перевірки, проведені митними органами наприкінці минулого і на початку цього року, за даними Тітова, встановили низку випадків, коли лісопродукція (вартістю більше мільйона гривень) експортувалася з підробленими сертифікатами. Підробку важливих документів, на думку Тітова, провокують прогалини у законодавстві. Зокрема, згідно закону, сертифікат про походження лісопродукції видається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади (у даному випадку — це Держкомлісгосп) або його територіальним органом. Однак, при цьому не вказується, що це має робитися виключно в області, де була придбана деревина. У Постанові Кабміну від 21 грудня 2005 року «Про затвердження Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій», таких вимог також немає. Отже, ліс може, наприклад, закуповуватися (або просто можуть купуватися документи про це) на Житомирщині, а сертифікат може видаватися у Дніпропетровську чи в іншому місті. Таке становище, як говорить Тітов, призводить до того, що при експорті, коли за добу, згідно правил, необхідно провести митне оформлення, виключається можливість виявлення підробки. Необхідно, вважає митник, щоб нормативними документами було врегульовано, що сертифікат про походження видається управлінням лісового господарства тієї області, де закуплена деревина. І дозволяло б вчасно перевіряти достовірність сертифікатів. Нині ж митники займаються цим лише тоді, коли «поїзд пішов» і в прямому, і в переносному значенні, а ліс вже давно за межами України.
А ще, на думку начальника митної варти, необхідно, щоб нормативними документами встановлювалось, що сертифікат про походження деревини видавався на кожну конкретну партію і його оригінал (а не копія, як зараз) залишався на митниці. Це, вважає він, виключило б або, принаймні, ускладнило б можливість виготовлення копій сертифікатів і їх фальсифікацію.