Надія на власний метр
Її можуть підсилити іпотечні облігаціїЯкось гірко, що ми нічого не можемо зробити самі. Водночас радісно, що нам є кому допомогти. Йдеть про пілотний проект Агентства з міжнародного розвитку США (USAID) «Ініціатива сприяння кредитуванню». Він дозволив «Укргазбанку» здійснити перший в країні випуск іпотечних облігацій.
Директор департаменту інвестиційної діяльності «Укргазбанку» Юрій Каменецький, крім того, нагадав, що обов'язковою передумовою для практичної реалізації випуску цього виду цінних паперів була розробка у 2006 році Закону «Про іпотечні облігації». Відтак, банку завдяки інтенсивній роботі вдалося розмістити трирічні іпотечні облігацій на суму 50 мільйонів гривень зі ставкою купона 10,5% річних. Результатами банкір задоволений, адже сьогодні відбувається вторинний обiг облігацій на українській біржі, й тільки за два перші місяці обсяг торгів склав 72 мільйони гривень.
Каменецький впевнений у перспективності нового сегменту фінансового поля і говорить про скорий «прихід до нього великих гравців». Він також натякає на подальшу діяльність банку в обраному руслі: «Ближче до кінця року планується випуск іпотечних облігацій на суму не менше ста мільйонів доларів». Однак перед цим треба врегулювати деякі питання нормативно-правової бази. Необхідний список вже складено. До нього зараховано вади, виявлені в Законі «Про іпотечне кредитування» під час реалізації пілотного проекту.
Одна з них полягає у необхідності запровадження, крім передбаченої аудиторської перевірки додаткових видів контролю саме для іпотечного покриття. Банкіри радять законодавцям скористатися міжнародною практикою «узгоджувальних процедур», які допоможуть, в разі необхідності додаткового контролю, скористатися міжнародною практикою «узгоджувальних процедур». Їх також можна умовно назвати аудитом, тому що перевіряється інформація, необхідна сторонам, які погодилися на таку співпрацю. Отже, й звіт також отримують саме вони.
Крім того, саме час розробити і єдине іпотечне покриття, що забезпечить всі випуски цих облігацій даного емітента. Така система спростить та зекономить витрати при подальшому випуску облігацій, що виконуватиметься одним управителем та аудитором.
Для створення гнучкішої управлінської системи пропонується розширити повноваження емітентів, надавши їм право на власний розсуд здійснювати заміну аба виключення окремих іпотечних активів за умов несуперечності діючому законодавству. Крім того, попрацювати треба і в питанні ліцензування, а також чіткіше прописати і зробити прозорим механізм банкрутства.
Однак незважаючи на існування окремих неузгоджених моментів, імідж іпотеки серед українських банків швидко зростає. «Розмір іпотечного портфелю комерційних банків на 1 січня 2007 року склав 27,2 мільярда гривень. Темпи росту... минулого року становили майже 155%», — підтверджує виконавчий директор Української національної іпотечної асоціації Олексій Пилипець. Він також зазначає, що іпотечний портфель банків у порівнянні з минулим роком зріс до 11% з 5%. Причини такої «популярності» відносно нового для української банківської системи інструменту він вбачає у можливості поліпшення ліквідності облігацій, отриманні доступу до довгострокових фінансових ресурсів та в нарощуванні власного іпотечного багажу. Звичайному ж українцю усе це світить як додаткова можливість отримати житло.
Радник голови правління «Укргазбанку» Олександр Охрименко відмітив не менш важливу перевагу іпотеки — зменшення обсягів доларизації ринку фінансування житла. Він прогнозує: «Дані облігації, крім зняття напруження між строками активів і пасивів, можуть у майбутньому зблизити ставки за іпотечними кредитами у гривні та в іноземній валюті». Адже нинішня ситуація в Україні потребує ефективного механізму гривневого рефінансування, здатного підвищити довіру до національної грошової одиниці та зменшити тиск на валютний ринок. Такий розвиток подій, на його думку, можливий за наявності прозорого механізму утворення державної ставки з цінних паперів, які визначають коливання відповідного іпотечного показника у гривні.
Свій зиск від іпотеки бачить і керівник проекту «Ініціатива сприяння кредитуванню» Девід Лактерхенд: висока надійність та тривалі терміни погашення облігацій дуже приваблюють таких інвесторів, як пенсійні фонди та страхові компанії. Враховуючи той факт, що на початку 2009 року планується запуск другого рівня пенсійної реформи, він припускає зростання попиту на ці папери на 150 мільйонів долларів. Тож перспективи тут є. Головне — продуктивно працювати і далі над удосконаленням іпотечної системи. Зробити це самотужки банкам не вдасться — потрібен діалог iз владою.